Hazai és nemzetközi szinten is egyedülálló tárlat nyílt a Magyar Nemzeti Múzeumban

Május 25-ig megtekinthető a három évszázad éremművészetét, valamint az érmek előállításához szükséges eszközöket, az úgynevezett verőtöveket is bemutató lenyűgöző kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum és a BÁV Art közös tárlata

2025. 04. 25. 16:00
Corvin-kitüntetések a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) és a BÁV közös, Reprezentáció és Technológia – Három évszázad éremművészetének titkai című időszaki kiállításon Fotó: Soós Lajos Forrás: MTI Fotószerkesztõség
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Háromszáz év kincsei

Hazai és nemzetközi szinten is egyedülálló tárlat nyílt a Magyar Nemzeti Múzeumban
Hankó Balázs miniszter szerint a kultúra nem a múlt díszlete. Fotó: Soós Lajos/MTI 

Egyedülálló kiállítás várja a látogatókat a BÁV Art numizmatikai kincseiből a Magyar Nemzeti Múzeum kupolatermében. A május 25-ig között megtekinthető Reprezentáció és technológia – három évszázad éremművészetének titkai elnevezésű tárlat főszereplői az éremveréshez használt verőtövekből kínál mintegy 300 éves áttekintést a szabadságharcok emlékérméitől kezdve érdemrendeken át a soha forgalomba nem került, harmadik világháborús kitüntetésekig.

A kiállítás megnyitóján Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter azt hangsúlyozta, hogy a kultúra nem a múlt díszlete, hanem a közös jövőnk alapköve. Kiemelte: a kiállítás jól illusztrálja közös történelmünk utolsó három évszázadának azt a kulturális gazdagságát, 

mely minket megtartott és megtart magyarnak itt, a Kárpát-medencében.

 

A modern múzeum szerepe nem kevesebb, mint az identitásunk, a közösségünk és az emlékezet megőrzése és átörökítése – fogalmazott Hankó Balázs. 

A miniszter célként jelölte meg, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum a világ legjobb 100 múzeuma közé emelkedjen.

 

Elsőrendű történeti források

A tárlaton bemutatott, mintegy háromszáz évet felölelő gyűjtemény darabjai nemcsak műtárgyként jelentősek, hanem elsőrendű történeti források is: történészeknek, művészettörténészeknek és numizmatikai kutatóknak egyaránt rendkívüli lehetőséget biztosít a kollekció a magyar és európai éremtörténet további kutatására – hangsúlyozta Tomka Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) gyűjteményi főigazgató-helyettese. Tomka Gábor köszöntőjében arra biztatta a látogatókat, hogy értékeljék azt a technológiai tudást, amely egy-egy gyönyörű, miniatűr éremkép létrehozásához volt szükséges.

 

A BÁV Art nemcsak műkereskedőház, hanem a kulturális örökség elkötelezett őrzőjeként is tevékenykedik

 – mondta Nagy Elek, a BÁV Zrt. igazgatóságának elnöke. Megtisztelőnek nevezte, hogy ismét együtt dolgozhatnak a Magyar Nemzeti Múzeummal, mely otthont ad ennek a páratlan numizmatikai, művészeti, ipartörténeti és történelmi szempontból is kiemelkedő jelentőségű tárlatnak. Nagy Elek lehetőségnek nevezte, hogy a kiállítás hatására még többen ismerhetik meg a magyar éremművészet szépségeit és a magyar történelmet.

Budapest, 2025. április 22.
Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter (k) a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) és a BÁV közös, Reprezentáció és Technológia – Három évszázad éremművészetének titkai című időszaki kiállításának megnyitóján a Magyar Nemzeti Múzeumban 2025. április 22-én. Mellette Tomka Gábor, az MNM Központi Könyvtár gyűjteményi főigazgató-helyettese (j). A kiállítás közel 300 műtárggyal mutatja be, hogy miként találkozott a reprezentáció igénye a technológiai fejlődéssel a 17. századtól napjainkig.
MTI/Soós Lajos
A kiállítás közel 300 műtárggyal mutatja be, hogy miként találkozott a reprezentáció igénye a technológiai fejlődéssel a 17. századtól napjainkig (Fotó: Soós Lajos / MTI Fotószerkesztőség)

Mik azok a verőtövek?

 

Az eseményen kiosztott sajtóanyag szerint az MNM és a BÁV Art közös kiállításának – melynek kurátora Tóth Csaba – különlegessége, hogy az nemcsak az elmúlt évszázadok éremművészetét, hanem az érmek előállításához szükséges eszközöket, az úgynevezett verőtöveket is a látogatók elé tárja. 

A verőtövek és a velük készített emlékérmék, kitüntetések többnyire jeles történelmi események lenyomatai, az érmék évszázadokon átívelően őrzik a magyar történelem fontos pillanatait, az uralkodói portréktól kezdve a világraszóló jubileumokon át a politikai fordulópontokig.

 

A tárlat a verőtövek mellett a hozzájuk kapcsolódó eredeti éremveretekből is bemutat egy válogatást, melyet a Magyar Nemzeti Múzeum és a Hadtörténeti Múzeum bocsátott rendelkezésre a kiállítás idejére. Megtekinthetők például az 1714-es gyulafehérvári erődítés emlékérme, az 1867-es koronázási érem, az 1956-os Nemzetőrség jelvénye mellett a a Corvin-lánc kitüntetések. A több mint 200 darabból álló tárlatot a Múzeumok majálisa kétnapos rendezvénye zárja május 25-én. 

A hétvégi programsorozat részeként a résztvevők kipróbálhatják az éremverést és a TV2 Kincsvadászok című műsorában a BÁV Art által megvett kincsekre is licitálhatnák. A világviszonylatban is páratlan, a BÁV Art kezelésében álló, 25 ezer darabos gyűjtemény legszebb darabjai május 25-ig láthatók a Nemzeti Múzeum kupolatermében és a Múzeumkertben.

 


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.