Hat esztendő leforgása alatt ötvenmillió lélek szállt fel a menny-be és ereszkedett alá a pokolba.

Csernus Imre: Ha értem jönne a halál, jó szájízzel fogadnám
Dr. Csernust a jövő hétfőn megjelenő Oroszlánok és farkasok című könyvéről kérdeztük.
Hat esztendő leforgása alatt ötvenmillió lélek szállt fel a menny-be és ereszkedett alá a pokolba.
A sokkoló számadat láttán az ember filozofikusabb énje hajlamos azt gondolni, ilyen sok kioltott életnek egyszerűen nincs helye az égadta világon. Ám a modern hadviselés jellege miatt a második világháborúban meghaltak pontos számát sohasem fogjuk tudni meghatározni. Nyolcvan évvel a történelmi eseménysor után azonban annál inkább feltárható a háború lefolyása. John Keegan brit hadtörténész javított kiadásban most megjelent könyve, A második világháború erre tesz sokadik és monumentális kísérletet.
Keegan remek és élvezetes stílusban megírt műve regényként is olvasható, de kézikönyvnek is jó választás. A kötet kitér az összes hadszíntérre. A keletire és a nyugatira, az afrikaira, az itáliaira, valamint a csendes-óceánira, kifejtve, hogy a hadi események hol és milyen sorrendben követték egymást. A gleiwitzi rádióállomás adótornyából látjuk, ahogyan Lengyelországot letarolja a Wehrmacht, és görnyedten szorongunk az Enola Gay nehézbombázó fedélzetén, figyelve a Little Boy, azaz a 4600 kilós atombomba kioldását. A két végpont között ott tombol az egész világháború. Ám a magyar olvasót nyilvánvalóan a hazánk területén lefolyt harci cselekmények részletei érdeklik behatóbban, és joggal. Nos, egészen a 341. oldal alján kezdődő A Balkán című fejezetig kell olvasni, hogy először megtaláljuk Magyarország nevét…
Keegan helyesen írja, hogy Adolf Hitler a balkáni szövetségeseit, Bulgáriát, Romániát, valamint Magyarországot fenyegetések és ígéretek kombinációival léptette be maga oldalán a háborúba. Ám 1944 őszére már nem maradt több ígérnivalója, annyira nem, hogy ezen országok szabadságát a Kárpátok előhegyeiig nyomuló Vörös Hadsereg fenyegette. Ám Hitlernek még maradt elegendő ereje elbánni velünk, magyarokkal, miközben megvert hadseregcsoportjai visszavonultak.
A szerző Magyarország német megszállásának körülményeit korrekt módon beszéli el, ám az események leírásából kimaradt a megszállás közvetlen előzménye, azaz Horthy Miklósnak a klessheimi kastélyba csalása 1944. március 18-án. A tárgyalási ürügy a doni magyar hadsereg maradványainak a keleti frontról való hazahozatala volt, amelyet már régóta szorgalmazott a magyar fél. Ám Hitler órák alatt sarokba szorította Horthyt: közölte, bizonyítéka van arra, hogy az angolbarát Kállay Miklós miniszterelnök az országot át akarja állítani az ellenség oldalára, ezért „óvintézkedésként” – hiszen Magyarország központi jelentőséggel bírt a Reich külső védvonalának megtartásában, illetve a stratégiai jelentőségű dél-zalai olajmezők miatt – a Wehrmacht megszállja Magyarországot. A németek közben trükköztek, hogy a cselekvésképtelen Horthy semmiképpen se érhessen időben haza. S miután Wilhelm Keitel vezértábornagy közölte, a megszállást már nem lehet leállítani, a kormányzó kijelentette: akkor ő természetesen lemond. E fontos történelmi epizód máig parázs viták forrása.
Csakhogy Hitler tárgyalódelegációjának tagjai zsarolták Horthyt, hogy lemondás esetén szabad kezet adnak a szlovákoknak, a horvátoknak és a románoknak Magyarországgal szemben. Az első és a második bécsi döntés nyomán a Magyarország javára megvalósult határrevíziók után el lehet képzelni, mi történt volna ez esetben. A feltámasztott kisantant hadosztályai eleve részt vettek a német megszállás előkészítésében.
Keegan a 476. oldalon folytatja a Magyarországra vonatkozó események leírását. Mint fogalmaz: „A magyar kormányzó, Horthy ellentengernagy azonban elkövette azt a hibát, hogy a Barbarossa hadművelet keretében hadba vitte őket (a magyarokat) a Vörös Hadsereg ellen, amelynek felszerelésük hiányossága okán nem lehettek méltó ellenfelei, mihelyt a Wehrmacht megvonta tőlük védőpajzsát.” Itt alighanem két dátum csúszott össze. A Barbarossa hadművelet ugyanis 1941. június 22-én indult Oroszország ellen, a doni 2. magyar hadsereg azonban csak egy évvel később, 1942 kora nyarán vonult ki az oroszországi hadszíntérre.
Ugyanakkor az 1942 januárjában Budapesten tárgyaló Ribbentrop és Keitel a teljes magyar hadsereg keleti fronton való bevetését követelte. Követelte, nem kérte. A határrevíziók és az akkor még relatív függetlenség árát meg kellett fizetni. Kompromisszumos megoldásként végül a 2. magyar hadsereg 207 ezer fős személyi állománnyal vonult ki a német–szovjet arcvonalra. Ám a hátországbeli biztosító-megszálló feladatok helyett a Don folyó menti harcoló frontszakasz állásainak a megszállására szólt a parancs. Szemközt, a folyó másik oldalán a Vörös Hadsereg ásta be magát. Nem sokra rá, 1943. január 12-én a doni hadsereg sorsa megpecsételődött.
Az elkövetett hiba sokkal inkább az lehetett, hogy Németország kirobbantotta a második világháborút.
(John Keegan: A második világháború. Harmadik, javított kiadás. Fordította: Molnár György. Jaffa Kiadó, Budapest, 2019, 558 oldal. Ára: 3990 forint)
Dr. Csernust a jövő hétfőn megjelenő Oroszlánok és farkasok című könyvéről kérdeztük.
Ez a tudományos munka nem szociográfia, hanem szépen kidolgozott módszertannal, kritikai szemlélettel és nagyon komoly tudományos fölkészültséggel összeállított társadalomtörténet.
Szakály professzor szakmai credója szerint a történetkutatásban és -írásban a tények a fontosak és meghatározók.
– Minden korszakomból szólnak a dalok, ahogyan a plakáton is hirdetjük, a Prognózistól napjainkig, vagyis a megjelenésre váró új dupla albumról is bemutatunk két dalt.
A mesterséges intelligencia megmondta, milyen ajándékra vágynak a ballagó diákok
A biztonsági rendszert is kijátszva került Szoboszlaihoz a magyar zászló
Kitartanak a végsőkig: ezek a csillagjegyek született harcosok
Orbán Viktor: Magyarország mint független állam megszűnik létezni, ha a Tisza Párt kerül hatalomra + videó
Levelet küldött Erdő Péter bíboros a Vatikánba, ez állt benne
Volodimir Zelenszkij: Az oroszok egy intenzív szárazföldi támadást fedeztek a Kijev elleni súlyos támadással
Kiderült Lendvai Ildikó féltve őrzött titka
Kerkez üzent Szoboszlainak, a Liverpool-szurkolók megőrültek tőle
A Liverpool eltiltotta a focistáját, a szurkolók is szidják a tettéért
Újabb részletek derültek ki Gene Hackman végső boncolási jegyzőkönyvéből
Nem akárkié volt a telefon Mohamed Szalah szelfizős gólöröménél
A Liverpool legendája szerint azonnal kiteszik Szoboszlait a kezdőből, ha ez megtörténik
Dr. Csernust a jövő hétfőn megjelenő Oroszlánok és farkasok című könyvéről kérdeztük.
Ez a tudományos munka nem szociográfia, hanem szépen kidolgozott módszertannal, kritikai szemlélettel és nagyon komoly tudományos fölkészültséggel összeállított társadalomtörténet.
Szakály professzor szakmai credója szerint a történetkutatásban és -írásban a tények a fontosak és meghatározók.
– Minden korszakomból szólnak a dalok, ahogyan a plakáton is hirdetjük, a Prognózistól napjainkig, vagyis a megjelenésre váró új dupla albumról is bemutatunk két dalt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.