Egyedülálló vállalkozás a Zeneakadémia Nagytermében

A világon egyedülálló performanszra vállalkozik Balázs János zongoraművész: Rahmanyinov valamennyi zongoraversenyét eljátssza a Nemzeti Filharmonikus Zenekar kíséretében. A rendhagyó előadás-sorozatra augusztus 18-án és 19-én kerül sor a Zeneakadémia Nagytermében. Vezényel Charles Olivieri-Munroe, máltai születésű karmester.

Magyar Nemzet
2020. 08. 06. 13:30
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Technikai és érzelmi értelemben egyaránt óriási szakmai kihívás Rahmanyinov összes zongoraversenyét bemutatni. Tudomásom szerint erre még nem is vállalkozott senki korábban” – mondta a Kossuth-díjas zongoraművész az M1 aktuális csatorna mai műsorában.

A kétnapos koncert eredetileg májusban lett volna, a koronavírus-járvány miatt kellett négy hónappal későbbre tenni. Balázs János hangsúlyozta: elmúlt egy évét ennek a projektnek szánta, napi hat-nyolc órát gyakorolt. Hozzátette: szereti azokat az állapotokat, amelyek katarzissal járnak.

Fotó: Teknős Miklós

„Rahmanyinov zenéje elképesztő érzelmi töltetet ad. Posztmodern zenéjét különleges akkordozás és kromatikus polifónia jellemzi, technikája liszti alapokon nyugodott, ezt ötvözte a XX. századi modernitással. Keze csaknem kétszer akkora volt, mint az átlagos kezű zongoristáké, ezért nemcsak hatalmas munka, hanem olykor trükkök alkalmazása is kell művei eljátszásához” – fogalmazott Balázs János.

A két koncerten Charles Olivieri-Munroe máltai születésű, Kanadában nevelkedett karmester vezényli a Nemzeti Filharmonikus Zenekart.

Augusztus 18-án először Rahmanyinov legelső műve, az 1. zongoraverseny hangzik el, ezt egyik utolsó műve, a Rapszódia egy Paganini-témára című kompozíció (a kvázi 5. zongoraverseny) követi, majd a második részben híres 2. zongoraversenye szerepel műsoron; utóbbi (amelyet például Céline Dion is feldolgozott All By Myself címmel) hozta meg a világhírt a zeneszerző számára. Másnap a 4. zongoraverseny hangzik el, ezt Rahmanyinov már Amerikában írta vegyes stílusban, és az egyik legritkábban játszott művének számít. A Rahmanyinov-maraton záró darabja a 3. zongoraverseny, amelyet világ legnehezebb versenyművének tartanak, és hallható az Oscar-díjas Ragyogj! című filmben is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.