Robert C. Castel: A drónok megjelenése új fegyvernemet teremtett 

Légitámadás érte Kijevet, az egyik drón egy munkásokat szállító buszba csapódott, kilenc ember meghalt a hírek szerint. Tatárföldre pedig ukrán támadás érkezett, ami egy drónüzemet ért. Ezekkel a támadásokkal kapcsolatban fejtette ki véleményét Robert C. Castel, a Magyar Nemzet főmunkatársa, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója a Front című podcastben. 

2025. 04. 25. 18:39
Fotó: Csudai Sándor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két hagyományos fegyvernem volt, a tüzérség és a légierő, és úgy látszik, hogy keletkezett egy harmadik is a kettő között, ez pedig a drónokkal való hadviselés – magyarázta Robert C. Castel, a Magyar Nemzet főmunkatársa, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója. 

„Egy teljesen új fegyvernem kialakulását látjuk, és vannak államok, ahol ez intézményes kifejezést is kapott. Oroszországban, az orosz hadseregben alapítottak egy új fegyvernemet, ami a pilóta nélküli járművek fegyverneme” – hangsúlyozta, hozzátéve: az új fegyvernemnek nem a katonai, hanem az ipari aspektusai fontosak.  

Ahhoz, hogy tüzérségi fegyvereket, ágyúcsöveket, tüzérségi gránátokat, vagy ahhoz, hogy repülőgépeket gyártsanak, nehéziparra van szükség. A drónok olyan dolgok, amiknek gyártásához nincs szükség nehézipari kapacitásra, mégis képesek egy nagyon komoly katonai erőt kiépíteni ezek segítségével – emelte ki a szakértő.  

A podcastben az is elhangzott, hogy a légierő két módon képes kifejteni hatását. Az egyik mód a taktikai légierő, amivel a front mellett történő eseményeket próbálják befolyásolni: megtámadnak egy tankot, megtámadnak egy lőszerraktárat közvetlenül a front mögött. Ezzel párhuzamosan működik a stratégiai légierő. Drónokat is alkalmaznak taktikai szinten.  

„A stratégiai drónok, amik az ellenséges ország hátországát, a drónösszeszerelő üzemeit, a fővárosát lehet támadni, inkább lélektani hatást fejtenek ki. Nyilvánvaló, hogy nem azáltal próbálják elérni a hatást, hogy megsemmisítik az ellenfelet, ellenben az ukrán támadások az orosz összeszerelő üzemben nem komolyan tudják befolyásolni Oroszországnak a termelő kapacitását, legalábbis rövid távon” – mondta a szakértő. 

A podcastben szó van még: 

  • az orosz–ukrán háborúról,
  • a diplomáciai folyamatokról,
  • Kína fegyverkezéséről,
  • a Közel-keleti helyzetről,
  • a Pakisztán és India között kialakult feszültségről.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.