Itt vannak Putyin feltételei a békéhez

Vlagyimir Putyin orosz elnök hajlandó békét kötni Ukrajnával, de nem minden áron – állítják a Reutersnek nyilatkozó orosz források. Az orosz elnök több feltétel teljesítését követeli a Nyugattól, köztük a NATO keleti bővítésének írásos leállítását és bizonyos gazdasági szankciók eltörlését.

Forrás: Reuters2025. 05. 28. 15:32
Vlagyimir Putyin orosz elnök Fotó: Alexander Kazakov Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A háború lezárása érdekében Putyin formális garanciát akar arra, hogy Ukrajna, Georgia, Moldova és más volt szovjet tagköztársaságok nem csatlakozhatnak a nyugati katonai szövetséghez, írja a Reuters.

(COMBO) This combination of pictures created on May 19, 2025 shows President Donald Trump (L) on the phone on January 28, 2017 in Washington, and Russia's President Vladimir Putin (R) on the phone Moscow on December 27, 2023. US President Donald Trump will hold a phone call with Russia's Vladimir Putin on May 19, 2025 as part of his long-running effort to end the war set off by Moscow's 2022 invasion of Ukraine. (Photo by Drew ANGERER and Gavriil GRIGOROV / various sources / AFP)
Donald Trump amerikai elnök 2025. május 19-én telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, a háború lezárására érdekében (Fotó: AFP/ Drew Angerer)

A jelentések szerint Putyin a múlt héten több mint két órán át beszélt Donald Trumppal, az Egyesült Államok elnökével, aki többször is jelezte, hogy véget kíván vetni a második világháború óta legsúlyosabb európai fegyveres konfliktusnak. 

A beszélgetés után Putyin közölte, hogy kész együtt dolgozni Kijevvel egy békememorandumon, amely a tűzszünet időzítését is tartalmazná. Jelenleg Oroszország dolgozza ki saját változatát a dokumentumból, de nem adtak határidőt annak elkészültére.

Közben Ukrajna és több európai kormány azzal vádolja Moszkvát, hogy csak időt akar nyerni, miközben csapatai folyamatosan nyomulnak előre Kelet-Ukrajnában.

A béke feltételei

Három, a tárgyalások részleteit ismerő orosz forrás szerint Putyin követelései a következők: 

Írásos garancia a NATO bővítésének leállításáról, Ukrajna semlegessége, bizonyos nyugati szankciók feloldása, a Nyugaton befagyasztott orosz állami vagyonok ügyének rendezése, az orosz ajkú lakosság védelme Ukrajnában.

In this pool photograph distributed by the Russian state agency Sputnik, Russia's President Vladimir Putin gives a speech during a state awards ceremony at the Kremlin in Moscow on May 22, 2025. (Photo by Vyacheslav PROKOFYEV / POOL / AFP)
Vlagyimir Putyin orosz elnök beszédet mond (Fotó: AFP/Vyacheslav Prokofyev)

Az egyik forrás úgy fogalmazott: ha Putyin úgy érzi, hogy nem érhet célt diplomáciai úton, akkor katonai sikerekkel kívánja megmutatni Ukrajnának és a Nyugatnak, hogy a „holnapi béke még fájdalmasabb lesz”.

Ukrajna többször is kijelentette, hogy Oroszország nem kapott és nem is kaphat vétójogot a NATO-csatlakozási törekvései felett. A NATO is kitart a nyitott ajtó politikája mellett, és hangsúlyozza: Moszkva nem diktálhatja, ki csatlakozhat a szövetséghez.

Putyin ugyanakkor régóta sérelmezi a NATO keleti terjeszkedését, amit Oroszország stratégiai fenyegetésként értelmez. A Kreml szerint a Szovjetunió összeomlása után a Nyugat becsapta Moszkvát: James Baker amerikai külügyminiszter 1990-ben szóban ígéretet tett arra, hogy a NATO nem bővül kelet felé – bár ezt sosem rögzítették hivatalos dokumentumban.

Területi követelések és háborús álláspont

Oroszország jelenleg Ukrajna mintegy egyötödét tartja ellenőrzése alatt, és a tavalyi év során gyorsabb ütemben haladt előre. A háború azonban mindkét fél számára súlyos emberi és gazdasági áldozatokkal jár.

Putyin álláspontja a területi kérdésekben is egyre szilárdabb: már nem hajlandó kompromisszumra, és ragaszkodik négy kelet-ukrajnai régió – Luhanszk, Donyeck, Zaporizzsja és Herszon – teljes bekebelezéséhez. Ezen kívül továbbra is megszállás alatt tartja a Krím félszigetet, valamint részeket Harkiv és Szumi megyékből.

A nyugat-európai vezetők és Ukrajna továbbra is elutasítják Putyin feltételeit, és az orosz inváziót területszerző háborúnak tartják. Szerintük a háború lezárása orosz győzelemmel precedenst teremthet egy esetleges jövőbeli NATO-elleni támadásra is. Putyin ezzel szemben úgy látja: a háború fordulópont Oroszország és a Nyugat kapcsolatában, amelynek során Moszkvának vissza kell szereznie befolyását saját érdekszférájában.

Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök (Fotó: AFP/Alexander Kazakov) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.