Parajdi sóbánya: elvesztettük a csatát a természettel

A Hargita megyei Parajd sóbányáját súlyos természeti katasztrófa érte, miután a Korond-patak vize ellenőrizhetetlen ütemben kezdett beömleni a tárnákba. Petres Sándor, Hargita megye prefektusa egy keddi sajtótájékoztatón drámai szavakkal írta le a helyzetet: „Sajnos elvesztettük a csatát a természettel.” Minden támogatást megadunk Parajdnak – jelezte Kelemen Hunor.

2025. 05. 28. 7:08
A parajdi sóbánya (Fotó: AFP)
A parajdi sóbánya (Fotó: AFP) Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Korond-patak becsült vízhozama a kedd reggeli órákban több mint százszorosa volt a normálisnak, és erre az elmúlt 30 évben nem volt példa. Erről beszélt a prefektus. Kritikussá vált a helyzet a a parajdi sóbányában.

A parajdi sóbánya (Fotó: AFP)
A parajdi sóbánya (Fotó: AFP)

A prefektus elmondta, hogy az áradás által szállított hordalék miatt gyakorlatilag semmissé vált az elmúlt hetekben végzett helyreállítási munka. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy Petres Sándor szerint a víz akár teljes egészében elöntheti a bányát, írta a Maszol.

A hatóságok most kétségbeesetten próbálnak gátat emelni a bánya belsejében, hogy legalább a turisztikai övezet egy részét és a régi fejtési területet megmentsék. 

Petres Sándor azonban megnyugtatta a bányáért aggódókat:

A szakértők véleménye szerint elég hosszú időbe, hónapokba telne, amíg a víz olyan mennyiségű sót oldana fel a tárnákban, hogy stabilitási problémák lépjenek fel a bányában.

A prefektus ígéretet tett arra, hogy az ár levonulása után az illetékes hatóságokkal közösen felmérik a helyzetet és folytatják a megkezdett munkálatokat. Az Országos Sóipari Társaság (Salrom) pedig a lehető leghamarabb felméri a bánya falainak és tartócölöpjeinek az állapotát.

Parajd számíthat a segítségre

Petres Sándor hangsúlyozta: 

Biztosítom Parajd és a környező települések lakosságát, hogy nincsenek egyedül ebben a küzdelemben.

Hozzátette, hogy a Salrom vezetősége kijelentette, folytatni kívánják a sóbányában a kitermelést és a turisztikai tevékenységet, függetlenül a helyreállítási munkálatok költségeitől.

A problémák május 5-én kezdődtek, amikor a heves esőzések miatt megemelkedett a Korond-patak vízszintje és víz szivárgott a tárnákba. Azóta a helyzet csak romlott, a keddi rendkívüli esőzések pedig újabb csapást mértek a bányára.

Együttérzek a parajdi emberekkel a sóbányát sújtó természeti katasztrófa miatt. Veszélybe került egy közösség gondosan megtervezett és sok munkával felépített jövője. Meg kell találni a megoldást arra, hogy a sókitermelés folytatódhasson, és a gyógyulást kereső, illetve turisztikai céllal érkező vendégek továbbra is ellátogathassanak Parajdra

– írta a helyzettel kapcsolatban Kelemen Hunor.

Az RMDSZ elnöke a közösségi oldalán úgy fogalmazott:

Az esőzések és áradások után az első feladat a kármentés, ezt követi a helyreállítás és a hosszú távú megoldások kidolgozása. Nem engedhetjük, hogy az áradó víz veszélyeztesse a helyi közösség megélhetését.

Minden támogatást megadunk Parajdnak, és a Salrom Országos Sóipari Társaság első számú prioritása kell legyen a bánya teljes rendbetétele

– tette hozzá a politikus.

Borítókép: A parajdi sóbánya (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.