Nem kaptak zsebpénzt, ezért rátámadtak gondozóikra a kiskorú migránsok Melillában

A ramadán végi ünnepségen tört ki zavargás a kiskorúakat ellátó melillai befogadóközpontban. A történtek kapcsán Farkas Vajkot, az Alapjogokért Központ (AK) madridi irodavezetőjét kérdeztük a spanyolországi migrációs helyzetről.

2025. 04. 01. 22:06
Spanyolországban, Granada városában élő muszlimok Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zsebpénzt akartak a ramadán végi ünnepségen, de nem kapták meg, ezért zendülést csináltak a migráns fiatalok a melillai befogadóközpontban – írja az El Debate című spanyol lap. 

Az esetről két szakszervezet, a CC.OO. és a CSIF adott ki hivatalos közleményt. Az általuk közzétett dokumentumból kiderült, hogy az intézményben lakó tinédzsereket a ramadán végi ünnepség alkalmából ruhával ajándékozták meg, de ezt kevesellték, és fejenként tíz euró zsebpénzt is követeltek. 

A dolgozók ezt azonban megtagadták, mire a kiskorúak agresszióval reagáltak: megtámadták a gondozókat és a biztonsági őröket, akik közül volt, aki orvosi ellátásra szorult. A konfliktus olyan mértékben eszkalálódott, hogy csak a kiérkező csendőrök tudták helyreállítani a rendet. 

Farkas Vajk, az Alapjogokért Központ (AK) madridi irodavezetője szerint a Melillában történt eseményekről szóló hír két problémára is rávilágít.

Az egyik a spanyol köznyelvben 'mena'-nak nevezett, szülői felügyelet nélkül érkező kiskorú, fiatalkorú illegális migránsok kérdése. Ma Spanyolországban több mint 50 ezer fiatalkorú bevándorló van szülői felügyelet nélkül; csak 2024-ben közel ötezren érkeztek egyebek mellett Marokkóból, Szenegálból, Gambiából és Algériából, döntő többségük fiú, fiatal férfi, és mindössze kétszáz lány. Elhelyezésük, és a róluk való gondoskodás nemcsak megterheli a spanyol intézményrendszert, de az összeomlás szélére sodorta azt.

Farkas lapunknak hozzáfűzte: nem véletlen, hogy folyamatos politikai vita zajlik Spanyolországban azzal kapcsolatban, hogy hogyan osszák szét ezeket a kiskorúakat a tartományok között. Értelemszerűen mindenki arra törekszik, hogy minél kevesebbet kelljen befogadnia, mert valójában nem tudnak velük mit kezdeni.

Nehezen kezelhetőek, folyamatosak az összetűzések, az erőszak a befogadóközpontokban. A mostani melillai eset, hogy egy kis zsebpénzért akár fizikai erőszakot, halálos fenyegetéseket is alkalmaznak, nem egyedülálló. Nemrég az egyik madridi befogadóállomáson tartóztattak le nyolc fiatalkorút, hasonló atrocitások miatt, ahol az intézmény dolgozóit halálosan megfenyegették.

A CSIF közleménye szerint a melillai támadás fizikai és szóbeli agresszióban nyilvánult meg, a CC.OO. pedig hozzátette, hogy a fiatalok eltorlaszolták az intézmény bejáratát, majd kövekkel és más tárgyakkal dobálták meg az alkalmazottakat, valamint az intézmény vezetőjét is. Tájékoztatásuk szerint a hatóságok beavatkozása utáni rend csak látszólagos volt, ugyanis a verbális fenyegetések tovább folytatódtak. Ráadásul attól tartanak, hogy a helyzet tovább súlyosbodik miután a helyi szociális és egészségügyi hatóságok felülbírálták a központ döntését és végül odaadták a kiskorúaknak a pénzt. 

A szakszervezetek élesen bírálták ezt a döntést, hangsúlyozva, hogy ezzel veszélyes precedens született: az erőszakkal kicsikart engedményekkel ugyanis a legrosszabb magatartást mutató fiatalokat jutalmazták. A dolgozók szerint enélkül is gyakoriak voltak az erőszakos incidensek az intézményben, de a mostani eset várhatóan csak tovább súlyosbítja majd a helyzetet.

Farkas Vajk arra is rámutatott, hogy Spanyolországban egyre erőteljesebben megfigyelhető az iszlamizáció.

A ramadán, a muszlimok böjti időszakának végét, az egyre erősödő muszlim jelenlét miatt egyre több helyen és egyre természetesebben ünneplik meg országszerte. Nagy visszhangot váltott ki, hogy idén Granada városában az önkormányzat anyagi támogatásával rendeztek ilyen ünnepséget, sőt Ceuta, az Afrika partjain fekvő spanyol autonóm város önkormányzata a ramadán alatt nem is ülésezik

– fogalmazott az AK madridi irodavezetője hozzátéve, hogy a mai spanyol gyerekek úgy nőnek fel, hogy az iszlám kultúra természetes része a mindennapjaiknak.

Ezt látják a mesékben, de sok helyen már az iskolákban is, miután több intézményben választható, máshol kötelező tantárgy lett az arab nyelv és kultúra oktatása, így számos spanyol anyanyelvű diáknak is tanulnia kell. A spanyol oktatási minisztérium külön programot indított útjára, amelynek keretében Marokkóból érkező tanárok és nevelők oktatják a diákokat. Tizenhétből már tizenkét tartomány csatlakozott a programhoz, csak Katalóniában 122 intézményben tanítanak arab nyelvet és kultúrát.

A mostani spanyol szocialista kormány kifejezetten ösztönzi a migrációt, de nemcsak a Latin-Amerikából érkező azonos nyelvű és kultúrájú migrációt, hanem a Magreb-térségből érkező muszlim hátterűt is.

Tavaly félmillió illegális migráns jogi helyzetét rendezték, amit nemcsak a szocialisták (PSOE), hanem a Néppárt (PP) is támogatott, és már dolgoznak egy újabb csomagon, amelyben újabb félmillió migráns helyzetét legalizálnák. Pedro Sánchez miniszterelnök azt is bejelentette, hogy 2027-ig újabb egymillió migránst látna szívesen Spanyolországban

– zárta gondolatait Farkas Vajk.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.