Több mint 400 ISIS-harcos tért vissza Nagy-Britanniába

Újabb biztonságpolitikai botrány körvonalazódik az Egyesült Királyságban. Kiderült, hogy több mint 400, az Iszlám Államhoz (ISIS) csatlakozott brit állampolgár tért vissza az országba anélkül, hogy felelősségre vonták volna őket. Az ellenzék szerint a kormány tétlensége súlyosan aláássa a nemzetbiztonságot.

2025. 05. 23. 5:22
Tüntetők Kasmírban az Iszlám Állam terrorszervezet zászlajával Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több száz, a Közel-Keleten terrorcselekményekben részt vevő ISIS-harcos tért vissza Nagy-Britanniába anélkül, hogy bármiféle büntetőeljárás indult volna ellenük, derül ki egy friss jelentésből, amely komoly politikai vihart kavart. A brit belpolitika egyik visszatérő vitája, hogy mi legyen azokkal az állampolgárokkal, akik a dzsihadista terrorszervezet oldalán harcoltak, és most hazatérve szabadon élhetnek.

Több, mint 400, az ISIS oldalán harcoló személy tért vissza Nagy-Britanniába
Több mint 400, az ISIS oldalán harcoló személy tért vissza Nagy-Britanniába
Fotó:  AFP

Volt ISIS-katonák tértek vissza az Egyesült Királyságba

Robert Jenrick, a brit árnyék-igazságügyiminiszter kemény szavakkal reagált:

A Közel-Keletről visszatérő terroristák nem kívánatosak az Egyesült Királyságban. Az ISIS kötelékében elkövetett bűneik miatt elveszítették a jogot arra, hogy velünk éljenek. Azokat, akik visszatértek, el kell zárni a társadalomtól.

Az ügy újra napirendre helyezte a brit állampolgárság visszavonásának kérdését, amelyet a belbiztonság védelmében már több esetben alkalmaztak. Ennek legismertebb példája Shamima Begum, aki 15 évesen csatlakozott az Iszlám Államhoz, és akitől 2019-ben megvonták a brit állampolgárságot.

A kormány vizsgálatot ígér

A Downing Street szóvivője közleményben reagált a botrányra:

A kormány legfőbb prioritása továbbra is az Egyesült Királyság biztonságának megőrzése. Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy felelősségre vonjuk az Iszlám Állam által végrehajtott bűncselekmények elkövetőit.

Ugyanakkor elismerték, hogy eddig egyetlen ISIS-harcost sem ítéltek el nemzetközi bűncselekményekért az Egyesült Királyságban. Az ügy súlyosságát fokozza, hogy a jelentés szerint több visszatérő dzsihadista továbbra is az országban élhet, miközben mások szíriai táborokban várják, hogy visszatérhessenek.

A kormány tétlensége súlyos biztonsági kockázat

Lord Alton, a brit parlament emberi jogi bizottságának vezetője szerint a kormány tétlensége tarthatatlan:

Brit állampolgárok borzalmas bűntetteket követtek el Szíriában és Irakban. Kötelességünk, hogy bíróság elé állítsuk őket.

Az Iszlám Állam (ISIS, arab nevén Dáis) egy szunnita dzsihadista terrorszervezet, amely 2014-ben kiáltotta ki önjelölt kalifátusát Irak és Szíria területén. A szervezet célja egy iszlám teokratikus állam létrehozása, amely a saría törvényeken alapul. Brutális módszereiről, tömeges kivégzéseiről, rabszolgatartásról és a kulturális örökség pusztításáról vált hírhedtté.

Borítókép: Tüntetők Kasmírban az Iszlám Állam terrorszervezet zászlajával (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.