Trump a gázai túszok szabadon bocsátását követeli

21 hónap háború után nő a remény egy új gázai tűzszüneti megállapodásra. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök Washingtonban tárgyal Donald Trump amerikai elnökkel.

2025. 07. 07. 11:51
A BRICS országok nem akarnak újat húzni Amerikával
A BRICS országok nem akarnak újat húzni Amerikával Fotó: BRENDAN SMIALOWSKI Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Donald Trump amerikai elnök hétfőn újságíróknak megerősítette, hogy beszélni fog Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel a Gázai övezetben fogva tartott túszok ügyéről. A Hamász továbbra is több tucat izraeli és külföldi túszt tart fogva. Trump szerint közvetlen egyeztetéssel próbálja előmozdítani a foglyok szabadon engedését – írja a The Guardian. 

US President Donald Trump speaks during the Military Family Picnic on the South Lawn of the White House in Washington, DC, on July 4, 2025. (Photo by Brendan SMIALOWSKI / AFP)
Donald Trump (Fotó: BRENDAN SMIALOWSKI / AFP)

Trump korábban újságíróknak azt mondta, hogy „nagyon határozott” volt Netanjahuval a háború befejezéséről, és úgy véli, „a héten megszülethet a megállapodás”. 

Netanjahu még indulás előtt kijelentette: „A megbeszélt feltételeken dolgozunk, hogy elérjük a megállapodást. Úgy gondolom, a Trump elnökkel folytatott tárgyalás mindenképp előmozdíthatja azt az eredményt, amiben mindannyian reménykedünk.”

Vasárnap este Katarban folytatódtak az Izrael és a Hamász közötti közvetett tárgyalások az Egyesült Államok támogatásával. A cél egy 60 napos tűzszünet és a túszok szabadon engedéséről szóló megállapodás.

 Egyelőre azonban nem világos, sikerül-e áthidalni a fennálló alapvető nézeteltéréseket – írja a BBC.

A Gázai övezetben rettenetes körülmények között élő, háborútól kimerült palesztinok és a Hamász által fogva tartott izraeli túszok aggódó hozzátartozói is csak óvatos optimizmussal várják a fejleményeket a folyamatos izraeli légicsapások közepette.

Szombat este Izraelben nagy tüntetéseket tartottak, ahol a kormányt sürgették, hogy kössön megállapodást mintegy 50 gázai túsz hazatéréséről – közülük 20-an lehetnek még életben. Több családtag kérdőre vonta a hatóságokat, miért nem engedik szabadon valamennyi foglyot a megállapodás alapján.

Washingtonban tárgyal Trump és Netanjahu

Netanjahu harmadszor utazik a Fehér Házba, mióta Trump közel fél éve újra hivatalba lépett. Ez lesz azonban az első találkozójuk azóta, hogy az Egyesült Államok csatlakozott Izrael iráni nukleáris létesítmények elleni támadásaihoz, majd közvetített a tűzszünetben Izrael és Irán között.

Sokan úgy látják, hogy a közelmúltbeli 12 napos háború kedvezőbb feltételeket teremthet a gázai háború lezárásához. Netanjahu az iráni támadásokra adott kemény válasz miatt most nagyobb belpolitikai támogatást élvez. Elemzők szerint így nagyobb mozgástere lehet megállapodni a békéről, még a szélsőjobboldali koalíciós partnerei ellenkezése mellett is, akik ragaszkodnak ahhoz, hogy Izrael megtartsa a gázai ellenőrzést.

A Hamász katonailag is gyengült az Irán elleni csapások következményeként, ami kompromisszumkészebb magatartást eredményezhet. 

Trump eközben már más közel-keleti prioritásokra szeretne fókuszálni – például az Izrael és Szíria közötti határegyezmény közvetítésére, az Izrael–Szaúd-Arábia közötti kapcsolatok normalizálásának újraindítására és az Iránnal folytatott nukleáris tárgyalások felélesztésére.

Az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti tárgyalások hónapok óta holtpontra jutottak egy alapvető nézeteltérés miatt. Izrael ideiglenes fegyverszünetet ajánlott a túszok szabadon bocsátása fejében, de nem akarta teljesen leállítani a háborút. A Hamász viszont a harcok végleges befejezését és az izraeli csapatok teljes kivonását követeli.

A legújabb, Hamásznak benyújtott javaslat állítólag Washington garanciáját is tartalmazza, valamint elköteleződést a tartós tűzszünet és az összes túsz szabadon engedéséről szóló tárgyalások folytatására.

Hivatalosan még nem jelentettek be megállapodást, de médiaértesülések szerint a terv alapján a Hamász 60 nap alatt öt ütemben adná át a 28 túszt – 10 élőt és 18 holttestet –, ezúttal elkerülve a korábbi, kaotikus átadási ceremóniákat. A Gázába érkező humanitárius segély mennyisége is jelentősen nőne.

A megállapodás első napján, az első nyolc élő túsz szabadon engedése után az izraeli hadsereg kivonulna az északi övezetből, egy hét múlva pedig a déli részekről is. A 10. napon a Hamász hivatalosan közölné, kik vannak még életben és milyen állapotban, míg Izrael információkat adna a több mint 2000 gázai lakosról, akiket a háború alatt „adminisztratív őrizetbe” vettek – vagyis vád és tárgyalás nélkül tartanak fogva.

A túszokért cserébe ismét nagyszámú palesztin rab szabadulhat izraeli börtönökből. 

Trump ezt a javaslatot „végső” fegyverszüneti tervnek nevezte, és a múlt héten azt állította, hogy Izrael már elfogadta a véglegesítéshez szükséges feltételeket.

Pénteken a Hamász azt mondta, hogy „pozitív szellemben” válaszolt, de fenntartásait is kifejtette. Egy palesztin tisztviselő szerint a vitás pontok közé tartozik a Gázai Humanitárius Alapítvány – Izrael és az USA által támogatott – működésének befejezése, valamint az ENSZ és partnerei visszatérése a segélyezés felügyeletéhez.

A Hamász állítólag az izraeli csapatkivonás menetrendjét és a Rafah határátkelőnél folyó izraeli-egyiptomi műveleteket is vitatja. Netanjahu hivatalos közleménye szerint a Hamász által kért változtatások „elfogadhatatlanok” Izrael számára. A kormányfő továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a Hamászt teljesen lefegyverezzék – ám az iszlamista szervezet ezt eddig kategorikusan elutasította.

Borítókép:  Benjámin Netanjahu és Donald Trump (AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.