Egyöntetűen visszautasította az Arab Liga Donald Trump amerikai elnök múlt héten bemutatott izraeli-palesztin béketervét. A Kairóba összehívott rendkívüli ülésen az eredetileg huszonkét államot tömörítő – a háborús Szíria és Líbia tagságát felfüggesztették – szervezet elfogultsággal vádolta az „évszázad alkuját”, leszögezve, hogy semmilyen módon nem működik együtt Washingtonnal annak végrehajtásában. Mahmúd Abbász palesztin vezető pedig indulatos beszédében megerősítette azokat a híreket, amelyek szerint még az amerikai elnök telefonhívását sem volt hajlandó fogadni. Egyúttal bejelentette, megszakít minden együttműködést – beleértve a biztonságit – az Egyesült Államokkal és Izraellel.
Eddig nem volt teljesen egyértelmű, hogy az arab országok hogyan reagálnak Trump tervére. Az amerikai elnök sajtótájékoztatóján például az Egyesült Arab Emírségek, Bahrein és Omán nagykövetei is megjelentek, amit támogatásként is lehetett értelmezni. Sajtóértesülések szerint azonban inkább arról volt szó, hogy a diplomatákat nem tájékoztatták részletesen a tervezet részleteiről. Első nyilatkozataikban a Washingtonnal szoros kapcsolatot ápoló államok, köztük Egyiptom, Szaúd-Arábia és Katar is nyitottnak mutatkoztak, amit egyesek megosztottságnak, mások egyenesen árulásnak neveztek. Ehhez képest Kairóban az érdekellentétek dacára egységfrontra léptek az arab államok.
Életkép a ciszjordániai Hebronban. Mahmúd Abbász a biztonsági együttműködést is megtagadja
Fotó: Reuters
Hivatalosan ugyan csak Egyiptom és Jordánia kötött békét Izraellel, azonban az elmúlt években látványosan javult a zsidó állam és az arab országok közötti kapcsolat. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök két évvel ezelőtt például látogatást tett Ománban, miniszterei pedig Bahreinbe utazhattak. A háttérben zajló biztonsági együttműködés, valamint a közös iráni fenyegetés még közelebb hozta egymáshoz az egykori ellenségeket. Az arab államok közül egyedül Jordánia utasította el azonnal és egyértelműen a bemutatott béketervet. Rajta kívül Irán, valamint Törökország mondta ki a leghangosabb nemet az amerikai elképzelésre. Recep Tayyip Erdoğan török elnök szombaton a Gázai övezetet irányító Hamász radikális szervezet vezetőjét fogadta. A budapesti palesztin nagykövetség lapunkhoz eljuttatott közleményében arra figyelmeztet, „Trump terve az igazság pillanata elé állítja a világot és az arabokat”, és egyúttal egységes álláspontot sürget „arab testvéreiknél”. A béketervet nemzetközileg sem fogadta túl pozitív visszhang. Tegnap Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője is kritikusan fogalmazott, de Moszkvában sem volt lelkes a fogadtatás.