Kennedy arra is kitért, hogy a megállapodás előírja: az országok hozzanak létre vészhelyzeti kommunikációs rendszereket, hogy a WHO globálisan egységes közleményeket tudjon kiadni. Az amerikai politikus arra hívta fel a figyelmet, hogy ez utat nyit az olyan narratívák kezelésének, propagandának és cenzúrának, amelyeket a Covid-járvány idején volt tapasztalható.
Nem akarjuk, hogy egy ilyen rendszer még jobban intézményesüljön
– hangsúlyozta, majd részletezte azt is, hogy a megállapodás rendelkezéseket tartalmaz a globális egészségügyi azonosító rendszerekről, a vakcinaútlevelekről és egy központi orvosi adatbázisról is.
Ez megteremti az alapot minden ember globális orvosi megfigyeléséhez
– emelte ki, majd úgy folytatta:
Talán ha a WHO egy hibátlan, az ipar befolyásától mentes hatóság lenne, fontolóra vennénk az új szabályozás elfogadását. Sajnos a Covid-járvány mást mutatott. A Covid idején a WHO nem hajtotta végre a már generációk óta érvényben lévő nemzetközi egészségügyi szabályokat. Kína legalább egy hónapig visszatartott kritikus információkat a járványról, és nem kellett szembenéznie semmilyen valódi következménnyel vagy kritikával a WHO részéről.
A miniszter idézte a 2024-es kongresszusi felügyeleti jelentést is, amelyből azt derült ki, hogy a WHO-t félreinformálták, megtagadták tőle a belépést Kínába, és a Kínai Kommunista Párt felelőtlen cselekedeteinek fedezékeként használták.
Ezek és más atrocitások egy dolgot biztossá tettek: meg kell erősítenünk a nemzeti és helyi autonómiát, hogy kordában tartsuk a globális szervezeteket és helyreállítsuk a valódi erőegyensúlyt
– emelte ki. Hangsúlyozta:
A bürokratikus nyelv mögött az a kérdés húzódik meg, hogy milyen jövőt szeretnénk magunknak. Alávetjük-e magunkat egy technokratikus ellenőrzési rendszernek, amely az egészségügyi kockázatokat és a járványügyi felkészültséget trójai falóként használja az alapvető demokratikus szabadságjogok korlátozására? Olyan jövőt akarunk-e, amelyben minden ember, minden mozgalom, minden tranzakció minden emberi testben folyamatos megfigyelés alatt áll?
Hozzátette:
Nem akarok túlságosan riadalmat kelteni. Az új szabályozások önmagukban nem jelentenek orvosi totalitarizmust. Valójában talán jó szándékkal írták őket, de mindenképpen rossz irányba tett lépés. Ezért utasítjuk el a módosításokat nemcsak saját polgáraink, hanem az egész világ nevében.
Kennedy, az indoklás során arról is beszélt, hogy a döntés során nemcsak az Egyesült Államok érdekeit tartották szem előtt, hanem ezzel a kisebb országok érdekeit is képviselni kívánják.
Amerika egyszerűen figyelmen kívül hagyhatja a WHO-t. Bár ezeknek a módosításoknak a többsége nem kötelező érvényű, a gyakorlatban sok ország nehezen ellenáll ezeknek, különösen akkor, ha a WHO finanszírozásától és partnerségeitől függenek
– mondta. Hozzátette:
Ezért vállaljuk a vezetést abban, hogy megakadályozzunk egy olyan megállapodást, amely az egész világ számára káros. Szeretném egyértelművé tenni, hogy ezeknek a módosításoknak az elutasításával Trump elnök és én nem utasítjuk el a nemzetközi együttműködést. Együttműködhetünk más nemzetekkel anélkül, hogy veszélybe sodornánk polgári szabadságjogainkat, aláásnánk alkotmányunkat és feladnánk Amerika értékes szuverenitását.
Borítókép: Robert F. Kennedy Jr. (Fotó: AFP)