Kortárs divatok, törekvések

Hogy mennyire vagány a magyar építészet? Ezt nem az újságíró, hanem a TÉR /// ERŐ II. Építészeti Nemzeti Szalon szervezői kérdezik.

Pataki Tamás
2019. 04. 26. 6:55
Ultramodern elgondolású várfelújítástól hatalmas tengeri hulladékfeldolgozóig láthatók tervek Fotó: Arpad Kurucz Forrás: Kurucz Árpád
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy mennyire vagány a magyar építészet? Ezt nem az újságíró, hanem a TÉR /// ERŐ II. Építészeti Nemzeti Szalon szervezői kérdezik. A kiállítás utolsó, Hello Wood nevű interaktív termében ugyanis ízlésünk szerint „megmérhetjük” annak teljesítményét.

Különféle színű lécek közül válogathatunk, melyekből 40-től egészen 100 centiméterig vághatunk le egy darabot, aszerint, hogy mennyire győztek meg az előző termek alkotásai. Ez kétségtelenül szellemesebb megoldás egy építészeti kiállításon, mint a szokásos vendégkönyv.

De miről mondhatnak véleményt a látogatók? Röviden a kortárs magyar építészet legérdekesebb épületeiről és terveiről, amelyek között egyaránt van tájba simuló, organikus ház és a környezetét uraló, már-már brutalista irodaépület is.

Ultramodern elgondolású várfelújítástól hatalmas tengeri hulladékfeldolgozóig láthatók tervek
Fotó: Kurucz Árpád

Hetven képernyőn csaknem 280 projektet láthatunk, melyek nagyjából 800 építész munkájáról tanúskodnak. A badacsonytomaji csupa kő, Árpád-kori körtemplomokat idéző Szent István-kápolnától egészen a legnagyobb és legújabb budapesti irodaházakig, szállodákig lényegében mindenféle rendeltetésű épületet megtalálhatunk a szalon kiállításán.

A Műcsarnok középső termei-­ben a 2014–2019 közötti építészet keresztmetszetét mutatják be, több mint 120 már felépített, felújított vagy még készülő épületet. Sokukról igen részletes makettet is készítettek – ilyen a nemrég felújított karmelita kolostoré vagy az Operaház új Eiffel Műhelyházáé, amely talán a legnagyobb és legrészletesebb ilyen elem a kiállításon.

Az építészeti szalon nemcsak a szakembereknek vagy az építészet rajongóinak szól, hanem azoknak is, akik kíváncsiak arra, mely építészek, milyen divatok, törekvések határozzák meg és fogják ezentúl is meghatározni városaink és vidékünk arculatát. A jövő körvonalai című szekcióban egészen futurisztikus épületterveket is láthatunk egy ultramodern elgondolású várfelújítástól kezdve egy hatalmas tengeri hulladékfeldolgozó üzemig.

A szalonon külön blokkban mutatják be a hírneves Miskolci Építészeti Műhely (1977–1990) tervezőinek munkásságát, de megemlékeznek a XX. századi magyar építészet történetének egyik legeredetibb, újító alkotójáról, a hatvan éve elhunyt Medgyaszay Istvánról is (1877–1959).

A hét szekcióra osztott tárlatot 23 szakmai és társművészeti program is kíséri augusztus 25-ig.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.