Elárulta a gödi csodaiskola titkát a társalapító – interjú

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Magyar Nemzet

A gödi Búzaszem Iskola az ország egyik legfontosabb mintaintézményévé vált az alapítása óta eltelt huszonkét évben. Az élő néphagyományra és organikus pedagógiára épülő modellt kedden a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) aranyérmével jutalmazták. Horváth Szilárddal, az egyik alapítóval, televíziós szerkesztővel a közösség erejéről, a kultúra és a hagyomány megtartószerepéről, valamint a gyors tempójú internetről is beszélgettünk a díj kapcsán.

2026. 06. 24. 18:27
Horváth Szilárd Fotó: Kékesi Donát Forrás: MMA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Sokáig internetkutatással is foglalkoztam, így magam is állíthatom, hogy a régi, hömpölygő internet még teljesen más volt.

– Ez így van, a mai net nem a gyermekek tempójára van szabva.

– Mérhető ez a kognitív képességekben vagy a továbbtanulási eredményekben?

– Diákjaink rendkívül jól teljesítenek, az osztályok átlagosan 65–75 pontos felvételi eredménnyel mennek tovább oda, ahova akarnak. Pedig nem tudás, hanem közös eszmények alapján válogatunk. Ha kivesszük a digitális eszközöket a gyerekek kezéből, az hatalmas hasznot hoz, ezt ma már a szülők is tisztán látják és működtetik.

– „Ahogy a gyerekeinket neveljük, olyan lesz az ország” – szól a jelmondata. A műsoraiban szerzett tapasztalatait be tudja csatornázni az iskolai nevelésbe?

– Nagyon sokat segít a két terület egymásnak. Ha az iskolában felvetődött egy probléma, arról gyakran készítettem műsort, kiváló szakembereket meghíva, akiknek a véleményét aztán beépítettem a gyakorlatba. A tévés munkában pedig előny volt, hogy pontosan láttam a valóságot, ami az iskolákban zajlik.

– A gödi modell iránt már külföldön is nagy az érdeklődés. Hogyan látja az organikus pedagógia jövőjét?

– Folyamatosan érkeznek hozzánk itthonról polgármesterek, iskolák, iskolaalapítók, sőt legutóbb egy negyvenmillió diákot képviselő amerikai iskolafenntartó delegációja tanulmányozta a nálunk folyó művészeti képzést, a digitális világ kezelését vagy az évköri ritmust. A hazai terjedést mutatja, hogy Hollókőn most indul egy hasonló állami iskola. A munkánknak van mélyebb aspektusa is: a magyar állam a magyar kultúrára alapozódik. A néphagyomány ennek a legfontosabb talapzata, amit át kell adnunk. Tanítóink, tanáraink ezáltal magát a magyar államot is fenntartják.

 

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.