Új, veszélyes trópusi vírus bukkant fel Németországban

Egy új kutatás szerint az Oropouche-láz sokkal elterjedtebb, mint azt korábban gondolták és már Németországban is megjelent. A trópusi vírus súlyos tüneteket okozhat, akár halálos kimenetelű is lehet, és jelenleg nincs ismert gyógymód vagy védőoltás ellene.

Forrás: Merkur2025. 04. 17. 15:19
Trópusi lázban szenvedő betegek egy bangladesi kórházban Fotó: STR Forrás: NurPhoto/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Charité berlini egyetem vezető virológusa által jegyzett tanulmány szerint Latin-Amerikában minden 16. ember átesett már az Oropouche-fertőzésen. A kutatás több mint 9400 vérmintát vizsgált meg Bolíviából, Kolumbiából, Costa Ricából, Ecuadorból és Peruból – 6,3 százalékukban kimutathatók voltak az Oropouche-vírus elleni antitestek, írja a Merkur.

QUEZON CITY, PHILIPPINES - FEBRUARY 26: A sanitation worker in hazmat suit conducts a misting operation to eliminate mosquitoes in a low-income neighbourhood, as the city combats an ongoing dengue outbreak, in Quezon City, Metro Manila, Philippines, on February 26, 2025. Quezon City - the largest city in the Metro Manila region - has seen a spike in the number of dengue cases. As of February 24, more than 2,500 cases have been reported, which is a 261.9 percent increase compared to the number registered in the same period in 2024, according to government data, with at least 11 lives deaths since the start of this year. Nearly half of the patients are children, including those under the age of 10. To combat the spread of the disease, authorities have stepped up sanitation, fogging, and misting operations in densely populated, low-income residential areas and schools, while health centers have extended operation hours, in the hope that the outbreak can be contained and medical assistance can be delivered to protect public health. Daniel Ceng / Anadolu (Photo by Daniel Ceng / ANADOLU / Anadolu via AFP)
A betegség terjedésének leküzdésére a hatóságok fokozták a higiéniai, ködösítési és ködösítési műveleteket a sűrűn lakott, alacsony jövedelmű lakónegyedekben és iskolákban (Fotó: Anadolu/AFP/Daniel Ceng)

A fertőzések száma 2023 vége óta meredeken emelkedik, az éves esetszám immár meghaladja a húszezret. A pontos okok még nem ismertek, de a kutatók szerint az éghajlati tényezők – különösen a heves esőzések és a hőmérséklet-emelkedés – jelentős szerepet játszanak. Ezek a körülmények kedveznek a vírus terjesztéséért felelős szúnyogok elszaporodásának.

A Robert Koch Intézet (RKI) adatai szerint 2024-ben két, Latin-Amerikából hazatérő német utazónál mutatták ki a vírust. Azóta két újabb esetről is beszámoltak, egyet már 2025-ben regisztráltak. Ez azt jelenti, hogy a betegség már nem csak trópusi probléma – az utazások révén Európába is eljuthat.

Figyelmeztetés utazóknak és várandós nőknek

Az RKI és a Német Külügyminisztérium egyaránt óvatosságra int mindenkit, aki Közép- vagy Dél-Amerikába utazik. A szakértők azt javasolják, hogy az utazók viseljenek hosszú ruházatot, használjanak rovarriasztót, és aludjanak sűrű szövésű szúnyogháló alatt.

Aedes mosquito and virus renderings 
An Aedes mosquito and 3D renderings of several viruses this species can transmit. Credit: NIAID See related August 20, 2024 NIAID Now article, &quotWorld Mosquito Day 2024 The Metabolic Mysteries of Mosquito Metabolism,&quot at. (Photo by NIH-NIAID / IMAGE POINT FR / BSIP via AFP)
Egy Aedes szúnyog és számos vírus 3D-leképezése, amelyet ez a faj terjeszthet (Fotó: BSIP/AFP)

Különösen veszélyeztetettek a várandós nők: az eddigi adatok alapján az Oropouche-vírus súlyos fejlődési rendellenességeket, vetélést vagy egyéb komplikációkat okozhat a terhesség során. Ezért a külügyminisztérium arra kéri a várandós nőket, hogy gondolják át alaposan, valóban szükséges-e az utazás.

Egyelőre nincs gyógymód

Az Oropouche-láz tünetei hasonlítanak a Dengue- vagy Chikungunya-lázhoz: fejfájás, izom- és ízületi fájdalmak, hányinger, hasmenés, időnként bőrkiütés is jelentkezhet. A panaszok sokszor általánosak, így a betegség diagnosztizálása nehéz. Bár a legtöbb eset enyhe lefolyású, ritkán súlyos szövődmények és halálesetek is előfordulnak.

Jelenleg sem gyógyszer, sem oltás nem áll rendelkezésre a vírus ellen, így a megelőzés – különösen az utazók körében – kulcsfontosságú.

Borítókép: Trópusi lázban szenvedő betegek egy bangladesi kórházban (Fotó: NurPhoto/AFP/STR) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.