– Gratulálunk a Kossuth-díjhoz.
– Nagyon szépen köszönöm. Csuda dolog. Amikor átvettem, jobban izgultam, mint egy premieren. Márciusban kaptuk a hírt, és augusztusban adták át. Előtte elképzeltem, hogy mit fogok mondani, … ez kicsit hosszú lesz, inkább azt mondom, hogy… végül úgy meghatódtam, hogy világ csúfjára elsírtam magam. Ennél a díjnál többet én már nem érhetek el.
Elő a géppuskalábbal!
– Három éve vonult vissza. Azóta semmilyen munkát nem vállalt el?
– Tavaly még játszottam – mert megengedték az orvosok – a Veszprémi Petőfi Színház Tartuffe-előadásában. Akkor léptem utoljára színpadra. 2017-ben beteg lettem, és megoperáltak. Talán kijöttem belőle, mert most már csak félévente kell kontrollra járnom. Előtte szintén Veszprémben a My Fair Lady című darabban Doolittle szerepére kértek fel. Annak idején a Radnóti Színházban a Pygmalionban eljátszottam a prózai szerepet. A rendező, Bálint András kérdezte meg, hogy lenne-e kedvem a zenés darabban is részt venni.
– Akkor táncolnia és énekelnie is kellett.
– Bizony, elő kellett venni a géppuskalábat! Megdolgoztam a szerepért, de megérte, nagy siker lett. Azóta egy rádiós munkát tartottam csak meg. Vinkó József Szellem a fazékból című műsorában én olvasom fel a szövegeket, amelyeket itt, Almádiban, három utcával arrébb veszünk fel. Amikor szólnak, csak átballagok.
– Foglalkozott valaki a családjukban művészettel?
– Nem, pedagóguscsaládból származom. Egy évig, míg nem vettek fel a főiskolára, én is tanítóképzőbe jártam.
– Rossz gyerek volt?
– Eléggé. Eleven voltam, szerettem a középpontban lenni. Hamar elkészültem a leckémmel, aztán elcsavarogtam. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy 11-től 13 éves koromig nevelőotthonba kerültem. Édesapám tett be, mert Rákospalotán oktatási osztályvezető lett, nagyon sok dolga volt, és akkor született meg a kisebbik húgom.
– Ezt megértette?
– Nem, fájt, büntetésként éltem meg, és ezt apuval soha nem tudtuk kibeszélni. Rossz volt egyedül a nevelőotthonban, és ott nem lehetett vagánykodni, mert ellátták a bajomat. Ha jól tanultam, hétvégére hazamehettem. 1956-ban, a forradalom idején kilógtunk az intézetből, és az utcákon mászkáltunk. Sok mindent láttunk, amit egy gyereknek nem kellett volna. Hazagyalogoltam a XII. kerületbe, ahol apámtól még kaptam néhány pofont a szökésért.