Új információk derültek ki Kapu Tiborék visszatéréséről

Az Axiom-4 magánmisszió űrhajósai a tervezettnél tovább maradhatnak a Nemzetközi Űrállomáson, mivel a visszatérés legkorábbi időpontját július 14-re jelölték ki.

2025. 07. 10. 10:17
Az Axiom-4 küldetés, amelynek részeként egy SpaceX Dragon űrhajó és egy Falcon 9 hordozórakéta indul útjára Fotó: GIORGIO VIERA Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Axiom-4 (Ax-4) magánűrmisszió négyfős legénysége – Peggy Whitson parancsnok, Shubhanshu Shukla pilóta, valamint Sławosz Uznański-Wiśniewski és Kapu Tibor küldetésszakértők – a tervezettnél hosszabb időt töltenek a Nemzetközi Űrállomáson (ISS). Az eredeti tervek szerint a 14 napos misszió július 10-én ért volna véget, de az Európai Űrügynökség (ESA) legalább július 14-ét jelölte meg a legkorábbi lehetséges visszatérési dátumként. A pontos időpont még nem végleges, mivel a SpaceX Dragon kapszula dokkolási és leválási ütemezésétől függ – írja a Hindustan Times.

A tervezettnél tovább maradnak az Axiom-4 misszió legénysége az űrben (Fotó: HANDOUT / NASA+)
A tervezettnél tovább marad az Axiom-4 misszió legénysége az űrben (Fotó: HANDOUT / NASA+)

A SpaceX Dragon űrhajót szállító Falcon rakéta június 25-én indult, és 28 órás út után, június 26-án dokkolt az ISS-hez. A legénység másnap, június 27-én kezdte meg a tudományos programját. 

Az Ax-4 misszió minden eddiginél összetettebb magánűrkutatási programot valósít meg az ISS-en. Több mint 60 kísérletet végeznek, amelyek 31 országot képviselnek, beleértve biomedikai, anyagtudományi, idegtudományi, mezőgazdasági és űrtechnológiai vizsgálatokat – számolt be az Axiomspace.

Ezek a kutatások hozzájárulhatnak például a cukorbetegség kezelésének fejlesztéséhez, új rákterápiák kidolgozásához, valamint az űrbéli és földi egészségügyi monitorozás javításához.

A Space szerint Shubhanshu Shukla különösen aktív: hét saját fejlesztésű mikrogravitációs kísérletet és öt, az ISRO és a NASA közös projektjében végzett vizsgálatot visz az űrbe.

Közel két hét alatt a legénység mintegy 230 keringést tett meg a Föld körül.

A szigorú napi ütemterv mellett jutott idejük pihenésre is: látványos fotókat és videókat készítettek a Földről, és kapcsolatot tartottak családtagjaikkal, bemutatva, hogy az űrutazás egyszerre tudományos munka és mélyen emberi élmény.

Borítókép: Az Axiom-4 küldetés, amelynek részeként egy SpaceX Dragon űrhajó és egy Falcon 9 hordozórakéta indul útjára (AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.