Megnyílt a Nyár a parton – folyók, tavak, tengerek magyar ecsettel című kiállítás csütörtökön Budapesten, a Várkert Bazárban. A kültéren helyet kapó tablóképek a Magyar Nemzeti Galéria impozáns festészeti gyűjteményéből egy kis merítés, mely az adott tematikához illeszkedik. A tárlat kurátora Bellák Gábor művészettörténész.
A kiállításon összesen tíz álló installáción tizenkilenc festményen keresztül elevenednek meg a nyári fürdőzés témái, a vízpart, a vízparti táj szépségei.
A tablókon a 20. századi magyar festészet legnagyobbjainak alkotásai kaptak helyet, így Aba-Novák Vilmos, Egry József, Csontváry Kosztka Tivadar, Ferenczy Károly, valamint Vaszary János művei is megelevenednek Várkert Bazár glorietthez vezető rámpáján.
A kiállítást a szabad ég alatt, egy sétával egybekötve lehet megtekinteni.
Kiállításmegnyitó a Várkert Bazárban
A szabadtéri kiállítás ünnepélyes megnyitóját csütörtökön tartották, ahol köszöntőbeszédet mondott Kőrösi Gábor, a Várkapitányság kommunikációs és marketingigazgatója, a tárlatot pedig Vigh Annamária, a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria főigazgató-helyettese nyitotta meg. Kőrösi Gábor kiemelte: az elmúlt években már számos hasonló tematika köré csoportosítottak szabadtéri kiállításokat. Például már megidézték a régmúlt balatoni nyarainak ikonikus használati tárgyait, divatját is, illetve megmutatták a Balaton körül látható jellegzetes épületeket. Emellett megköszönte a galéria munkatársainak a közreműködést a kiállítás megvalósításában.
De nem csak azért döntöttünk a vizes tematika mellett, hogy a forró napokban, ha csak a szemnek is, de némi felüdülést nyújtsunk, hanem azért is, mert a vízzel, a vízparttal kapcsolatban bizonyára mindannyiunknak felejthetetlen emlékei vannak.
Kiállítás-e a kiállítás?
Vigh Annamária hangsúlyozta, hogy egyfelől egy rendhagyó kiállítás született meg, illetve különös a tárlat, hiszen a gyűjteményükből nem eredeti alkotásokat mutatnak be:
Nem eredeti alkotásokat mutatunk be, hanem látványos posztereket, reprodukciókat. Feltehetik a kérdést, beszélhetünk-e egyáltalán kiállításról ebben az esetben. Úgy gondolom, feltétlenül, hiszen múzeumi alapfeladatunk, hogy a művészet erejét a legkülönfélébb módokon képviseljük.