Komoly kockázatokkal járna a zaporizzsjai atomerőmű újraindítása

Az ukrán Energoatom állami atomenergia-vállalat vezérigazgatója, Petro Kotin szerint komoly biztonsági kockázatokkal járna, ha Oroszország újraindítaná az általa megszállt zaporizzsjai atomerőművet. Kotin figyelmeztetett: az erőmű újraindítása csak komplex előfeltételek teljesülése esetén lenne lehetséges, ezek között szerepel a hűtővízellátás, a szakképzett személyzet, valamint a stabil áramellátás biztosítása.

Forrás: The Guardian2025. 04. 08. 5:20
A hat reaktorépület egyike a Zaporizzsja Atomerőmű területén Fotó: Dmytro Smolyenko Forrás: NurPhoto/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hatreaktoros létesítmény – Európa legnagyobb atomerőműve – a 2022 tavaszán történt orosz megszállás óta nem termel energiát, biztonsági okokból ugyanis leállították. Azóta az orosz hadsereg katonai bázisként használja, a helyszínen fegyveresek, járművek és vélhetően robbanóanyagok is vannak. Ez súlyosan veszélyezteti a létesítmény nukleáris biztonságát – írja a The Guardian.

(L-R) Acting Chairman of the Board of JSC “NNEGC “Energoatom” Petro Kotin,  Minister of (From 2L) Ukraine's Minister of Energy Herman Halushchenko, US Ambassador to Ukraine Bridget Brink and President and CEO of Westinghouse Electric Company Patrick Fragman take part in the launching ceremony of preparatory activities before the construction of power units 5, 6 using the American Westinghouse technology at the Khmelnytsky Nuclear Power Plant (KhNPP) near Ukrainian city of Khmelnytsky on April 11, 2024. Ukraine has launched construction of two US-designed reactors at a nuclear power plant in the west of the country, spurred by devastating Russian attacks on its energy networks. (Photo by Sergei SUPINSKY / AFP)
Ukrajna megkezdte két amerikai tervezésű reaktor építését egy atomerőműben az ország nyugati részén az energiahálózatait ért pusztító orosz támadások hatására (Fotó: AFP/Sergei Supinsky)

Orosz tervek, ukrán aggályok

Bár a Roszatom orosz atomenergetikai cég korábban jelezte, hogy az erőművet újra kívánják indítani, konkrét időpontot nem közöltek. A Roszatom vezetője, Alekszej Lihacsov úgy nyilatkozott, erre csak megfelelő katonai és politikai körülmények esetén kerülhet sor.

Kotin ezzel szemben hangsúlyozta, hogy háborús körülmények között egy reaktor újraindítása is lehetetlen lenne, és Ukrajna is csak békés, demilitarizált környezetben tudná a létesítményt biztonságosan újból üzembe helyezni – a folyamat akár két évet is igénybe vehet.

Az Energoatom vezetője szerint a reaktorok működtetéséhez elengedhetetlen 27 biztonsági program végrehajtása, beleértve a több mint hat éve használt nukleáris fűtőelemek állapotának részletes vizsgálatát is.

Leromlott infrastruktúra, képzetlen személyzet

Az Egyesült Államok energiaügyi minisztériumának jelentése szerint az erőműben a dolgozók létszáma a háború előtti szint harmadára csökkent, a biztonsági rendszerek működése is kérdéses és a jelenlegi személyzet képzettsége sem megfelelő.

Six VVER-1000 pressurized light water nuclear reactors, each generating 950 MWe, make the Zaporizhia Nuclear Power Station the largest NPP in Europe and among the top 10 largest in the world, Enerhodar, Zaporizhzhia Region, southeastern Ukraine, July 9, 2019.NO USE RUSSIA. NO USE BELARUS. (Photo by Dmytro Smolyenko / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Hat, egyenként 950 MWe teljesítményű VVER–1000 nyomású könnyűvizes atomreaktor teszi a Zaporizzsja Atomerőművet Európa legnagyobb atomerőművévé (Fotó: NurPhoto/AFP/Dmytro Smolyenko)

Az energiatermeléshez szükséges nagyfeszültségű vezetékek nagy része megsérült vagy megsemmisült – három a négyből jelenleg orosz megszállás alatt álló területről fut be, amelyek közül több vezetéket épp az orosz erők rongáltak meg.

Az erőmű fenntartásához így csupán két vezeték áll rendelkezésre, ezek közül is az egyik már többször megsérült az orosz támadások miatt. Az erőmű így többször kényszerült dízelgenerátorokra. További problémát jelent, hogy a Dnyipro folyóból származó hűtővíz pótlása nehézkessé vált, miután az orosz erők tavaly nyáron lerombolták a Nova Kahovka gátat. Szakértők szerint új szivattyúállomásra lenne szükség a hűtés biztosításához.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőrei fegyveres katonai jelenlétről számoltak be a telephelyen, Oroszország pedig elismerte, hogy aknát helyezett el az erőmű belső és külső kerítései között, hogy megakadályozza az ukrán ellentámadásokat.

A zaporizzsjai atomerőmű sorsa szimbolikus és stratégiai jelentőségű kérdéssé vált az ukrajnai háborúban.  Kijev és a nemzetközi közösség egyértelmű álláspontja szerint az erőmű jövője csak a katonai erők kivonása és biztonsági intézkedések végrehajtása után képzelhető el.

Borítókép: A hat reaktorépület egyike a Zaporizzsja Atomerőmű területén (Fotó: NurPhoto/AFP/Dmytro Smolyenko) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.