A háború lezárása érdekében Putyin formális garanciát akar arra, hogy Ukrajna, Georgia, Moldova és más volt szovjet tagköztársaságok nem csatlakozhatnak a nyugati katonai szövetséghez, írja a Reuters.

A háború lezárása érdekében Putyin formális garanciát akar arra, hogy Ukrajna, Georgia, Moldova és más volt szovjet tagköztársaságok nem csatlakozhatnak a nyugati katonai szövetséghez, írja a Reuters.
A jelentések szerint Putyin a múlt héten több mint két órán át beszélt Donald Trumppal, az Egyesült Államok elnökével, aki többször is jelezte, hogy véget kíván vetni a második világháború óta legsúlyosabb európai fegyveres konfliktusnak.
A beszélgetés után Putyin közölte, hogy kész együtt dolgozni Kijevvel egy békememorandumon, amely a tűzszünet időzítését is tartalmazná. Jelenleg Oroszország dolgozza ki saját változatát a dokumentumból, de nem adtak határidőt annak elkészültére.
Közben Ukrajna és több európai kormány azzal vádolja Moszkvát, hogy csak időt akar nyerni, miközben csapatai folyamatosan nyomulnak előre Kelet-Ukrajnában.
Három, a tárgyalások részleteit ismerő orosz forrás szerint Putyin követelései a következők:
Írásos garancia a NATO bővítésének leállításáról, Ukrajna semlegessége, bizonyos nyugati szankciók feloldása, a Nyugaton befagyasztott orosz állami vagyonok ügyének rendezése, az orosz ajkú lakosság védelme Ukrajnában.
Az egyik forrás úgy fogalmazott: ha Putyin úgy érzi, hogy nem érhet célt diplomáciai úton, akkor katonai sikerekkel kívánja megmutatni Ukrajnának és a Nyugatnak, hogy a „holnapi béke még fájdalmasabb lesz”.
Ukrajna többször is kijelentette, hogy Oroszország nem kapott és nem is kaphat vétójogot a NATO-csatlakozási törekvései felett. A NATO is kitart a nyitott ajtó politikája mellett, és hangsúlyozza: Moszkva nem diktálhatja, ki csatlakozhat a szövetséghez.
Putyin ugyanakkor régóta sérelmezi a NATO keleti terjeszkedését, amit Oroszország stratégiai fenyegetésként értelmez. A Kreml szerint a Szovjetunió összeomlása után a Nyugat becsapta Moszkvát: James Baker amerikai külügyminiszter 1990-ben szóban ígéretet tett arra, hogy a NATO nem bővül kelet felé – bár ezt sosem rögzítették hivatalos dokumentumban.
Oroszország jelenleg Ukrajna mintegy egyötödét tartja ellenőrzése alatt, és a tavalyi év során gyorsabb ütemben haladt előre. A háború azonban mindkét fél számára súlyos emberi és gazdasági áldozatokkal jár.
Putyin álláspontja a területi kérdésekben is egyre szilárdabb: már nem hajlandó kompromisszumra, és ragaszkodik négy kelet-ukrajnai régió – Luhanszk, Donyeck, Zaporizzsja és Herszon – teljes bekebelezéséhez. Ezen kívül továbbra is megszállás alatt tartja a Krím félszigetet, valamint részeket Harkiv és Szumi megyékből.
A nyugat-európai vezetők és Ukrajna továbbra is elutasítják Putyin feltételeit, és az orosz inváziót területszerző háborúnak tartják. Szerintük a háború lezárása orosz győzelemmel precedenst teremthet egy esetleges jövőbeli NATO-elleni támadásra is. Putyin ezzel szemben úgy látja: a háború fordulópont Oroszország és a Nyugat kapcsolatában, amelynek során Moszkvának vissza kell szereznie befolyását saját érdekszférájában.
Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök (Fotó: AFP/Alexander Kazakov)
A döntés ellen több szervezet is tiltakozott.
A CÖF–CÖKA nyílt levélben állt ki a PIS és a lengyel civilek mellett.
A török külügyminiszter Moszkvába, majd Kijevbe látogat.
Az incidensben többtucatnyian megsérültek.
Emésztőgödörbe esett egy kakasdi testvérpár
Így kell válaszolni ennek a mocsoknak
Most tette meg a bejelentést Csuti a babákról: "egy kislány meg egy kisfiú"
Nincs tovább: a magyarok védelmében oda csaptak, ahol az Európai Uniónak a legjobban fáj
Ez az ital mentheti meg az életed, még a ráktól is megóv
Nem hallgatnak a német óriáscégek a rémisztőnek szánt figyelmeztetésre: akkor is Magyarországra jönnek, mert itt sokkal jobb nekik
Így működik Havas Henrik pofátlan hazugsággyára
Az Aldi kincsével könnyen túlélheted a pusztító nyarat
Oroszország elmondta meddig folytatja a háborút
Saját kapusával ütközött, ebbe halt bele a 18 éves focista
Itt az orosz bejelentés a világháborúról
Ma este a magyar kézilabda sorsával is játszanak Berlinben
A döntés ellen több szervezet is tiltakozott.
A CÖF–CÖKA nyílt levélben állt ki a PIS és a lengyel civilek mellett.
A török külügyminiszter Moszkvába, majd Kijevbe látogat.
Az incidensben többtucatnyian megsérültek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.