Augusztus 28-án, hosszan tartó betegeskedés után, nyolcvankét éves korában meghalt Dobray György. A Balázs Béla-díjas filmrendező, író 1942. március 8-án született, Budapesten. A gimnázium elvégzése után, 1961-ben vették föl a Színház- és Filmművészeti Főiskola operatőr főtanszakára, ahol 1965-ben szerzett diplomát. Pályáját olyan dokumentumfilmek készítésével kezdte, mint a Munkashow, amellyel 1971-ben elnyerte a Miskolci dokumentumfilm-fesztivál nagydíját. Ezután külsősként rengeteg irodalmi és dokumentumfilmet rendezett a Magyar Televíziónak, mielőtt 1979-ben elkészíthette Az áldozat című első nagyjátékfilmjét.
Az 1980-as évekből több filmes siker fűződik a nevéhez, így a Vérszerződés és a Szerelem első vérig című film, amelyet rövidesen követett a Szerelem második vérig. A magyar Házibulinak is nevezett utóbbi két alkotás egy generáció meghatározó filmélménye lett – a hazai színházi világ legjava mellett amatőr színészek (Szilágyi Mariann, Beri Ary) játszották benne a főszerepeket.
A Szerelem első vérig azért is tűnik ki a 80-as évek magyar filmgyártásából, mert fontos polgári értékeket közvetít, melyeket a kommunisták szerettek volna minél jobban relativizálni. Bemutatja hogy a kamasz fiú akkor válik férfivá, ha küzd, miközben nagy hangsúlyt helyez a női félre is.
– írtuk korábban az első részről a digitális felújítása kapcsán. Dobray György, Horváth Péter és Dés László amatőr főszereplőkkel forgatott kultfilmjét több mint egymillió néző látta a nyolcvanas évek közepén. A sorozat a kilencvenes években kerekedett trilógiává, de a Szerelem utolsó vérig már nem tudta megismételni a korábbi sikereket.
Filmek a prostitúcióról
A K – Film a prostituáltakról (Rákóczi tér) és a K2 – Film a prostituáltakról (éjszakai lányok) című dokumentumfilmjei, amelyek a hazai prostitúció látleletét adták, 1988-ban és 1989-ben nagy visszhangot váltottak ki. A K és a K2 történetét Dobray György könyvben is megírta, mindkét kötet eladási rekordokat döntött.
Az 1991-es Szerelmes szívek című játékfilmjében Szandi, az énekesnő játszotta a főszerepet. A 2005-ben készült Gólyamese című dokumentumfilmje, amely egy örökbefogadás történetét dolgozza fel, több fesztiválon szerepelt, és elnyerte a 37. Magyar Filmszemle legjobb dokumentumfilm-rendezés díját.
2010-ben munkásságát Balázs Béla-díjjal ismerték el. Legutóbbi alkotása a 2018-ban megjelent Ketten című dokumentumfilm.