Az első világűrbe juttatott űreszköz a szovjet Szputnyik–1 műhold volt: 1957. október 4-én állították pályára Bajkonurból, alacsony pályája miatt három hónap múltán megsemmisült a légkörben. Ettől kezdve évről évre egyre több küldetés indult, volt, amelyik űrhajóst vitt fel, volt, amelyik csupán műholdat. A feleslegessé vált berendezéseket – feltéve, ha pályájuk elég alacsonyan húzódik, ha maradt üzemanyag, és a kommunikáció sem szűnt meg – irányítottan visszavezetik. A kisebbek a légkörben teljesen elégnek, a nagyobbak egyes maradványai az óceánok mélyére süllyednek, a lezuhanó darabok mintegy háromnegyede a tengerekbe esik. Így történt ez 2001 tavaszán a Mir űrállomással, melynek elemei a Csendes-óceán déli részén fejezték be küldetésüket.
Néhány méteres objektumokból átlagosan hetente egy lép a légkörbe, míg a kisebbek közül naponta kettő semmisül meg. Annak a valószínűsége, hogy a lezuhanó darab valakiben kárt tegyen, nagyságrendekkel kisebb a hétköznapi élet szokásos veszélyeinél, de nem elhanyagolható. Ahogy korábban megírtuk, 1962 szeptemberében valami lezuhant az égből a Wisconsin állambeli Manitowoc városában. A fémdarab az 1960-ban Föld körüli pályára küldött Szputnyik–4 műhold része volt. A számítások szerint a héttonnás Szputnyikból mintegy 45 kg maradt meg a földet érés pillanatában. Az első amerikai űrállomás, a Skylab hatévnyi szolgálati idő után 1979 júliusában tért vissza a légkörbe, ami az égés után megmaradt, az az ausztráliai sivatagba csapódott. 1980-ban a szovjet Kozmosz–749 műhold egy darabja zuhant le egy dél-angliai golfpályára, „új lyukat” ütve a talajba.
Az irányítottan visszavezetett objektumok száma elenyésző. Ennek a manővernek egyébként is csak nagy (nagyjából egy tonnánál, de legalább pár száz kilogrammnál nagyobb) testek esetén van értelme, hiszen a kisebbek megsemmisülnek a légkörön való áthaladás közben. Ezt a folyamatosan zajló égést szokta Both Előd, a Magyar Űrkutatási Iroda korábbi igazgatója a „légkör öntisztulásának” nevezni.
– A világűrt az 1957 óta végrehajtott mintegy 5300 indítás népesítette be emberkéz alkotta eszközökkel és azok törmelékeivel. Egy indítás során azonban mindig több test kerül pályára, minimum a hasznos teher és az utolsó rakétafokozat. Manapság az a cél, hogy egy indítással több hasznos teher álljon pályára. A közelmúltban az indiaiak száznál több kis műholdat indítottak egyszerre – mondja Both Előd.