Zelenszkij lételeme a gátlástalan követelőzés

A háború kezdete óta százmilliárd eurós segélyekhez jutott Ukrajna, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök mégis rendre zsarol, követel és megaláz. A nyugati szövetségesek türelme fogy a követelőző Zelenszkijjel szemben, a magyar álláspont viszont kezd beigazolódni.

2025. 07. 02. 4:57
António Costa, az Európai Tanács elnöke, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Volodimir Zelenszkij elnöksége alatt Ukrajna minden korábbinál nagyobb mértékű katonai, pénzügyi és humanitárius támogatásban részesült, de ez mit sem változtatott az ukrán elnök hangnemén. A köszönetnyilvánítások helyett egyre gyakoribbak a követelések, zsarolások, sőt a közvetlen szomszédok – különösen Magyarország – nyílt támadása is. Mindezt úgy, hogy a Kiel Institute friss összesítése szerint 2025 áprilisáig Európa 72 milliárd eurónyi katonai segélyt adott Ukrajnának, megelőzve ezzel az Egyesült Államokat is, amely 65 milliárd euróval járult hozzá a háborús erőfeszítésekhez. És ez még csak a katonai támogatás, ehhez jönnek a pénzügyi és humanitárius csatornákon érkező százmilliárdok, azonban Zelenszkijnek semmi sem elég.

Zelenszkij elégedetlen az Ukrajnának nyújtott százmilliárdos támogatás mértékével
Zelenszkij elégedetlen az Ukrajnának nyújtott százmilliárdos támogatás mértékével
Fotó: AFP

Donald Trump egyszer már alaposan helyretette a követelőző Zelenszkijt

Az első nagy fordulatot Donald Trump és Volodimir Zelenszkij február végi, washingtoni találkozója jelentette, ahol a korábbi barátságos hangnem feszültséggé és nyílt konfrontációvá fajult. A tárgyalások középpontjában az Ukrajna által kínált ritkaföldfémekről szóló megállapodás állt volna, amelytől Zelenszkij amerikai támogatást remélt, Trump viszont világossá tette, hogy üzletet akar, nem újabb kötelezettségvállalásokat. A megbeszélés során Zelenszkij képeket mutatott a háborús pusztításról, és kijelentette, hogy „nem lehet kompromisszumot kötni Putyinnal”. Trump azonban lehűtötte a lelkesedését:

Nem az a célunk, hogy rengeteg fegyvert küldjünk, hanem hogy befejezzük a háborút.

A vita végére a hangulat teljesen elmérgesedett. Erőteljes szóváltás zajlott le Trump, Zelenszkij és J. D. Vance alelnök között. Vance szerint az ukrán elnök tiszteletlen volt, Trump pedig egyenesen ezt mondta:

Nem vagy abban a helyzetben, hogy diktálj! Tiszteletlen vagy az országom iránt!

– majd hozzátette:

Ez az ostoba elnök [utalás Joe Bidenre] 350 milliárd dollárt adott nektek, katonai felszerelést adtunk… ha nem lett volna a mi fegyverzetünk, ez a háború két hét alatt véget ért volna.

Zelenszkij nem volt hajlandó bocsánatot kérni, amiért az amerikai elnököt a saját hivatalában sértegette, hanem minősíthetetlen stílusban sorolta tovább követeléseit. Trump ekkor fakadt ki:

Nem vagy túl hálás.

J. D. Vance alelnök még keményebben fogalmazott:

Zelenszkij a halálba küldi a katonáit… Nem vagy abban a helyzetben, hogy diktálj!

A megbeszélés nemcsak a ritkaföldfémekről szóló üzlet meghiúsulásával zárult, hanem a nyugati–ukrán viszony egyik mélypontját is jelentette, mivel az amerikai vezetés megismerte, milyen az ukrán elnök stílusa.

Londonban már hálálkodott, de csak a brit királynak

A Fehér Házban elbukott diplomáciai offenzíva után Zelenszkij Londonba utazott, ahol Keir Starmer brit miniszterelnök és III. Károly király fogadta. Itt végre elhangzott egy köszönöm, igaz, nem a brit adófizetők több milliárd fontos támogatásáért, hanem a protokolláris fogadtatásért:

Örülünk, hogy ilyen partnereink és barátaink vannak.

A retorikai váltás azonban nem tartott sokáig. Március 20-án már hazánkat támadta:

Egyszerűen Európa-ellenes, amikor egy személy blokkolja az egész kontinens számára fontos döntéseket

– célzott Orbán Viktor vétójára, majd hozzátette:

Némi nyomásgyakorlásra van szükség Európában.

Zelenszkij tehát nemcsak támogatást követelt, hanem már a magyar kormány „megbüntetését” is felvetette az EU-nak.

Pénz és gyárak is kellenek neki

Nem sokkal később újabb követeléslistával állt elő. 

Nagyon örülnénk, ha Európa minél hamarabb legalább ötmilliárd euróval támogatna bennünket

– mondta, majd ezt is hozzátette:

Európának biztosítania kell technológiai függetlenségét, beleértve a fegyvergyártást is.

Vagyis Ukrajna nemcsak pénzt kér, hanem elvárja, hogy Európa teljes hadiiparát az ukrán háború szolgálatába állítsa. A köszönet az eddigi támogatásért ezúttal is elmaradt. A ritka kivételek egyike volt a 2024. márciusi uniós csúcstalálkozó volt, ahol Zelenszkij „háláját fejezte ki” az EU-nak.

Sajnos a frontvonalon lévő tüzérség állapota megalázó Európa számára abban az értelemben, hogy Európa többet tudna nyújtani. És ezt most kell bebizonyítani

– mondta, nyomást gyakorolva az állam- és kormányfőkre. Nála még a „köszönet” is követeléssel párosul, az EU pedig rendre meg is hátrál: milliárdos támogatási csomagok, fegyverszállítmányok, kereskedelmi kedvezmények, elkobzott orosz vagyonból finanszírozott hitelek segítik Ukrajnát, miközben a gazdák tüntetnek, a biztonság romlik, a politikai nyomás fokozódik.

A lista végtelen és mindig új tétellel bővül

Legutóbb, június végén Zelenszkij az X-en kezdett hadjáratot, és újabb szankciókat követelt:

Minden orosz támadásra új szankciókkal kell válaszolni. (…) Ezt megbeszéltem európai partnereinkkel.

A bejegyzés végén egy félmondat:

Köszönöm mindenkinek, aki segít.

De ennek őszinteségét nehéz komolyan venni, amikor a következő mondatban már a szankciós listát bővíti: mesterséges intelligencia, számítógépes infrastruktúra, műholdképek.

Magyarország nemet mondott, ezért támadják

A Kiel Institute szerint Ukrajna a világ egyik legnagyobb segélyezettje, de Magyarország az egyetlen uniós ország, amely nem hajlandó automatikusan támogatni az újabb követeléseket. Ennek eredménye brüsszeli nyomásgyakorlás, nyílt és titkos támadások hazánk ellen és Zelenszkij leplezetlen ellenségessége. Azonban a magyar álláspont helyessége beigazolódott. A háború nem ért véget, az Ukrajnának nyújtott támogatás nem csökkent, ellentétben a követelések számával, a hála pedig rendre elmarad.

Borítókép: António Costa, az Európai Tanács elnöke, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.