Hommage à Széchényi Ferenc

1802. november 25-én gróf Széchényi Ferenc a magyar nemzetnek ajándékozta tudományos gyűjteményét, így ezt a dátumot tekintjük a Magyar Nemzeti Múzeum alapítása időpontjának.

Magyar Nemzet
2021. 06. 12. 14:00
Dubróczky Gergely és a zenekar Fotó: Magócsi Ildikó
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Varga Benedek, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója 2017-ben hagyományteremtő szándékkal indította el az alapító, gróf Széchényi Ferenc tiszteletére azt az ünnepélyes koncertsorozatot, amelynek idei hangversenyén két mű hallható: Haydn 80. szimfóniája és Mozart d-moll zongoraversenye K 466, a Budapest Sound Collective előadásában, Dubóczky Gergely vezényletével. Az est szólistája a nemzetközileg is elismert, sikeres zongoraművész, Fejérvári Zoltán. A hangverseny jövő szombaton, június 19-én este 7 órakor kezdődik a Nemzeti Múzeum dísztermében.

A Budapest Sound Collective 2013 óta működik projektzenekarként. Az együttes művészeti vezetője és karmestere Dubóczky Gergely, aki a kísérletező, új formákat kereső, avantgárd formációt saját ötleteinek megvalósítására hozta létre. Többszörös fellépői a CAFé Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválnak, a 2019-es Átlátszó Hang Fesztiválon pedig első magyar együttesként nagy sikerrel mutatták be Georg Friedrich Haas in vain című művét a Müpában. A Nemzeti Múzeum alapításának évfordulóján ezen az estén kivételes programmal készül a zenekar, ugyanis gróf Széchenyi Ferenc korát idéző klasszikusok remekműveinek előadására várják a közönséget.

Dubóczky Gergely és a Budapest Sound Collective
Fotó: Magócsi Ildikó

Dubóczky Gergely karmester a hagyományos, klasszikus repertoár mellett elkötelezett híve a barokk és a kortárs zenének, számos kortárs mű ősbemutatója és összművészeti előadás fűződik a nevéhez, emellett gyakori közreműködője különböző színházi produkcióknak és operaelőadásoknak is. Az elmúlt években szinte az összes jelentősebb magyar zenekart dirigálta itthon és külföldön, köztük a MÁV Szimfonikus Zenekart, az Óbudai Danubia Zenekart, a Concerto Budapestet, a Pannon Filharmonikusokat, a Miskolci Szimfonikus Zenekart és az Alba Regia Szimfonikus Zenekart, amelynek az utóbbi két évben művészeti vezetője is volt. 2009 óta a Semmelweis Egyetem Medikus Zenekarának művészeti vezetője és karmestere. Dubóczky Gergely a saját generációjának egyetlen tagja, aki olyan neves karmesterekkel dolgozott együtt, mint Kocsis Zoltán, Fischer Iván és Fischer Ádám. A Budapesti Fesztiválzenekarral lehetősége volt olyan kiváló vendégkarmesterek mellett is dolgozni, mint Jaap van Zweden, Marek Janowski, Jukka-Pekka Saraste, Robin Ticciati.

Fejérvári Zoltán zongoraművész több nemzetközi verseny díjazottja, rendszeresen koncertezik Európában és az Egyesült Államokban. Fellépett többek között a New York-i Carnegie Hallban, a washingtoni Library of Congressben, a philadelphiai Kimmel Centerben, a Buenos Aires-i Biblioteca Nacionalban, a torinói Lingottóban és Budapesten a Zeneakadémián. Szólistaként dolgozott a Budapesti Fesztiválzenekarral, a Nemzeti Filharmonikusokkal, a Verbier Fesztiválzenekarral és olyan karmesterekkel, mint Fischer Iván, Kocsis Zoltán, Kovács János és Takács-Nagy Gábor. A kitűnő zongoraművész ezen az estén lép fel először a Budapest Sound Collective zenekarral Mozart d-moll zongoraversenyének szólistájaként.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.