Keith Kellogg, az Egyesült Államok különmegbízottja határozottan visszautasította a The Times cikkének állításait, miszerint Ukrajna felosztásáról beszélt volna egy jövőbeli békemegállapodás kapcsán. A brit lap azt írta, hogy Kellogg Berlin második világháború utáni helyzetéhez hasonlította a lehetséges megoldást, amelyben a Dnyeper jobb partján nyugati csapatok állomásoznának, a másik oldalon pedig ukrán, illetve orosz erők ellenőriznék Ukrajna fennmaradó részét.

(Fotó: AFP)
Keith Kellogg válaszolt a cikkre
A diplomata azonban az X közösségi oldalon közzétett bejegyzésében határozottan cáfolta a cikk tartalmát:
A The Times tévesen idézte a szavaimat. Én a tűzszünet utáni állandóságot biztosító szövetséges erőkről beszéltem, amelyek Ukrajna szuverenitását támogatják
– írta. Hozzátette, hogy a megosztás alatt nem területi felosztást értett, hanem szövetséges országok közötti felelősségmegosztást a különböző védelmi zónákban, ami az Egyesült Államok katonai részvételét nem foglalná magában.
Nem Ukrajna felosztását javasoltam
– szögezte le.
Ukrajna sorsa továbbra is kérdéses
A nyilatkozat egy olyan időszakban érkezett, amikor ismét élénk vita folyik a nemzetközi diplomáciában arról, hogyan lehetne elérni a háború lezárását. Március 21-én Donald Trump maga is úgy nyilatkozott, hogy hisz a gyors tűzszünet lehetőségében, amit egy területi megállapodás követhet.
A Reuters ezzel párhuzamosan arról számolt be, hogy Trump másik megbízottja, Steve Witkoff azt javasolta az elnöknek, hogy a leggyorsabb út a békéhez az lehet, ha Oroszországnak biztosítják azt a négy ukrán megyét, ahol 2022-ben Moszkva népszavazásokat tartott.
Kellogg mostani megszólalása azonban más irányt mutat. A hangsúly nem a területi engedményeken, hanem a nyugati jelenlét szervezésén van. Az Egyesült Államok és Ukrajna között tervezett ásványkincsekről szóló megállapodás pedig megágyazhat ennek a jelenlétnek.
Borítókép: Keith Kellogg, az Egyesült Államok különmegbízottja (Fotó: AFP)