Két éve kezdődtek meg a komoly lezárások a koronavírus-járvány miatt, azóta a pandémia árnyékában él a világ, ami komoly hatást gyakorolt a gazdasági folyamatokra – ugyanakkor bizonyos tetszhalottállapotot is eredményezett. Ez változott meg szó szerint egy éjszaka alatt, amikor kitört az orosz–ukrán háború.Az interneten nem véletlenül kezdtek rögtön terjedni azok a mémek, amelyeken a kanapé kényelméből virológussá avanzsált „szakértők” lecserélik orvosi diplomájukat, hogy a nemzetközi kapcsolatok szövetében otthonosan mozgó geopolitikussá változzanak. Azonban az elmúlt napokban kiderült, hogy korai volt még szögre akasztani a diplomát, mivel Kínában 2020 tavasza óta nem tapasztalt fertőzőképességgel jelent meg az új Covid-hullám.
Kína tartja magát a koronavírussal kapcsolatos zéró tolerancia elvéhez, így a külföldi sajtó megkongatta a vészharangot, hogy a 2020 óta tapasztalt ellátási hiányosságok még rosszabbra fordulnak.Két éve Vuhan tartományt érintették a lezárások, most viszont Sencsenben és Sanghajban regisztrálnak megbetegedéseket. Sencsent nevezik Kína Szilícium-völgyének (a 17,5 milliós városban székel Kína online exportőreinek fele), amelynek lezárása valóban súlyos hiányt okozhat. Az Apple iPhone-jai egyik fő beszállítójának, a Foxconn gyárának lezárása miatt például az Apple már bejelentette, hogy számítani kell telefonhiányra. Számos érintőképernyő-gyártó szintén kénytelen volt leállni, ami valószínűleg az Android készülékeknek fog ártani.
Kína túl fogja élni az idei járványidőszakot is– mondja el Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem kínai tanszékének vezetője. – A leg-pesszimistább becslések szerint az 5,5 százalékosra tervezett GDP-növekedést a pandémia 4,5 százalékra csökkentheti. Az ellátási láncok elakadásától sem kell tartani, hiszen Kínának érdeke a gazdaság működése, meghozza a szükséges intézkedéseket.Sencsent például legutóbb hét napra zárták csak le. Hszi Csin-ping elnök is arról beszélt, hogy össze kell egyeztetni a vírusvédelmi szempontokat a gazdaságiakkal, tehát olyan drasztikus, nagy kiterjedésű és hosszan tartó lezárásoktól nem kell tartani, mint amilyenek két éve voltak.
Vészfék
Háború. Infláció. Covid miatti lezárás újra Kínában. Íme a gazdasági ellátási lánc összeomlásának tökéletes receptje. Vagy van még annyi pufferzóna a globális folyamatokban, hogy megússzuk az idei évet kisebb kilengésekkel?
Jelenleg az orosz–ukrán konfliktus sokkal veszélyesebben érinti a kínai gazdaságot.Áttételesen a nyugati szankciók a kínai cégekre is hatást gyakorolhatnak, ha a szankciók éppen olyan orosz vállalatot érintenek, amelynek kínai partnere van. Ilyenkor a kínai cég kénytelen költség-hasznon elemzést végezni, hogy megéri-e továbbra is kapcsolatot tartani az orosz féllel, vagy a nyugati kereskedelmi kapcsolatok érdekében az oroszok beáldozhatók. Egyes cégek már el is határolódtak az oroszoktól, bár az országos hivatalos álláspont az, hogy Kína nem avatkozik be a konfliktusba.
Kína időről időre felszólítja a feleket, hogy rendezzék békésen a vitás kérdéseket, de valójában nem foglal állást– magyarázza Salát Gergely. – Látszik, hogy egyelőre nincs döntés, melyik forgatókönyvet szeretnék követni. Két végletes jóslat van. Az egyik szerint kitör a második hidegháború, Kína felsorakozik Oroszország mögé, ami nem feltétlenül katonai támogatást, de gazdaságit biztosan jelent, így lesz egy szövetségi rendszer, amely jüanban fizet, és kínai WeChat mobilalkalmazást használ – és vele szemben áll az Amerika vezette Nyugat, amely dollárban fizet, és Facebookot használ.
A másik forgatókönyv szerint a kínaiak is elkezdenek kihátrálni az orosz kapcsolatokból, mert a gazdasági érdek a nyugati kereskedelem megléte.Óriási dilemma tehát, hogy a hosszú távú stratégiai érdeket követik-e, amely az oroszokkal való jó kapcsolat, vagy a rövid-középtávút, amely a Nyugat felé mutat a gazdaság miatt, hiszen Kína Amerikával és Európával folytatott kereskedelme messze meghaladja az orosz piacét. Eddig nem született döntés, bár látszik, hogy a Biden-kormányzat igyekszik nyomást gyakorolni Kínára, hogy a jelenleg is fennálló gazdasági nehezítések tovább szigorodhatnak, ha Kína Oroszország mellé áll.Például néhány éve nem kapják meg a legmodernebb csipeket, ami súlyos károkat okoz a kínai gazdaságnak.Huawei telefonokat is alig kapni Európában, mivel nem megy rajtuk a Google és a Facebook, illetve a céget sok országban kizárták az 5G fejlesztésből. Ezek a szankciók kiterjeszthetők más kínai cégekre is. Nagy kérdés tehát, hogy a kínai vezetőség miként dönt. Ha ugyanis a Nyugat kivérezteti Oroszországot, akkor hosszú távon Kína azt kockáztatja, hogy a következő ideológiai, gazdasági és politikai célpont a magára maradt Kína lesz – mutat rá Salát Gergely.
További Lugas híreink
Kína a szakértő szerint lassan, de biztosan építi világkereskedelmi kapcsolatait, hogy alternatívát mutasson az amerikai hegemónia mellett a harmadik világ országainak, és az Egyesült Államok is látja, hogy fenyegeti az általuk megszokott rendet.Történelmi törvényszerűség, hogy egy birodalom nem tart örökké, tehát Amerika uralma után is váltás következik. A pandémia biztosan felgyorsította a birodalmak egymástól való távolodását és a két ország közötti gazdasági különbség csökkenését, mivel Amerikát sokkal jobban visszavetette a vírus, mint Kínát. Lehet tehát – állítja Salát –, hogy később a történelemórákon úgy fogják tanítani a Covid–19-világjárványt, mint amellyel egyértelművé vált a hegemóniaváltás.
Európa az új világrendben minden bizonnyal Amerika alárendelt szövetségese lesz. Főként Macron elnök szereti hangsúlyozni az európai stratégiai autonómia elképzelést, de az orosz–ukrán konfliktus is megmutatta, hogy Európa az első puskalövésre az Egyesült Államokhoz fordul. Amerika már a háború előtt is nyomást gyakorolt Európára a kínai kapcsolatok visszanyesése érdekében, méghozzá sikeresen. Európa a jövőben is Amerika alárendelt szövetségese lesz, globális stratégiai szereplőként nem lesz komoly súlya, nem képez önálló pólust – mondja Salát Gergely.
A szakértő összességében meglehetősen sötét képet fest közeljövőnkről. Nem az ellátási láncok megszakadását látja problémaként, hanem hogy a világ szankcióspirálba látszik keveredni, amin rövid távon mindenki veszít.Az idealista megközelítés szerint a főszereplőknek be kellene látniuk, hogy vannak bizonyos áthághatatlan nemzetközi szabályok: például a hódító háborúktól való tartózkodás.Továbbá szükség volna önmérsékletre, hogy Amerika elfogadja, Oroszország nem örül a NATO-rakétáknak a határon, Oroszország pedig azt, hogy Ukrajna, ha nem is a NATO-hoz, de egyéb nyugati kötődésű szervezetekhez szeretne csatlakozni. Ahogy Salát Gergely fogalmaz: jó lenne behúzni a vészféket, de úgy tűnik, konfliktusosabb irányba haladunk.
Borítókép: Takarítják a karanténba vezető folyosót a hongkongi nemzetközi repülőtéren. Zéró tolerancia? (Fotó: Reuters)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezA gasztronómia az öregedő urak erotikája
Míg a tyúk feredőzött, mint turul a vérben, addig Rezeda Kázmér új töprengenivalót talált magának.
Egy új korszak küszöbén
Jung meglátása szerint az egyén szükségszerűen fonódik bele közösségekbe, melyek eltérő integrációs szinteket képviselnek, ezek közül a család a legalapvetőbb egység.
Jimmy Carter a háttérhatalom szorításában
Az elvhűség nem segített Carternek a hatalomgyakorlásban.
Jókai Mór, az alkotó
Jókai Mór sikeres képzőművészeti pályát is befuthatott volna, ha az irodalom nem veszi át az irányítást sorsa felett.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Jön a brit hadsereg Magyarországra
Magyar szurkolókat vittek el Varasdon a rendőrök a magyar-holland kézi-vb-meccs előtt
Szoboszlai lemaradt; levegőnek nézik a magyarokat
Megvan a kormány válasza az uniós gigabírságra és a fizetési felszólításra
Női frizurák, amiktől a férfiak falra másznak – Ez az 5 fazon hatásosabb, mint a fogamzásgátló
Az új elnök - Donald Trump beiktatása - élőben a HírTV műsorán + videó
Ezt nem lehet megunni, Szoboszlait ismét dicséri a brit sajtó
Lékai a frászt hozta Bókára, pedig csak a hollandokra akart ráijeszteni
Vastapssal fogadták a Fidesz alelnökét Washingtonban
Szalai Attila leigazolása furcsa helyzetet teremtett a Standard Liege-nél
Los Angeles-i tűz: valódi csodáról készült videót tettek közzé
A Liverpool nagy riválisának edzője földbe tiporta saját csapatát
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezA gasztronómia az öregedő urak erotikája
Míg a tyúk feredőzött, mint turul a vérben, addig Rezeda Kázmér új töprengenivalót talált magának.
Egy új korszak küszöbén
Jung meglátása szerint az egyén szükségszerűen fonódik bele közösségekbe, melyek eltérő integrációs szinteket képviselnek, ezek közül a család a legalapvetőbb egység.
Jimmy Carter a háttérhatalom szorításában
Az elvhűség nem segített Carternek a hatalomgyakorlásban.
Jókai Mór, az alkotó
Jókai Mór sikeres képzőművészeti pályát is befuthatott volna, ha az irodalom nem veszi át az irányítást sorsa felett.