Lassan haladnak a tárgyalások a gázai tűzszünetről

Az Izrael és a Hamász palesztin iszlamista szervezet közötti konfliktusban közvetítő Katar főtárgyalója szerint csalódást keltő a tűzszüneti megállapodásról szóló egyeztetések alakulása, különösen a legutóbbi forduló kudarca. Erről az AFP hírügynökségnek adott interjújában beszélt Mohammed al-Hulaifi.

2025. 04. 20. 21:23
Egy kitelepített palesztin gyermek áll a sátra előtt a lerombolt Rashad Al-Shawa Kulturális Központban Fotó: AFP Fotó: MAJDI FATHI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Csalódottak vagyunk a tárgyalási folyamat időnkénti lassúsága miatt. Sürgős kérdésről van szó. Életek forognak kockán – szögezte le Mohammed al-Hulaifi. Katarnak az Egyesült Államokkal és Egyiptommal közösen sikerült elérnie a tárgyalásokon, hogy január 19-én életbe léphetett egy egy hónapos tűzszünet a Gázai övezetben. 

Ennek meghosszabbításáról és a Hamász által fogva tartott izraeli túszok szabadon engedéséről azonban nem született megállapodás. 

Annak érdekében, hogy rákényszerítse a Hamászt a gyors megállapodásra, Izrael március 2-tól lezárta az övezet határátkelőit a humanitárius segélyek előtt, majd a palesztin szervezet teljes megsemmisítésének céljával március 18-án újraindította az övezet elleni légi- és szárazföldi támadásait. Izrael nemrég javaslatot tett egy 45 napos tűzszünetre az összes túsz elengedéséért cserébe, de a Hamász csütörtökön elutasította ezt; azt követeli, hogy az izraeli hadsereg vonuljon ki az övezetből. 

Fáradhatatlanul dolgoztunk az elmúlt napokban, hogy ismét össze tudjuk hozni a feleket és fel tudjuk újítani a korábbi megállapodást

– mondta a katari államminiszter. 

A nehézségek ellenére folytatjuk a munkát

– tette hozzá. A tárgyalásokkal párhuzamosan Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök azzal vádolja Katart, hogy más fronton ártani akar Izraelnek. Netanjahu a minap a Daystar amerikai evangéliumi keresztény televíziónak adott nyilatkozatában azt állította, hogy az arab ország bátorítja az Amerika- és cionizmusellenességet az amerikai egyetemi campusokon. 

A katari államminiszter ezt most visszautasította. – Kezdettől fogva, hogy elvállaltuk a közvetítői szerepet, kapunk ilyen bírálatokat és negatív kommentárokat

– mondta Mohammed al-Hulaifi. 

– De bizonyítékok híján ezek csak üres szólamok. Számtalanszor megcáfoltuk már azokat a vádakat, amelyek a katari–amerikai oktatási partnerségi megállapodásokat érik. Minden, amit teszünk, átlátható

– szögezte le.

Borítókép: Egy kitelepített palesztin gyermek áll a sátra előtt a lerombolt Rashad Al-Shawa Kulturális Központban (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.