Az ajándékozás évezredek óta az emberi kultúra része, általa ápoljuk, megerősítjük a kapcsolatainkat és kifejezzük az érzéseinket mások felé, miközben a szeretetünkről, gondoskodásunkról, megbecsülésünkről is tanúbizonyságot teszünk. A korai civilizációkban az ajándékok gyakran szimbolizálták a tiszteletet, az egyetértést és az összetartozást. Az ókori görögök és rómaiak már számos ünnepen, köztük a Szaturnáliákon (a téli napforduló ünnepén, amelyet Szaturnusz isten tiszteletére ültek meg) meglepték egymást ajándékokkal, kifejezve ezzel a jókívánságokat és a barátságot.

Karácsonyfát ajándékba
A középkor elején a karácsony és az újév egybeesett, a feljebbvalók ekkor megajándékozták alattvalóikat, de a keresztény egyház a középkorban betiltotta a karácsonyi ajándékozást a pogány gyökerek miatt. A karácsony népszerűsége nem volt egyértelmű a protestáns világ megjelenése, a XVI. század után sem. A XVII. századtól azonban a karácsony családi ünneppé vált, és az ajándékozás is áttevődött családi körbe.
A legnagyobb karácsonyi ajándék sokáig a karácsonyfa volt.
Kezdetben csak a gyerekek kaptak apró ajándékokat (almát, diót, mogyorót, pénzérmét), a szegényebbek ehető és házilag készített ajándékokat adtak egymásnak.
A fán kívül további kisebb ajándékokat főként a második világháborút követő években kaptak a gyerekek. Ezek többnyire hasznos holmik, saját készítésű játékok voltak.
Már 1860 óta rendeztek karácsonyi vásárt a pesti városháza előtt, ahol főként játékokat, édességet és karácsonyfát árultak. A hazai játékgyártás valamikor az 1800-as évek végén indult meg. Az ipari forradalommal együtt pedig megváltoztak az ajándékozás módjai is. Az előállítás egyszerűsödése, a kereskedelmi tevékenységek fokozatos növekedése lehetővé tette, hogy az emberek könnyebben jussanak hozzá a termékekhez. A napjainkra jellemző nagy ajándékozás csak a XIX. században kezdett megszokottá válni.
Az ajándékozási szokásainkban az igazán nagy változást a XX. század hozta el, reklámok, hirdetések ösztönözték a karácsonyi ajándékok vásárlására az embereket.
A keresztény hagyományokban is jelentős szerepe van az ajándékozásnak. Már a Bibliában, a kis Jézus történetében jelen volt, akit a pásztorok és a háromkirályok ajándékoztak meg születésekor arannyal, tömjénnel, valamint mirhával, de maga Jézus is ajándékként érkezett a Földre. Ez a történet mélyen beleivódott a keresztény kultúrába.