Csaba királyfiról készített bronzszobrot Lebó Ferenc, aki szerint minden népnek megvannak a maga mitikus hősei, az angoloknál Arthur király és lovagjai, a németeknél Siegfried és Nibelung mondakör hősei, és még hosszan sorolhatnánk. Mint mondja, botorság lenne ezt az évszázadokon keresztül megőrzött, lejegyzett vagy szájról szájra szálló hagyományt nem továbbadni a következő nemzedékeknek.
A magyarság mitológiáját Ipolyi Arnold foglalta össze, de Benedek Elek és Komjáthy István írásai a nagyközönséghez és az ifjúsághoz is eljuttatták. Ha egy nyári éjszakán felnézünk az égre, meg tudjuk mutatni gyerekeinknek, unokáinknak a csillagképeket, a Hadak Útját, ahol Csaba királyfi, ha szükség van rá, harcosai élén megjelenik, végiglovagol, hogy segítséget nyújtson népének. A Csaba királyfi történet csak egy kicsiny szelet a magyar mitológiából, de ezek a mítoszok, mondák, ez a tudásanyag adja nemzeti identitásunkat
– hangsúlyozza a szobrászművész.
Az interjúból kiderül, hogy a szobor elkészítéséhez tanulmányozta a már létező alkotásokat, más sztyeppei népek figurális ábrázolásait, és felidézte művészettörténeti, ikonográfiai ismereteit is a tervezés folyamán.
A gazdag magyar mondakör, valamint a valós motívumok jelennek meg az alkotáson. Csaba királyfi egyik kezén egy totemállatot, egy turulmadarat tart, amely hozzátartozik népünk mondaköréhez, ezzel együtt a székely himnuszhoz is. Csaba királyfi bal keze az életfás, palmettás díszítésű, övéről lelógó kardján pihen, fegyverzetét honfoglalás kori motívumokkal díszítettem. Az övet csodaszarvasos veretek díszítik, tarsolylemezén az életfa motívum szerepel. Mellkasát lemezes bőrvért fedi, közepén az „Emese álma” legenda a nagyszentmiklósi kincs ábrázolása alapján
– sorolja Lebó Ferenc, majd kifejti, hogyan erősíti meg nemzetünket, ha a Küküllőnél élők történelmi atyjáról a Duna-Rába-Rábca térségében emelkedik kétméteres szobor. Mint mondja, ezek az alkotások fogódzók, emlékeztetők, hogy ne feledjük a közös gyökereinket, életünk ne szélfútta katángkóró legyen, tudjunk nemzetben gondolkodni. Ez hihetetlen erőforrás, mely mindannyiunkat mindig erősíteni tud.
Minden magyar felelős minden magyarért. A közös történetek összekötnek bennünket, élhetünk a világ bármely pontján.
– szögezi le.
A teljes interjút ide kattintva olvashatják.
Borítókép: Lebó Ferenc szobrászművész (Forrás: Gyorplusz.hu)