Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Idén többek között Alain Delon, Maggie Smith, Tompos Kátya és Liam Payne hagyta itt a földi létezést.
David Soul
Éppen öt napja tartott a reményekkel teli újév, amikor 5-én a BBC hírül adta, hogy nyolcvanéves korában meghalt David Soul színész, akit a leginkább a Starsky és Hutch című sorozatból ismerhet a közönség. Bár zenésznek indult, színészként híresebb lett, hogy aztán újra visszatérjen a zenéléshez. Pályafutásáról itt írtunk bővebben.
Négy nappal később érkezett a hír, hogy alig két héttel a hatvanegyedik születésnapja után halt meg Louisville-ben az amerikai dobos, James Kottak, aki több neves rockbandában is játszott, mint például a Kingdom Come, rövid ideig a Dio és a Warrant, de a legnagyobb hírnevet a Scorpions tagjaként jegyezhette fel, 1996-tól húsz éven át volt a német hard rock gigász tagja.
Akkor azt írtuk róla, ő volt az egyetlen a német bandához a klasszikus korszak után csatlakozott zenészek közül, aki ismertségben, népszerűségben majdnem utolérte a Rudolf Schenker, Klaus Meine, Matthias Jabs hármast. A koncerteken nemcsak külön dobszólót játszhatott, hanem szinte egy Kottak-show-t adott elő „Kottak Attack” néven. A halál pontos okát nem közölték.
Frank Farian
„Minden a hozzávalókon múlik. Mondhatja az ember, hogy zenész lesz, de sok minden a szerencsén áll. A sikert nem lehet megtervezni” – ez volt Frank Farian popzenei producer és egykori popénekes mottója, aki olyan sikeres együtteseket alapított és menedzselt, mint a Boney M. és a Milli Vanilli.
Szakácsként indult, aztán az általa alapított Boney M. a Daddy Cool, a Rasputin, a Rivers of Babylon és a Ma Baker című számaival poptörténelmet írt. Nyolcvankét éves korában érte a halál, a pályafutásáról bővebben is beszámoltunk.
Deák Tamás
Tudtán kívül is vitathatatlanul sokat köszönhet az utca embere Deák Tamásnak, ugyanis a nevéhez fűződik többek között a Mézga család és a Kérem a következőt! című animációs sorozat, valamint az 1986-ban készült Macskafogó című egész estés animációs film zenéje. Utóbbihoz ő hangszerelte a Négy gengszter című dal magyarosított átiratát és ő szerezte Postássy Juli Cicadalát is, emellett személyesen játszotta el Lusta Dick trombitaszólóját. A halálhírét február 12-én közölték a nyilvánossággal, a zeneszerző kilencvenhat éves korában halt meg.
David Seidler
Nyolcvanhat éves korában elhunyt David Seidler, akit a legtöbben A király beszéde című Oscar-díjas film forgatókönyve miatt ismernek – írta meg többek között a Magyar Nemzet is március közepén.
A londoni születésű forgatókönyvíró – a film főszereplőjéhez, VI. György királyhoz hasonlóan maga is dadogott – vitte vászonra az igaz történetet arról, hogyan győzte le VI. György király a beszédhibáját, a hírnevet ez a film hozta el neki.
Roberto Cavalli
Áprilisban, nyolcvanhárom éves korában hosszú betegség után Firenzében meghalt az olasz divatguru, Roberto Cavalli. A tervező divatmárkája a nyomtatott bőr és a rugalmas, homokfúvott farmerekről volt ismert.
Az 1970-es években tűnt fel egzotikus mintáival, szőrméivel és tollaival, valamint koptatott hatású farmereivel. Gyakran emlegette, hogy nagyon érdeklik a vadállatok, amelyek számos feltűnő kreációját ihlették. Cavalli a szülővárosában, Firenzében hunyt el.
Duane Eddy
Duane Eddy az amerikai Tennessee állambeli Franklinben lévő otthonában halt meg április 30-án, rákban. A Grammy-díjas Eddyt a rock and roll egyik alapító atyjaként és a twang királyaként tisztelték világszerte. Karrierje az 1950-es években indult, még húszéves sem volt, amikor már a Rebels nevű zenekarban játszott.
Kései korszakában Paul McCartney-val és George Harrisonnal is zenélt. Nyolcvanhat éves korában érte a halál.
Steve Albini
Hatvanegy éves korában, május 7-én meghalt Steve Albini zenész, producer, hangmérnök. A legendás punkrocker szívrohamot kapott. Albini neve korántsem olyan felkapott idehaza, mint Tompos Kátyáé, de már csak azért is érdemes őt felrakni a képzeletbeli zenei térképre, mert ő rögzítette a Nirvana Utero című albumát.
Egyébként zenészként indult, ő volt a Shellac and Big Black frontembere, végül producer és hangmérnök is lett belőle, megépítette a saját stúdióját is 1997-ben, az Electrical Audiót. Nyers és szókimondó volt, lázadó, vérbeli punkrocker.
Saját magán tesztelte a McDonald’s ételeinek hatását a filmrendező, megdöbbentő eredménnyel. Morgan Spurlock 53 éves korában halt meg rákbetegség miatt.
A legismertebb alkotása a 2004-es Super Size Me című dokumentumfilm volt, amely kíméletlen őszinteséggel jelenítette meg a McDonald’s gyorsétteremlánc ételeinek hatását az emberi testre: Spurlock egy hónapon keresztül csak az étteremlánc ételeit ette, és megörökített minden ezzel járó fizikai és pszichológiai hatást. A kísérletnek meg is lett az eredménye, a hónap végére a rendező saját bevallása szerint több mint 11 kilót hízott, depressziós lett és májproblémák is felléptek nála.
Majdnem az év felénél tartottunk, amikor egy emberként taglózta le az országot a mindig sziporkázó Tompos Kátya halála.
Hosszan tartó betegség után, 41 évesen elhunyt Tompos Kátya Jászai Mari- és Junior Prima díjas színművész, énekes
– tudatta a család és Tompos Kátya menedzsmentje május 31-én. A színésznő a rák egy ritka fajtájával küzdött, a gyógykezelésére a halála előtt éppen egy nappal gyűlt össze a pénz, azonban azt már nem volt lehetőség elkezdeni.
Nem felszínes újságírói trükk azt írni, hogy Tompos Kátya játékát, életigenlését az egész ország gyászolta a halálhír bejelentése után még egy hétig.
Több filmben is főszerepet játszott, látható volt a Valami Amerika 2-ben (2008), a Poligamyban (2009), a Köntörfalakban (2010), Nőm, nejem, csajomban (2012), a Coming outban (2013), a Valami Amerika 3-ban (2018) vagy például a Most van most című filmben (2019). Részletesen ebben a cikkben számoltunk be a pályafutásáról.
Felkai Miklós
Épphogy sikerült felocsúdni a fiatal színésznő halálából, hosszú betegség után elhunyt a szólógitáros, zeneszerző, szövegíró Felkai Miklós. 1969 őszén megalapította a Lux együttest, majd az Apostol és a Color együttes gitárosa lett. A halál hetvenhárom éves korában érte. Utolsó albumát 2022-ben adta ki Felkai IV. címen.
Barátai közösségi médiás beszámolói alapján a zenész négy hónapig küzdött a betegségével. A pályafutásáról bővebben ide kattintva olvashat.
Shelley Duvall
Hetvenöt éves korában elhunyt Shelley Duvall. Az amerikai színésznő otthonában, álmában halt meg, cukorbetegség szövődményeiben.
Shelley Duvall legismertebb szerepét Stanley Kubrick 1980-as Ragyogás című filmjében nyújtotta. A Stephen King regényéből készült moziban a főszereplő Jack Torrace (Jack Nicholson) feleségét alakította, akinek rémült tekintete mindenki tudatába örökre beleégett, aki látta a filmet vagy akár csak a plakátját. Részletesebben ebben a cikkben emlékeztünk meg róla.
Kilencvennégy éves korában, augusztus közepén meghalt Gena Rowlands amerikai színésznő, akit a legtöbben a Szerelmünk lapjai című filmből ismernek.
Rowlands főleg az 1974-es Egy hatás alatt álló nő és az 1980-as Glória című filmek miatt ismert, emlékezetes alakítást nyújtott a Szerelmünk lapjai című moziban, utolsó filmje pedig a 2014-es Hat hét, hat tánc volt. Feltűnt a Columbo című sorozatban is. Kétszer Oscar-díjra jelölték, több Emmy- és Golden Globe-díjat zsebelt be.
A színésznő halálának oka nem ismert, bővebben itt emlékeztünk meg a pályafutásáról.
Alain Delon
Néhány nap telt csak el, augusztus 18-án érkezett a hír, hogy elhunyt Alain Delon César-díjas francia színész, filmrendező, producer. Haláláról három gyermeke számolt be az AFP hírügynökségnek. A színész a halála előtti néhány évben sokat betegeskedett, 2019-ben agyvérzése volt. Alain Delon szűk családi körben halt meg a Párizstól nagyjából száz kilométerre délre fekvő Douchy-ban található otthonában.
Az örökösei sokat vitáztak azon, hogy kinek mi jut. A filmes karrierje olyan szerteágazó, hogy részletesen taglaltuk ebben a cikkben.
Dobray György
Olyan kultikus filmeket rendezett, mint a Vérszerződés, a Szerelem első vérig, és annak folytatásai. A szocializmus utolsó éveiben készített dokumentumfilmjei a budapesti prostituáltakról valósággal sokkolta a közvéleményt. Munkásságáért 2010-ben Balázs Béla-díjjal tüntették ki. Nyolcvankét évesen érte a halál.
Dobray György, Horváth Péter és Dés László amatőr főszereplőkkel forgatott kultfilmjét több mint egymillió néző látta a nyolcvanas évek közepén.
Maggie Smith
Nyolcvankilenc éves korában érte a halál a brit színésznőt, mindenki McGalaony professzorát. Maggie Smith a színpad és a vászon ikonikus alakja, több mint hat évtizedes pályafutása alatt számtalan emlékezetes alakítást nyújtott.
Első Oscarját Miss Jean Brodie virágzása (1969) című filmben nyújtott alakításáért kapta, ahol egy különc tanárnő szerepében nyűgözte le a nézőket. Később egy újabb Oscar-díjat nyert a Kaliforniai lakosztály (1978) című filmért, amelyben egy színésznőt formált meg, aki éppen egy Oscar-jelölés izgalmában él.
Kris Kristofferson
A többszörös díjnyertes zeneszerző dalszerzőként volt ismert, többek között a Me and Bobby McGee és a Help Me Make It Through the Night című dalok szerzőjeként jegyezték. A zenei mellett színészi karrierbe is kezdett, szerepelt egyebek mellett Martin Scorsese Alice már nem lakik itt című filmjében, valamint Barbra Streisand mellett a Csillag születik című filmben. Sokoldalúsága lehetővé tette számára, hogy a westernfilmektől a szuperhősfilmekig, például a Penge című filmekben játsszon, utóbbiban Wesley Snipes volt a partnere. Kristofferson 2021-ben vonult vissza. A pályafutásáról itt írtunk bővebben.
John Ashton
Hetvenhat éves korában halt meg John Ashton. Az amerikai színész egyik legemlékezetesebb alakítása a Beverly Hills-i zsaru című filmek John Taggart nyomozójának szerepében volt. A halál okát nem közölték, sajtóhírek szerint a színész rákkal küzdött.
Több mint ötven évre visszatekintő karrierjével Ashton számos sorozatban és mozifilmben tűnt fel, így a 2007-es Hideg nyomon thrillerben, az 1994-es Világverők sportfilmben, illetve az 1988-as Éjszakai rohanás akcióvígjátékban.
Liam Payne
Rejtélyes körülmények között meghalt Liam Payne, a One Direction korábbi énekese. A harmincegy éves brit énekes, dalszerző lezuhant a harmadik emeleti hotelszobájának erkélyéről Buenos Airesben.
Liam Payne a One Direction pop fiúegyüttes tagjaként lett ismert. Énekesként 2008-ban debütált, amikor részt vett a brit X-Faktor tehetségkutató műsorban. Az október közepén történt halála miatt nyomozást indítottak, három ember ellen emeltek vádat. A barátnőjét nemrég hallgatta ki a rendőrség.
Paul Di’Anno
Az énekes hatvanhat évesen halt meg otthonában, az angliai Salisburyben. A halálhírt a zenész kiadója, a Conquest Music közölte a család megbízásából. Az énekes hosszú évek óta betegségekkel küszködött, ami miatt kerekesszékbe is kényszerült.
A heavy metal történetének egyik legfontosabb zenekarában, az Iron Maidenben 1978 és 1981 között volt tag, és az első két lemezen, az Iron Maiden (1980) és a Killers (1981) korongon szerepelt, majd őt váltotta Bruce Dickinson, aki napjainkban is az együttes énekese. Betegsége ellenére haláláig rendszeresen koncertezett.
Christine Boisson
Hatvannyolc éves korában meghalt Párizsban Christine Boisson francia színésznő, aki már 17 éves korában szupersztárnak számított, miután ő alakította az Emmanuelle című filmben a szexuálisan kalandvágyó tinédzser Marie-Ange-t, aki bemutatja Emmanuelle-t – őt Sylvia Kristel alakította – a kicsapongó életet élő Mariónak.
A filmet Marayat Bibidh thai írónő Emmanuelle című regénye alapján készítették, amely először 1959-ben illegálisan jelent meg Párizsban, de azt cenzúrázták, és az újbóli megjelenést csak 1967-ben engedélyezték. Később aztán színészetet tanult, utána már nem vállalt el olyan szerepet, amelyre a megjelenése miatt kérték fel. Ennek ellenére is rengeteg filmben szerepelt, ezekről itt írtunk részletesen.
Hadas Kriszta
Szívrohamot kapott Hadas Kriszta bevásárlás közben október végén. A televíziós újságíró tragikusan korán, 53 évesen halt meg. A helyszínre érkező mentők bár hosszú ideig próbálták újraéleszteni, már nem tudták megmenteni az életét.
Hadas Kriszta harminc évig dolgozott televíziósként, a munkahelyei közé tartozott többek között a Magyar Televízió, az RTL Klub, a TV2 és az ATV is. Az utóbbi időben a Jön a baba című dokumentumfilm-sorozaton dolgozott. A közönség Az árulók – Gyilkosság a kastélyban című műsorban láthatta legutóbb, amelyet két társával együtt meg is nyert.
Quincy Jones amerikai zenei producert az otthonában 91 éves korában, családja körében érte a halál. A legendás zenész többek között Michael Jacksonnal, Frank Sinatrával és Ray Charlesszal is dolgozott együtt.
Ő volt a XX. század egyik legbefolyásosabb zenésze és producere. Összesen huszonhétszer kapta meg a Grammy-díjat különböző kategóriákban. A Billboard amerikai zenei magazinban 11 albuma, valamint jó néhány kislemeze volt listavezető.
Ma este teljes, de összetört szívvel meg kell osztanunk a hírt apánk és testvérünk, Quincy Jones haláláról
– fogalmazott a közleményében a családja. Hozzáfűzték, bár ez hihetetlen veszteség a családnak, ünneplik azt a nagyszerű életet, amelyet leélt, és tudják, hogy soha nem lesz még hozzá hasonló.
A minden idők legnagyszerűbb dzsesszdobosai között számontartott Roy Haynes a negyvenes években kialakult bebopkorszak kiemelkedő szereplője volt, kilencvenkilenc éves korában érte a halál. Kétszer nyert Grammy-díjat.
Több mint húsz önálló lemezt adott ki és több mint ötven egyéb albumon működött közre, más dzsesszmuzsikusokkal. A pályafutásáról bővebben ebben a cikkben írtunk.
Nemere István
Éppen a nyolcszázadik könyvének a megjelenését – Az ókori Róma titkai – és egyben a születésnapját ünnepelte Nemere István november 12-én. Nem sokkal később dedikáláson vett részt a Duna Plazában, majd az autóban a felesége mellett hirtelen rosszul lett és három nappal később meghalt.
Mintegy 11 millió példányban keltek el művei, amelyeket számos nyelven adtak ki, köztük perzsául és eszperantóul is. 1982-ben az Európai Science-fiction Szövetség a legjobb író címmel ismerte el. Munkásságáról ebben a cikkben hosszabban is megemlékeztünk.
Colin Petersen
Hetvennyolc éves korában meghalt Colin Petersen, a Bee Gees angol együttes dobosa november végén. A zenész az 1960-as években csatlakozott a zenekart alapító testvérekhez, négy Bee Gees-albumon működött közre, mielőtt 1970-ben elhagyta az együttest, mert a menedzserrel konfliktusai voltak. A Best of the Bee Gees produkciós menedzsere, Gary Walker elmondta, hogy Petersen szombaton még fellépett egy show-ban, vasárnap pedig a „boldog és szokásos pimasz énjét” hozta.
Jim Abrahams
Nyolcvanéves korában meghalt Jim Abrahams filmrendező és író, aki olyan kultikus vígjátékok mögött állt, mint az Airplane!, a Nagy durranás, a Csupasz pisztoly sorozat és még sok más film. A ZAZ – Zucker Abrahams and Zucker – néven ismert rendezőtrió tagja volt, 1980-ban készítették el az Airplane! című katasztrófa-vígjátékot, amelyet minden idők egyik legjobb vígjátékaként tartanak számon.
Kilencvenhat évesen elhunyt a Golden Globe-bal is jutalmazott Earl Holliman amerikai színész, akit csaknem száz filmben és sorozatban láthattak a nézők. Nagyvásznon többek között Az esőcsináló, az Újra szól a hatlövetű és A négy mesterlövész című mozikban tűnt fel. Főleg westernekben és drámákban láthatták a nézők, itt emlékeztünk meg róla hosszabban.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.