– A 60. évadot kezdi meg a Gyula Várszínház idén nyáron. Hogyan értékeli ezt a hosszú időszakot? Mennyiben őrzi a hagyományait és mennyire változott a színház?
– A Gyulai Várszínház hatvan éve igazi sikertörténetként része a magyar színháztörténetnek. Kevés olyan közismert, értékteremtő, kulturális, művészeti produktum létezik ugyanis a vidéki Magyarországon, amely hat évtizedet megért. Ráadásul úgy, hogy története során a folytonos megújulásoknak, hangsúlymódosulásoknak is köszönhetően, a magyar és egyetemes érvényű korszerű tendenciákkal mindig szinkronban, sőt azok egyik alakító tényezőjeként, a szakmai elvárásokat éppúgy magas színvonalon elégítette ki, mint a széles közönségrétegekét. Hagyományok teremtése, majd tovább éltetése és a folytonos megújulás jellemezte az elmúlt hatvan évet és ez jellemzi a 60. évadot is.
A Gyulai Várszínház fesztiválprogramja
– Hogy kapcsolódnak a színházi olimpia programjaihoz?
– Három előadással is: a nemzetközi, kolozsvári, ljubljanai és konstanzai koprodukcióban létrehozott, Tompa Gábor rendezte Prométheusz ’22 című előadással, a Barcelona Flamenco Ballet Luxuria című táncszínházi előadásával és az olasz Teatro Potlach társulat Húszezer mérföldnyire a tenger alatt című Verne-regény adaptációjával.
– A csaknem két hónapos összművészeti fesztiválprogramon belül az elmúlt években már több tematikus fesztivál is szerepelt. Idén is megrendezik ezeket?
– Igen, de némiképp átalakítva, megújítva. A Shakespeare-fesztivál Világirodalmi klasszikusok fesztiváljává alakul át, melyen két Shakespeare-darab is lesz: a III. Richárd és a Rómeó és Júlia. Láthatjuk majd Beaumarchais Figaro házassága, avagy egy őrült nap, Csehov Három nővér és Sirály, Dosztojevszkij A Karamazov testvérek című művét is. A népzenei és világzenei, valamint a jazz- és bluesfesztiválunkat kiegészítjük egy klasszikus zenei eseménnyel. A célunk az, hogy Erkel Ferenc és Halmos Béla városában a zenét kivigyük a vár falai közül a város frekventált tereire, és mindenkinek hozzáférhetővé tegyük, azaz a város polgárai és üdülővendégei szabad tereken, szabadon élvezhessék. Mindhárom nap egy-egy népszerű, a szélesebb közönségréteg körében ismert és kedvelt zenekar tószínpadi fellépésével zárul majd: Parno Graszt, Godfater, operagála Rálik Szilviával és Fokanov Anatolijjal. Az összes programot bárki ingyenesen megtekintheti. Hatodik éve rendezzük meg augusztus első hetében az erdélyi hetet, s idén is mindennap más-más erdélyi magyar színház produkciójaként láthatjuk majd a Portugál, a Lélekfitnesz, a Klamm háborúja, az Ábel. Rengeteg, a 497, az Amadeus, a Csinibaba és a Caravaggio című előadásokat. Tizenegyedik alkalommal rendezzük meg augusztus 11-én az Irodalmi humorfesztivált, amikor jeles kortárs magyar költők, írók – Darvasi László, Dragomán György, Farkas Wellmann Éva, Gál János, Győrei Zsolt-Schlachtovszky Csaba, Hartay Csaba, Lackfi János, Lakatos Mihály, Pataki Tamás, Székely Csaba és Vöröskéry Dóra – az alkalomra írt humoros verseiket, prózáikat olvassák fel.