Mikszáth Kálmán a Magyarország lovagváraiban említi Fogarast. Vártörténetében egyik neves szereplőjét is, Majláth (Maylád) István vajdát (1502–1550), aki a legszörnyűbb nemzetvesztő időkben, 1541-ben a szép Fogarasban kerül szembe a török és móc ostromlókkal.
A nyugtalan lelkű, de főleg nagyravágyó Majláth a bevehetetlennek vélt Fogaras várában 1541. július 12-én megy lépre, mégpedig olyan árulási koreográfiák közt, ahogyan ez majd Buda török kézre kerülésekor történik 1541. augusztus 19-én, a mohácsi csata 15. évfordulóján.
A szüntelen háborúzások és kötéltáncok kora ez, ezekben az évtizedekben bukik el a középkori Magyarország.
Mikszáth az ostromot megelőző zűrzavaros időket is jellemzi: a király, Zápolya halála után vagyunk, az Erdélyt dúló Gritti Lajos gubernátor szomorújátéka és kegyetlen lefejezése után (éppen Majláth fogja el és végezteti ki Medgyesen) – Gritti a kor reprezentánsa, a róla író Jókai nem is udvariaskodik jellemzésével:
Egy velencei hercegtől származott korcs; olasz vér; jezsuita nevelés; török szultáni kegyenc: annyiféle színt váltó, ahány úrral összekerül, fizetve valamennyitől, elárulva egyiket a másiknak kölcsönösen, hitszegő minden vallás értelmében, pénzvágyó, kapzsi, fösvény; orgyilokhoz, méreghez nyúlni kész, ahol útjában akadályt talál. Ez a név keresztül-kasul járja Magyarország történetét e kétkirályos korban, s mindenütt vérnyomokat, szégyenfoltokat hagy maga után.
A Fogarast ostromló csapatok csakhamar belátták, hogy a vár bevehetetlen. Az ostromot vezető móc vajda ügyes észjárású ember volt.
Valahol kerített magának egy fickót, aki azelőtt bent a várban szolgált Majláthnál, az ajánlkozott neki jó pénzért hasznos felvilágosításokat adni. Som Ferencnek hítták az illetőt.
Ezt a Som Ferencet ugyan nem találtam a forrásokban, viszont Majláth emberei közt szolgált egy másik vitéz, egy Kávássy Jób nevezetű köznemes is, akinek birtoka Zalában, Boncodföldén feküdt. Kávássy uram fiatal korában Nádasdy Tamásnak volt „jargaló” vitéze, innen kerül Fogarasba évi zsoldért állandóan szolgáló katonaként. Az általános elszegényedés korában megszaporodott azon magyar nemesek száma, akik mint könnyűháti lovasok évi zsoldért, salláriumért szolgáltak a királynak, illetve a főuraknak. Ezek a nemes urak híven őrizték az ősmagyar könnyűlovasság szellemét. Kávássy Jób ezek közé a jargaló vitézek közé tartozott.