A londoni bíróság nemet mondott az Izrael-ellenes ügyre

A londoni legfelsőbb bíróság elutasította a palesztin jogvédők keresetét, akik azt akarták megakadályozni, hogy az Egyesült Királyság alkatrészeket szállítson az izraeli F–35-ös vadászgépekhez. A bíróság szerint a kormány döntése nem sértette a nemzetközi jogot. Az Izrael-ellenes ügy lezárult.

2025. 07. 02. 10:10
Tüntetők egy bírósági épület előtt
Tüntetők egy bírósági épület előtt Fotó: RASID NECATI ASLIM Forrás: ANADOLU
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A londoni legfelsőbb bíróság elutasította egy palesztin jogvédő szervezet keresetét, amely az Egyesült Királyság izraeli F–35-ös vadászgépekhez használt alkatrészek exportjának leállítását kérte. A szervezet azzal érvelt, hogy ezek a repülőgépek szerepet játszanak Izrael gázai hadműveleteiben. 

A londoni bíróság nemet mondott az izrael-ellenes ügyre
A londoni bíróság nemet mondott az Izrael-ellenes ügyre
Fotó: Anadolu/Mustafa Yalcin

Izraelt a nemzetközi jog megsértésével vádolták

Az Egyesült Királyság kormánya korábban felfüggesztett bizonyos katonai exportengedélyeket, miután arra a következtetésre jutott, hogy fennáll a kockázata annak, hogy Izrael megsérti a nemzetközi humanitárius jogot. Ugyanakkor kivételt tett a Lockheed Martin által gyártott F–35-ös lopakodó vadászgépek egyes alkatrészeire vonatkozóan.

A jogvédő Al-Haq szervezet bírósági felülvizsgálatot kért, állítva, hogy a kivétel jogellenes volt, és a brit kormány nem vette figyelembe a nemzetközi jog vonatkozó szabályait. Olyan nemzetközi szervezetek is támogatták ebben, mint az Amnesty International, a Human Rights Watch és az Oxfam.

A bíróság úgy ítélte meg, hogy az ügy nem tartozik a bíróság hatáskörébe, mivel az inkább nemzetbiztonsági és külpolitikai kérdés. Stephen Males és Karen Steyn bírák hangsúlyozták: 

Az alkotmányunk értelmében ez az érzékeny és politikai kérdés a végrehajtó hatalomra tartozik, amely a parlamentnek és végső soron a választóknak felelős – nem pedig a bíróságra.

A bíróság megállapította, hogy a szóban forgó alkatrészek az Egyesült Királyságban készülnek, majd azokat az Egyesült Államokba, Olaszországba és Japánba szállítják összeszerelésre. Ezekből az országokból juttatják el a vadászgépeket és pótalkatrészeket a partnerekhez, köztük Izraelhez is. A brit kormány 2024 szeptemberében ugyan 350 exportengedélyből 30-at felfüggesztett Izrael irányába – amelyek helikopterekre és drónalkatrészekre vonatkoztak –, az F–35-ös vadászgépek alkatrészeit érintő engedélyek nem tartoztak ebbe a körbe – számolt be róla az Euronews.

Korábban írtunk róla, hogy Irán elárulta, mekkora károkat okoztak az amerikai bombázások.

Borítókép: Tüntetők egy bírósági épület előtt (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.