– Miért kell megújulnia a nem túl régi Petőfi TV-nek?
Béli Ádám: Mert új küldetést kap, csakúgy, mint a Petőfi rádió. A két platform hasonló célközönséget igyekszik megszólítani, ám a köztük lévő szinergia lehetőségei mindeddig kihasználatlanok maradtak. Tartalmi és fizikai összekapcsolódás vette kezdetét a mai nappal.
– Milyen szerepet játszott, játszik ebben a Petőfi Irodalmi Múzeum?
Demeter Szilárd: Amikor az együttműködésről tárgyaltunk a közmédiával, akkor kezdtük a 2023-as Petőfi bicentenáriumot tervezni, amelynek fontos felületet biztosít a televízió és a rádió. Két év múlva lesz a költő születésének kétszázadik évfordulója, azonban az Országgyűlés a jövő esztendőt is Petőfi-emlékévvé nyilvánította. A hosszú reformkorban alapozták meg – például Petőfi Sándor – a magyar anyanyelvi kultúrát.
A világot ma uraló identitásőrületre egyetlen értelmes válaszunk, ha megerősítjük a saját kulturális nemzeti identitásunkat.
Ennek egyik legjobb eszköze a fiatalok által hallgatott tömegmédia.
B. Á.: Egy-egy témát több aspektusból érdemes feldolgozni, ám elsősorban popkulturális tartalmakkal foglalkozunk. A mindenkori formátumot az határozza meg, hogy melyik platformon sugározzuk: rádióban, tévében vagy az interneten. Például a Demeter Szilárdhoz tartozó Petőfi-emlékév eseményeit, a Petőfi Kulturális Ügynökség pályázatait vagy a könnyűzenei fejlesztéseket – a legmodernebb formátumokkal keretezve – egyaránt bemutatjuk a célközönségünknek.
– Ezek szerint a Petőfi Irodalmi Múzeumnak tévéje és rádiója lesz?
D. Sz.: Petőfinek lesz! Annak a szabad, ámde magyar gondolkodásnak, amelyik meghatározta a reformkort, s amit szeretnénk visszaerősíteni a XXI. században. Kétszáz évvel ezelőtt még voltak saját válaszaink a világ kérdéseire. Magyarul néztünk a világra. Ennek legerősebb szimbóluma a Lánchíd, ami közadakozásból, a kor legmagasabb technikai színvonalán épült, s átadása óta Magyarország jelképe. Pár évvel ezelőtt számomra elképzelhetetlennek tűnt, hogy alkotmányos védelmet kell adni annak a biológiai ténynek, miszerint az anya nő, az apa férfi. Az ezeréves értékvilágot, amely megtartott bennünket, kikezdték. Persze azért, mert valamit sokszor és hangosan mondanak, még nem válik igazzá, a teremtés rendjének fizikai, biológiai korlátai gátat szabnak a poszthumán kornak. Ha az embert megfosztjuk mindattól, ami emberi, akkor egy nem emberi világ köszön ránk. És ebben nem szeretnék élni.
– Vajon célközönségük mennyire fogékony a mai Nyugat efféle abszurd eszméire?
B. Á.: Alattomos módon hálózzák be a fiatalokat. Aztán olyan érzékenyítő tartalmakkal oltják be őket, ami komolyan megzavarja az érzelemvilágukat. Nem dolgom az értékítélet, de vitákat lehet kezdeményezni.
Igyekezni fogunk konstruktív válaszokat és alternatívákat adni az abszurditással szemben.