– Nagyon különleges film lesz, reményeink szerint – nyilatkozta a Magyar Hírlapnak Klacsán Gábor filmrendező A Radics – A megátkozott ember címmel készülő zenés életrajzi filmről. Hozzátette, zenés életrajzi filmről van szó, amelyben másképp keverednek a dokumentumfilmes és játékfilmes elemek, mint szokásos, és más filmes műfajok is jelen lesznek. Nem akartunk műfaji korlátokat szabni ebben a filmben – tette hozzá.
A Szentesi Zöldi László alapforgatókönyve, Bálint Csaba (Rockmúzeum) kutatásai alapján létrejött forgatókönyv gyerekkorától haláláig kíséri végig az életét, zenei pályafutását. – Látjuk úttörő-tehetségkutató versenyen, amelyet megnyert, követjük, ahogy megismeri az angolszász zenét, a Shadowst, a Creamet, később Jimi Hendrixet, ezeket a zenéket a kezdeti időkben tűpontosan játszotta, mielőtt saját számokat írt. Bemutatjuk a stúdiómunkát és négy koncertet – amelyen négy különböző együttesével, az Atlantisszal, a Sakk-Matt-tal, a Taurussal és a Tűzkerékkel játszott – reprodukálunk a filmben – fejtegette a rendező.
Kérdésre válaszolva szólt arról is, hogy lényegében az akkori zenéket alkalmazták korunkhoz. A régi soundokat igyekeznek bemutatni mai technikai feltételekkel, mai igényeknek megfelelően, vagyis úgy kell szólnia a zenének, hogy az a mai zenei világban élők számára is értelmezhető, mi több: maradandó legyen.
– Szeretném, ha ezek a felvételek ugyanazt váltanák ki a nézőkből, mint amit annak idején Radics Béla eredeti gitárjátéka.
Alapi István fog gitározni a filmben. – Sokan talán fel sem fogják, milyen kiváló gitárosaink voltak és vannak. A szocializmus idejéből keresgéltem zenéket, többek közt jugoszláv és lengyel együtteseket is meghallgattam, de szerintem a nyomukba sem értek az akkori magyar zenészeknek, zenei világnak. A mieink már negyven-ötven éve világslágereket írtak, csak magyarul, nekünk. De a legjobbat kaptuk tőlük. Szerintem ez ma is így van, nem kis mértékben Radicsnak köszönhetően.
Az interjúból kiderül, hogy a kisfiú Radicsot Stépán-Kovács András játssza, a felnőtt Radics Rák Zoltán lesz, az apja Trill Zsolt, az anyja Zsurzs Kati. Som Lajost Király Attila személyesíti meg, Fenyvesi elvtárs bőrébe Bede-Fazekas Szabolcs bújik. De számos magyar zenész is felbukkan a filmben, sokszor alig felismerhetően: Vilmányi Gábor, Vörös István, Rudán Joe, Mátyás Attila, Hrutka Róbert, Tiszai Vivien és sokan mások.
– Radics Béla különböző formációkban, összesen több mint ötven emberrel játszott. Sokakat megszólaltattunk filmben, de mindenkit nem tudtunk, és ez nagy fájdalmam. Póka Egon, Balázs Fecó… Mire elindultunk a filmmel, többen is meghaltak azok közül a legfontosabb zenészek közül, akik a stáblistámon voltak. Még tart egyébként a forgatás, de már elkezdődött a vágás. Nagyon reméljük, hogy például Tátrai Tibor benne lesz a filmünkben, vele a közeli jövőben tervezek egy hosszabb forgatást, és az ő személyéhez kapcsolódó zenei meglepetést is – tette hozzá.
Klacsán Gábor elmondása szerint Radics Béla átkozottul tehetséges volt, és átkozottul nem hagyták érvényesülni. – Mintha egy átok húzta volna vissza őt, mondhatjuk így is. A hatalom vele birkózott, őt lehetetlenítette el, a többieket hagyta futni, vagyis támogatta és tűrte. Bélának a három T-ből (támogatás, tűrés, tiltás) a harmadik jutott. Így zenélhetett a Piramis, a Hobo Blues Band, a Korall. A díszsorfal – amit képletesen szólva a zenészek állnak a készülő filmben Radics Béla két oldalán, filmszerepükkel is fejet hajtva – ennek a hősiességnek, hitelességnek és áldozatnak szól – mondta a rendező a Magyar Hírlapnak adott interjúban.
Borítókép: Klacsán Gábor (Fotó: MH)