A Szikla – Lángok ölelésében című dokumentumfilmet vetítették a kommunizmus áldozatainak emléknapja előestéjén a Lónyay–Hatvany-villában. A film a budai Vár II. világháború alatti ostromába ad betekintést, és a Sziklakórház orvosainak helytállását mutatja be személyes visszaemlékezéseken és korabeli filmhíradók, fényképek vetítésén keresztül. A filmet Rozgonyi Ádám rendezte, a szerkesztő-riporter Born Ádám.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A Batthyány Lajos Alapítvány a Budavári Lakosok Szövetségével közösen mutatta be a dokumentumfilmet a budavári lakosoknak, akik közül sokan átélték a háborús pusztítást, és ismerték a kórházban dolgozó orvosokat, akiknek a leszármazottai meg is szólalnak a filmben. A háborús bejátszások közben minden alkalommal összerezzent a közönség, óhatatlanul is az aznap kitört háborúra gondolva. A bombatámadás képei a ma valóságát égették a nézők lelkébe.
A Budavári Lakosok Szövetségének elnöke, Tóthné Nagy Erzsébet köszöntőjében megemlékezett többek között Seibriger András sebészorvosról, az ő emlékének megőrzését ma is szívükön viselik a Várnegyed lakói. Az Úri utcában lakott, a Sziklakórház helyettes főorvosa volt, aki Born József kutatóorvossal és az ápolónőkkel együtt éjjel-nappal mentette a sebesülteket, helytállt a legnehezebb háborús időkben is. Életet mentett, akár német, orosz, magyar katona vagy polgári személy szorult ápolásra. Gyógyította az itt élőket az ostrom alatt és a háborút követően is. – A film főhajtás, rekviem minden áldozatért – zárta gondolatait az elnök.
A filmben megszólaló családtagok, ismerősök visszaemlékezéseiből árad a szeretet, ahogy Seibriger Andrásra, azaz Bandi bácsira emlékeznek. Az orvost a háború után meghurcolták, a kórházi praxistól eltiltották. Állást nem kapott, de otthonában, az utcán séta közben is gyógyított, segített minden rászorulón. Az 1956-os forradalom első napjaiban a kórház ismét megnyitotta a kapuit, és ellátta a sebesült civileket, katonákat. A kórházban újra gyógyított Seibriger András, aki a disszidálás helyett ismét a Sziklakórházat választotta. Lánya visszaemlékezéséből kiderül, milyen nehéz döntés volt ez a családnak. Az orvos 1960-ban kapott először munkát a Maros utcai rendelőben.
A Sziklakórház a budai Vár alatt található barlangrendszer egy kiépített része. A 94 ágyas létesítmény Budapest 1944–45-ös ostroma idején teljesen megtelt. Mesélik a filmben, hogy a kórházban nyolc munkaszolgálatos orvos is tevékenykedett. A helyiek segítségével átöltöztek magyar katonaorvosi ruhába, így tudtak dolgozni. Daróczy Mária visszaemlékezéséből – aki 16 évesen került a kórházba segédápolónőnek – sok megrázó emléket hallhatunk ezekről az embert próbáló időkről. Az orvosok és a nővérek sok ezer magyar katona és civil életét mentették meg. A Sziklakórházban élte túl az ostromot Friedrich Born, a Nemzetközi Vöröskereszt magyarországi delegátusa is. Ő menlevelet adott az itteni alkalmazottaknak, és megtárgyalta a szovjet parancsnoksággal, hogy működhessen a kórház. Erre azért is szükség volt, mert a felszíni kórházakban nagyon nagy kár keletkezett, és idő volt, míg helyreállították őket. A kórházat 1945 júniusában zárták be, csak 1956-ban, a forradalom idején működött újra.
Az egykori kutatóorvos, Born József fia, Born Ádám rendező ötlete nyomán született a film a különleges kórházról, az ott szolgálatot teljesítőkről és az ostromról. Born Ádám a film vetítésén is jelen volt. Lapunknak elmondta, hogy itt nőtt fel a Várban, anyai ágon a családja kétszáz éve lakott itt. Sok gyerekkori emlék köti ide, és mindig benne élt, hogy meg kellene örökíteni ezeket, amelyekben nagy szerepet kapott a Sziklakórház is. Édesapja kutatóorvos volt, járványtannal foglalkozott. Ő is itt dolgozott a Sziklakórházban. A Filmalaptól kaptak most pénzt, és végre sikerült megvalósítani régi tervét. A filmbejátszásokhoz a Filmarchívumtól vásárolták meg a jogokat. – Az utolsó pillanatban vagyunk, mert szemtanúk már alig vannak – jelezte Born Ádám.
Aki szeretné megnézni a filmet, a Hír TV-ben március 18-án délelőtt 11 órától és este 11-től is vetítik.
Borítókép: Seibriger András sebészorvost a háború után meghurcolták (Fotó: Selmeczi Tamás)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.