Nem hámoznak, hímeznek!

A Hagyományok Háza 2019-ben is meghirdette az országos Kisjankó Bori hímzőpályázatot. A díjnyertes alkotások a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum tárlatán tekinthetők meg január közepéig.

2019. 12. 03. 13:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hagyományok Háza 2019-ben immáron XXIX. alkalommal meghirdetett országos Kisjankó Bori hímzőpályázatára rendkívül magas színvonalú pályamunkák érkeztek a Kárpát-medence egész területéről. A díjazott alkotásokat 2019. november 29-2020. január 16. között láthatja a közönség a Magyar Népi Iparművészeti Múzeumban. A kezdeményezésre a nagyközönség részéről megkülönböztetett figyelem összpontosult, a kiállítást telt ház mellett nyitották meg november 29-én.

Az eredményeket látva a szervezők úgy vélik, hogy a legrégebbi múlttal rendelkező hímzőpályázat semmit sem veszített fényéből, sőt ellenkezőleg, az ezen a területen tevékenykedő tehetséges alkotóknak köszönhetően folyamatosan képes megújulni. Balkó Szilvia Felvidékről, a zoboraljai Pogrányból érkezett a megnyitóra.

„Népművészeti csoportunk több mint három éves, és először neveztünk be a pályázatra. Rengeteg áldozatos munkával jár e tevékenység, s ha valami sikert érünk el, mint a mostani, ez újabb motivációt jelent számunkra. A pályázaton egy pogrányi viselettel indultam, s nyertem első díjat.”

Ebben az évben 114 tervező és több mint 200 kivitelező munkájaként 397 alkotást bírált el a zsűri, ebből hagyományos mesterremek minősítést 53, hagyományos míves termék minősítést 38, modern mesterremek minősítést 70, modern míves termék minősítést 74, ajándéktárgy minősítést 7 alkotás kapott. Az bírálók 155-öt nem javasoltak kiállításra.

„Négyen képviseljük a Délvidéket a megnyitón – tájékoztat az újvidéki Zuberec Vera, akinek munkáját idén Kisjankó Bori díjjal ismerték el. – Mi már rutinos pályázónak számítunk, korábban már az első díjat is elhoztuk. Idén úri hímzéssel, terítő-párna és futó garnitúrával, halottas lepedő-feldolgozással, valamint ruszin vagdalásos hímzéssel érkeztünk.”

A megnyitó résztvevői megtekintették az emeleti kiállítást, s a program kiegészült Péter Mónika Mária – Péter-Jani Csilla: Kalotaszegi vagdalásos mintagyűjtemény című kötetének bemutatójával.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.