A könyvhöz Schmidt Mária Széchenyi-díjas történészprofesszor írt előszót, amelyben kifejtette:
Ez a könyv nem a késről és nem is a fegyverekről szól, hanem a gondolatokról. Azokról a gondolatokról, amikért helyt kell állni, amiknek érvényre juttatásáért meg kell küzdeni, amiket meg kell védeni a támadásoktól, érvényességüket más gondolatokkal szembeszállva, azok ellenében, azok érvénytelenítésével sikerre, sőt győzelemre kell vinni.
Az intézet megjegyzése szerint a „fenyegető erőt jelképező főcím” mellett az egyszavas alcím (Gondolatháború) is rávilágít arra, hogy a kiadvány valójában egy a szerzőt már régóta foglalkoztató problematikáról, a gondolatháborúról szól.
Annyira nyilvánvaló, hogy létezik, hogy már meg se látjuk, problémává se tesszük. Vakon elmegyünk mellette, aztán csodálkozunk, hogy ha veszítünk
– állítja az író, hozzátéve, hogy a gondolatháború velünk és bennünk él. Mindaz, ami életünk szerves részét képezi: a hétköznapok, a párkapcsolatok, a munkahelyi viszonyok, a politika, a sport, gondolatháborúk által formálódik.
Azzal, hogy tudomást se veszünk róluk, megint csak veszítünk
– hívja fel a figyelmet a kötet szerzője, aki életünket és sorsunkat alakító gondolatvilágunkat „műveletek” és „ellenműveletek” láncolatának állítja be.
A kötet megvásárolható a Terror Háza Múzeum webshopjában és a könyvesboltokban.
Borítókép: A „késes” ember című kötet borítójával is magára vonja a figyelmet (Forrás: XXI. Század Intézet)