A megbeszéléseket Sébastien Lecornu francia és John Healey brit védelmi miniszter vezeti, akik az úgynevezett „hajlandók koalíciójának” tagjaival találkoznak. Ebben a koalícióban számos európai ország, Kanada és Ausztrália is részt vesz, de az Egyesült Államok nem. Zelenszkijnek nem kevés kívánsága van ezekhez az országokhoz.

Zelenszkij komoly kívánságlistával állt elő
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy sajtótájékoztatón kijelentette:
Megvitattuk a külföldi csapatok jelenlétét szárazföldön, levegőben és tengeren. A légvédelmet, valamint más kényes stratégiai kérdéseket. Partnereink megértik, mire van szüksége Ukrajnának.
Pavlo Palisa, Zelenszkij hivatalának helyettes vezetője és védelmi főtanácsadója elmondta:
Körülbelül egy tucat ország lehet hajlandó csatlakozni a koalícióhoz és csapatokat küldeni Ukrajnába. Szó van a balti és északi országok részvételéről is. Mindenesetre ez kétoldalú megállapodásokon keresztül valósítható meg a koalíció minden egyes tagországával.
Ugyanakkor sok ország, köztük az Egyesült Királyság is, vonakodik katonákat küldeni Ukrajnába valamiféle amerikai támogatás nélkül, ami légi támogatást, logisztikát és hírszerzést jelentene. Ez azonban Donald Trump elnöksége alatt valószínűtlen, írja a Politico brüsszeli hírportál.
Moszkva fenyegetést lát
Oroszország ugyanakkor közölte, hogy bármilyen szövetséges csapattelepítés ENSZ-mandátum nélkül elfogadhatatlan lenne számukra. Ukrajna európai szövetségesei között viszont arról folyik a vita, hogy az általuk kiküldendő erők elég nagyok-e ahhoz, hogy elrettentsenek egy orosz támadást. Kijev azonban bízik abban, hogy a folyamat jól halad.
Palisa hozzátette:
Ukrajnának megvan az elképzelése az ilyen erők telepítéséről, amelyek biztonsági garanciákat nyújtanak majd. Mindezeket a kérdéseket még meg kell vitatni, egyeztetni és ellenőrizni politikai és katonai szinten egyaránt.
Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)