Az adásból megtudhatjuk, hogy rengeteg olyan film van – illetve javarészt már csak volt –, amit már nem tudunk megnézni, csak másodlagos forrásokból, plakátokból, sajtóhírekből tudjuk, hogy valaha léteztek, s néha azt is, miféle filmek lehettek.
Barkóczi Janka szerint
a magyar filmtörténet és filmkutatás legizgalmasabb területe az elveszett filmek kérdése.
A szakértő elmondja, hogy a hiányzó filmek többsége a némafilmek és a korai hangosfilmek közé tartozik. Sajnos a filmek nyersanyaga nagyon sérülékeny, gyúlékony, magától is bomlékony, és amíg nem volt rendszeres gyűjtés, könnyen elkallódtak. Ugyanakkor – derül ki a Svenk adásából – a korai magyar filmeket nagyon széles körben forgalmazták. A kutató úgy fogalmaz:
Japántól az Egyesült Államokig, mindenhol voltak nézőik.
Ami azt is jelenti, hogy akárhol felbukkanhat egy-egy kallódó kópia. Hogy az előkerülést segítse a Filmarchívum létrehozott egy oldalt, amelyen minden megtalálható a 120 legfontosabb keresett filmünkről. Olyan különlegességek találhatók itt, mint az Egri csillagok első filmváltozata, az első Drakula-film, Keleti Márton egy különös filmje, a Borcsa Amerikában vagy a Muráti Lili, Páger Antal, Bilicsi Tivadar főszereplésével készült Egy nap a világ, melynek zenéje máig népszerű.
A Svenk adását szombaton 22:50-től láthatják a Hír Tv műsorán.
Borítókép: Barkóczy Janka, NFI kutató achivátor (Fotó: Youtube)