A Fővárosi Mélyépítési Tervezővállalat (Főmterv) jogelődje, a Fővárosi Mélyépítési Tervező Iroda 1950. január 1-jén jött létre. Feladatkörébe tartozott minden olyan, Budapest területén elvégzendő mélyépítési és vasúttervezési munka, amelyet a közlekedési és postaügyi miniszter nem az Állami Mélyépítési Tervezőiroda számára tartott fenn. A Fővárosi Tanács Végrehajtó Bizottsága 1950. december 19-i ülésén aztán a tervezőiroda vállalattá szervezése mellett döntött, és az alábbiakban határozta meg a vállalat feladatkörét:
Városi jellegű települések létesítéséhez és fenntartásához szükséges valamennyi mélyépítési munka […] műszaki (kiviteli) tervezése.
A cég az 1950-es évek elején mintegy húsz emberrel kezdte meg a munkát, a maximális létszámot 620 dolgozóval a hetvenes években érte el. Manapság mintegy háromszáz embernek ad kenyeret. Mindez abból az igényes kiállítású, Meiszter Rita szerkesztette kötetből derül ki, melyet tavaly jelentetett meg a vállalat fennállásának hetven évére emlékezve (Főmterv 70, kiadó: Főmterv Zrt., 2021).

– Hozzám is jutott belőle egy tiszteletpéldány, és amikor kézbe vettem, láttam, hogy teli van fotókkal, ezért felvettem a kapcsolatot a vezérigazgatóval. Ideiglenes hozzáférést kaptam a belső rendszerükhöz, az oda feltöltött képek közül választottam ki azt a háromezret, amelyek immár a mi oldalunkon is láthatók – mondja Tamási Miklós, a Fortepan alapítója.
A háttérre Keszthelyi Tibor, a Főmterv vezérigazgatója világít rá:
– A vállalat az ötvenes évektől a kilencvenes évek elejéig a főváros tervezőirodája volt, 1992-ben azonban privatizálták a dolgozói. Ma részvénytársaságként működünk, és csaknem ugyanaz a profilunk, mint annak idején. Az átállás zökkenőmentes volt. Ennek köszönhető, hogy a korábban készült felvételek nem kallódtak el, és nem volt jogi akadálya, hogy felhasználjuk őket – magyarázza.