„Több olyan barátom is van, akik csak odakeveredtek egy-egy koncertre, és rádöbbentek arra, hogy ez a zenei stílus, amitől eddig tartottak, élvezhető és szerethető” – hangsúlyozta Gáspár Károly, hozzátéve: „Én mindig azt mondom, hogy a jazz-zenét nem kell feltétlenül mindenkinek értenie, hanem éreznie kell.” Fontosnak tartotta elmondani azt is, hogyan alakult ki a modern jazz. „A mai értelemben vett jazznek az ’50-es, ’60-as években volt az aranykora, ez a fő vonulata a jazzmuzsikának. Ez az az idő, amikor feltűntek olyan muzsikusok, akik már komoly színpadra helyezték ezt a fajta zenét” – mesélte a Magyar Nemzetnek Gáspár Károly jazz-zongorista, a Gáspár Károly Trió, hazánk egyik legismertebb jazzformációjának a vezetője.
A műfaj több változáson ment keresztül; kezdetben szabad örömzenélés volt, majd tánczene, később koncertmuzsika, majd önálló, meditatív, erősen intellektuális zenei stílussá vált.
A jazz olyan műfaj, ami állandó változásban van, ezért is mondanám a legnyitottabb műfajnak
– mondta a zenész, aki az is elmesélte, hogy a szabadság érzete mellett olyan örömöt és életet adó energiát jelent számára ez a muzsika, ami a mindennapjaihoz elengedhetetlen.
A jazz levegője átjárja a testemet, a szívemet és a lelkemet, olyan számomra, mint a levegő, jazz nélkül nem nagyon tudok létezni.
2017-ben megalakult a Gáspár Károly Trió, s már a kezdetekben kijelentették, hogy a műfaj gyökereit tiszteletben tartva alkotnak. „Fontosnak tartom a zenekarommal, hogy a koncertjeinken standard darabokat is játsszunk, és megmutassuk, hogy a hagyomány tovább él, és kell hogy tovább éljen.”
A zenekar megalakulásának első évében megjelent első lemezük Outsider címmel, amit Fonogram-díjra is jelöltek, ezt követően 2019-ben jelentkeztek a Salvation címet viselő koronggal, ami egyértelműen a zenész gyerekkorára utal, ugyanis „arról is szól, hogy ez a műfaj számomra tényleg megváltás volt, megmutatta az igazi utamat”. Majd 2021-ben Philosophy címmel jelentkezett a harmadik album, amelyen az első két lemezhez hasonlóan romantikus és elgondolkodtató zenét hallhatunk a klasszikus zene eszközeivel megfűszerezve.
Gáspár Károly alkotómunkáját meghatározzák a külső és belső benyomások. Általános receptje nincs. Van, hogy az élet árnyoldala, de van, hogy az öröm az, ami megihleti.
„Van olyan, hogy sétálok az utcán, és eszembe jut egy dallamfoszlány, akkor alig várom, hogy hazaérjek és lekottázzam” – mesélte nevetve a zongorista. A zenész fontosnak tartja, hogy dalaiban mindig meglegyenek azok az elemek, harmóniák, amelyek természetesek és a műfaj múltját dicsérik.
A zenésznek az is a feladata, hogy a szépet közvetítse az embereknek
– mondta összefoglalva alkotói krédóját.
A Gáspár Károly Triót legközelebb augusztus 12-én este 9 órától a Jedermann Caféban hallhatja, láthatja a közönség, ezt követően pedig augusztus 23-án a Jam Session estjén, a Budapest Jazz Klubban.
Borítókép: A trió és Gereben Zita énekesnő (Fotó: Vangelis Patsialos)