Munkácsy Mihály születésének 179. évfordulóján Tarpai József, a Munkácsy Mihály Magyar Ház igazgatójának meghívására látogatta meg a munkácsi kulturális intézményt Bácsmegi Gábor, a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója és Fülöp Máté régész azzal a céllal, hogy megbeszéljék az együttműködés lehetőségeit. Az anyaországi delegáció megkoszorúzta Munkácsy Mihálynak az épület alsó szintjén álló szobrát, majd Bácsmegi Gábor a Munkácsy Mihály Múzeumról és a festőfejedelem Csabán töltött éveiről tartott előadást a jelenlévőknek. Az ünnepségen részt vett Albertné Simon Edina ungvári konzul és Gyebnár István misszióvezető, a beregszászi konzulátus munkatársa, a munkácsi diákok Kolibri Csoportja pedig bemutatta legújabb képzőművészeti alkotásait a békéscsabai meghívottaknak, akik megtekintették az Erdélyi Béla Alkotóházat is, ahol jelenleg menekült művészek élnek és alkotnak – olvasható a Munkácsy Mihály Múzeum Facebook-oldalán.
A találkozón szóba került, hogy a munkácsi Magyar Ház és a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum közösen szeretné megünnepelni a névadó festőgéniusz születésének jövőre esedékes száznyolcvanadik évfordulóját.
Erre az alkalomra kerülne Munkácsra, Munkácsy Mihály szülővárosába Békéscsabáról a munkácsiak által készíttetett ezüstkoszorú másolata, amelynek eredetije Békéscsabán tekinthető meg. A koszorút akkor készítette számára Munkács városa, amikor díszpolgári címet kapott.
Munkács és Békéscsaba tervezett együttműködése a kárpátaljai és a békéscsabai képzőművészeket is közelebb hozná egymáshoz, és kiterjedne az idegenforgalomra.
Az ungvári TV21-nek adott interjúban Bácsmegi Gábor elmondta: Munkácsy Mihály élete nagy részét Békéscsabán töltötte, ezért a csabaiak nem csupán a múzeumot nevezték el róla, hanem az egyik városnegyedet is, amelynek a szlogenje – Békéscsaba Munkácsy városa – is erre utal. Bár a festőnek nehéz sora volt a békési településen, sosem feledte el ezeket az éveket, amelyek festészete első szakaszát határozták meg. Bácsmegi Gábor szerint a művész szívesen járt vissza Békéscsabára.