– Szinnyei József Magyar írók élete és munkái című könyvében 1890-ben így írt Orbán Balázsról: „Lénye, ruhája, modora, beszéde, tettei hajthatatlan kurucz jellem és ős székely természet typikus kidomborodása volt. Nemzete függetlensége volt eszményképe, aminek megvalósítására munkálkodott.” Nagyon olvasmányos a monográfia. Hogyan ismerkedett meg Orbán Balázs munkásságával?
– Még bölcsészként, irodalmárként és újságíróként ismerkedtem meg fél évszázaddal ezelőtt Orbán Balázzsal egy recenzió kapcsán. Egyetemi hallgató voltam az ELTE-n, amikor a Kortárs főszerkesztője megbízott: írjak recenziót Orbán Balázs 1971-ben megjelent, Székelyföld képekben című könyvéről. Ez volt az első munkahelyem, de mindig olyan helyen dolgoztam, ahol az íráskészségemre szükség volt. Legutóbb a diplomácia területén, de ott is sajtó- és kulturális attasé voltam. Kritikákat, recenziókat is írtam, nemrég pedig megjelent egy színház- és filmtörténeti monográfiám, amit édesapámról, a Kossuth-díjas színészről, Balázs Samuról írtam. Orbán Balázs egyénisége lenyűgöző, egyébként ő maga is nagyon színesen írt, különösen élete végén, amikor visszaemlékezéseit írta.
Erdélyi, török, francia források Orbán Balázsról
– Mint említette, évtizedeken át kutatta Orbán Balázs életét. Nemcsak anyaországi és erdélyi levéltárak részben ismeretlen dokumentumait dolgozta fel, hanem török és francia forrásokat is. Hogy zajlott ez a kutatás?
– A rendszerváltás előtt nehéz volt kutatni a határon túli témákban. Stilárisan kellett óvatosan fogalmazni, hogy igaz is legyen, de ne érje a nacionalizmus vádja, és az erdélyi magyaroknak se essen bántódásuk. Kutatásaimból csak néhányat emelek ki: elkezdtem összegyűjteni Orbán Balázs törökországi tudósításait, levéltárakban lappangó leveleit. Ösztöndíjas tanulmányutamon végiglátogattam a törökországi magyar emlékhelyeket, majd bukaresti és párizsi diplomáciai szolgálatom idején is folytattam a kutatást. Ez a monográfia a teljességre törekszik. Ami újszerű benne, mindaz, ami A Székelyföld leírása című fő műve előtt és után történt. Előtte az emigrációban töltött éveire gondolok. Orbán Balázs 18 éves korában ment el Törökországba, majd a Kossuth-emigrációhoz csatlakozva Törökországban és Angliában élt. Harmincéves korában amnesztiával jöhetett haza. Csaknem 13 évig élt külföldön, ez az időszak, ami idáig kevésbé volt ismert. Az itt töltött idő és a Victor Hugóval való kapcsolatának leírása teljesen újszerű. A másik újdonság az, amikor élete végén ellenzéki országgyűlési képviselőként dolgozott.