Meghalt a jazzlegenda, Tony Bennett, aki Lady Gagát és Amy Winehouse-t is megénekeltette

Kilencvenhat éves volt a hússzorosan Grammyvel díjazott énekes.

Magyar Nemzet
Forrás: BBC2023. 07. 21. 14:52
(FILES) US singer Tony Bennett performs during an invitation only concert at the newly opened Encore Boston Harbor Casino in Everett, Massachusetts, on August 8, 2019. Bennett, the last in a generation of classic American crooners whose ceaselessly cheery spirit bridged generations to make him a hitmaker across seven decades died on July 21, 2023, in New York, US media reported. He was 96. (Photo by Joseph Prezioso / AFP) Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legendás New York-i pop- és jazzénekest 96 éves korában érte a halál – adta hírül a BBC. Bennett legismertebb dalai közé tartozik a The Way You Look Tonight, a Body and Soul és az (I Left My Heart) In San Francisco.

Fellépett Lady Gagától kezdve Amy Winehouse-szal Aretha Franklinnel és Frank Sinatrával is, aki egyébként a szakma legjobb énekesének nevezte.

Hét évtizedes karrierje alatt több millió lemezt adott el és húsz Grammy-díjat nyert, köztük egy életműdíjat is.

Bennett  1926. augusztus 3-án született New Yorkban, miután családja Olaszországból vándorolt az Amerikai Egyesült Államokba. Anthony Dominick Benedetto szegénységben nőtt fel a New York-i Queens kerületében.

Apja egy élelmiszerboltban dolgozott, és amikor fia tízéves lett, meghalt. Pontosan ez terelte a fiatal Tonyt a siker irányába. Egyszer azt mondta, hogy a családi legendájuk szerint apja egy hegy tetején állt, és az egész völgy hallotta, ahogy énekel. „Ez az oka annak, hogy énekelek” – fűzte hozzá.

Édesanyja, Anna bátorította fiát a zene szeretetére. Míg hétközben varrónőként dolgozott, a vasárnapokra családi összejöveteleket szervezett amelyeknek gyermekei voltak a főszereplői. Bátyja, John elég jó volt ahhoz, hogy tinédzserként áriákat adjon elő a New York-i Metropolitan Operában. A sajtó „a kis Carusónak” nevezte, a nagy olasz tenor után – idézte fel a BBC.

Ezzel szemben Tony a népszerűbb dallamokat jobban kedvelte, így Bing Crosbyt és Al Jolson jazz- és bluesénekes zenéit hallgatta. A második világháború kezdetéig „éneklő pincérként” dolgozott, amit nagyon élvezett, majd gyalogosként szolgált a 63. ezredben, amelyről azt mondta, 

az első sorból láthatta, mi történik a pokolban. 

A háborús tapasztalatai után tehát nagy pacifista lett és egész életén át elutasította a fegyveres konfliktusok minden formáját. „Minden háború őrület, függetlenül attól, hogy hol van vagy miről szól” – fogalmazott.

Hazatérése után énektechnikát tanult az American Theatre Wing Schoolban. 1949-ben a híres televíziós előadóművész, Bob Hope hallotta őt énekelni egy éjszakai klubban, ahol megtalálták végleges művésznevét és Tony elkísérte turnézni az Amerikai Egyesült Államokba. 

A nagy siker két évvel később érkezett meg, amelyet a Because of You hozott meg neki, amely tíz hétig uralta az amerikai zenei listákat. 1952-ben feleségül vette Patricia Beechet a manhattani Szent Patrik-katedrálisban tartott szertartáson. 

Akkor már annyira híres volt, hogy kétezer női rajongó vette körül a helyszínt, feketébe öltözve, jelezvén gyászukat.

Érdekesség, hogy a rock n' roll forradalma sem tompította fényét, ugyanis az 1950-es évek végére nyolc slágere került az USA Top 40-be, és az Egyesült Királyság első helyezettje volt a Stranger In Paradise című dal.

Aztán jött a Beatles és mindent megváltoztatott az életében. A kiadója rábírta, hogy készítsen egy rockalbumot, amelyről utóbb azt mondta, fizikai fájdalmat okozott neki ezzel dolgozni, és feltehetően a rajongói sem voltak elragadtatva, ugyanis nagyot csökkent a népszerűsége. Közben a magánélete sem alakult valami fényesen. A házassága tökrement 1969-ben, miután kiderült, hogy megcsalta feleségét a népszerű színésznővel, Sandra Granttel, akivel, bár két évvel később összeházasodtak, újabb tragédia következett. Az évtized végére ez a házasság is tönkrement. 

1979-ben kokaintúladagolás miatt kórházba került és majdnem meghalt. Később erről azt írta:

„Arany fény burkolt meleg izzásba. De hirtelen kizökkentett a látomásból, és tudtam, hogy jelentős változásokat kell végrehajtanom az életemben.”

Aztán a fia, Danny lett a menedzsere, aki eljuttatta néhány fontos televíziós műsorba, és úgy tűnik, a képlet működött, ugyanis újra megérkezett életébe a siker. 

Fotó: AFP

1998-ban Glastonburyben, makulátlan fehér öltönyben lépett fel, a tömeg őrjöngött. Hetvenéves korában még évi több mint száz fellépése volt, és a siker nem apadt el. Nyolcvanéves volt, amikor kiadott egy albumot, amelyen énekel Paul McCartney, Barbra Streisand és Elton John, és amely több Grammy-díjat is kapott.

2011-ben a Body and Soul – Amy Winehouse-szal közösen, közvetlenül a halála előtt rögzítették – bejutott a Billboard Hot 100-ba. Még nagyobb sikert hozott a Lady Gagával való együttműködése. Közösen vették fel a The Lady is a Tramp című szám új verzióját.  

2016-ban azonban Alzheimer-kórt diagnosztizáltak nála, majd elég sokáig nem került nyilávánosság elé, csak 2021-ben, amikor Lady Gagával is fellépett.

Egyszer azt mondta: „Ha követed a szenvedélyed, egy napot sem fogsz dolgozni az életedben.” 

Borítókép: Tony Bennet (Fotó: AFP/Joseph Prezioso )

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.