Véget ért az SZFE Nyári Akadémiája Debrecenben, ahol azok a diákok vettek részt, akik az idén nyertek felvételt az intézménybe. Vidnyánszky Attila ennek kapcsán elmondta, azért találták ki az akadémiát, hogy a diákok találkozzanak majdani nézőikkel, megismerjék a magyar kultúra csodáit, kapcsolódjanak a való élettel és tapasztalatokat szerezzenek.
Debrecen pedig erre tökéletesen alkalmas
– mutatott rá Vidnyánszky Attila, aki arról is beszélt, hogy meglátogatták a város legfontosabb kulturális intézményeit, köztük a vadonatúj Fórum Színházat és a felújítás alatt álló Csokonai Színházat is.
Kósa Lajos, a térség országgyűlési képviselője előadást tartott a diákoknak egyebek mellett arról, hogy miért fontos színházat építeni egy vidéki városban, miért kell minél inkább támogatni a kultúrát.
A nyári akadémián minden nap szakmai programokkal kezdődött, az osztályvezető tanárok foglalkoztak a diákokkal.
Az a célunk, hogy minél több izgalmas emberrel találkozzanak, lássák, milyen gazdag kulturális élete van az országnak, mennyi értékes, nagy tudású ember szolgálja a hazát. Két év alatt már kialakultak stabil pontok. Hosszú hétvégét töltünk például Lakitelken. A tanulók megismerhetik azt a csodát, amit Lezsák Sándorék felépítettek ott, megérezhetik azt a szellemiséget, azt az erőteret, ami az ország nagy részét jellemzi
– fogalmazott az SZFE kuratóriumának elnöke.
Az egyetemi modellváltás is szóba került a nyári akadémián, ám nem ez volt az első számú kérdésük a fiataloknak. Sokkal szakmaibb volt a tábor.
– Természetesen volt olyan diák, aki megszólított, mert szeretett volna velem erről beszélni. Leültem vele és minden kérdésére válaszoltam – mondta Vidnyánszky Attila, aki az interjúban elmondta, hogy jövőre is szeretnének nyári akadémiát, de új terveik is vannak: nemzetközi tábort rendeznének.
– A frissen felvett diákok ugyanígy Debrecenbe mennek majd a nyári akadémiára, az első évfolyamot végző hallgatók pedig terveink szerint nemzetközi akadémián vehetnek majd részt, ahol más országok színművészeti egyetemeiről is érkeznek diákok. Sok irányba mozdulunk, nagyon sok tervünk van, a munkánk elején járunk. Szeretnénk erősíteni a kapcsolatunkat a középiskolákkal is – sorolta Vidnyánszky Attila, majd hozzátette: fontos erősíteniük a kapcsolatot a középiskolákkal, hiszen onnan érkeznek hozzájuk a felvételizők.
Számos középiskola kifejezetten a mi világunkra, a művészetre, színművészetre specializálódott, sok helyütt pedig komoly munka folyik a gyermekszínjátszás terén. A Déryné program segítségével, a mi kezdeményezésünkre már több mint száz középiskolával felvettük a kapcsolatot. A 2023-as Színházi Olimpia feléjük is nyitott: a rendezvény keretein belül megszervezzük a gyerek-, a diák- és az amatőr színjátszók nagy eseményét
– hangsúlyozta Vidnyánszky Attila, aki arról is beszélt, hogy a bizonytalan időkben mi ad kapaszkodót, hogy pozitívan nézzenek a jövőbe.
Nem tudjuk, hogyan alakul hazánk gazdasága, sorsa, és a mi életünk a következő hónapokban, években. A szomszédunkban borzalmas háború dúl, még mindig fertőz a koronavírus is. Ez a rendkívüli helyzet arra ösztönöz minket, hogy a biztos pontjainkat megerősítsük. Találjuk meg a kapaszkodóinkat. Forduljunk egymás felé, őrizzük meg valós értékeinket. Az egyének szintjén, a nemzet és a haza szintjén. Egészen biztos, hogy erről szól majd a következő évad is. Fontos, hogy józanok maradjunk, és a párbeszéd, az egymás felé fordulás ne csak formális legyen, hanem valóságos. Akkor sikerülhet átvészelni a legnehezebb időket is
– fogalmazott.
A teljes interjút ITT olvashatják.