Valentin Inzko, a nemzetközi közösség leköszönőben lévő boszniai főképviselője múlt pénteken hozott kötelező érvényű rendelkezést, melynek értelmében a srebrenicai népirtás, valamint más emberiesség elleni bűnök tagadása hat hónaptól öt évig terjedő börtönbüntetéssel sújtható. A kelet-boszniai Srebrenica a boszniai háború idején az ENSZ védelme alatt állt. A boszniai szerb csapatok 1995. július 11-én elfoglalták a várost, és a holland ENSZ-békefenntartók tétlensége mellett mintegy nyolcezer muzulmán férfit és fiút elhurcoltak, akiket a következő napokban brutálisan lemészároltak. A hivatalos szerb álláspont szerint háborús bűncselekményeket követtek el Srebrenicában, de azt nem lehet népirtásnak minősíteni.

Fotó: MTI/AP/Darko Bandic
Valentin Inzko bejelentésére reagálva a boszniai szerb politikusok kedden bejelentették, hogy a továbbiakban nem vesznek részt a szövetségi testületek, így a kormány munkájában sem. Ezzel szeretnék megakadályozni a jogszabály életbe lépését. Arról is döntöttek, hogy ezután sem fogadják el a mindenkori nemzetközi főképviselő egyetlen kötelező érvényű rendelkezését sem, mert illegitimnek tartják ezeket.
Az 1992–1995-ös boszniai háborút lezáró daytoni egyezmény értelmében Bosznia kettészakadt a túlnyomórészt bosnyákok és horvátok lakta Bosznia-hercegovinai Föderációra és a főként szerbek lakta Szerb Köztársaságra, amelyeket egy viszonylag gyenge, háromoldalú, etnikumközi elnökség köt össze. A Szarajevóban székelő főképviselő hivatalát is a megállapodás részeként hozták létre. A főképviselőnek joga van törvényeket alkotni és tisztségviselőket leváltani. Az osztrák diplomata, Valentin Inzko megbízatása augusztus 1-jével jár le. Saját bevallása szerint eddig azt várta, hogy az ország politikusai maguk minősítsék népirtásnak a srebrenicai eseményeket. Miután ez nem történt meg, távozása előtt maga hozta meg a döntést.

Milorad Dodik, a boszniai szerbek vezető politikusa, a háromtagú államelnökség szerb tagja kijelentette, hogy a törvény az ország felbomlásához vezethet. Dodik korábban többször is hangoztatta már, hogy a boszniai Szerb Köztársaságnak ki kellene válnia Bosznia-Hercegovinából, és csatlakoznia Szerbiához. Ezúttal pedig köszönetet is mondott azért, hogy erre ismét „ráébresztették”. Olyan nem megerősített híresztelésekről is beszélt, hogy Inzko a törvény bevezetéséért „kenőpénzt”, kétmillió eurót kapott.