Villámgyors borbély

A borbély- és fodrászmesterség, valamint elő- és rokonszakmái az egész világon több évezredes múltra tekintenek vissza.

2022. 04. 15. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Melyik figaró tudná ma 41 másodperc alatt megborotválni férfi vendégét?A borbély- és fodrászmesterség, valamint elő- és rokonszakmái az egész világon több évezredes múltra tekintenek vissza.Zeke Gyula könyvében a modern kori Budapestre korlátozva eredt a borotvapamacsok, a hajvágó ollók, azaz megannyi eszköz és egy hivatás eredetének nyomába.
Nem is kellett a dunyhába visszafektetni őket. Felültek a bakra, s maguk hajtották haza a lovakat– emlékezett vissza a betegek gyógyítására 1934-ben Erdős Géza, az Aranykéz utcai borbély. No de mi is volt ez a csodamódszer? Lánykori nevén köpölyözésnek hívják, ma már kevésbé él a köztudatban. A gyufaskatulya méretű műszerben tűk vannak, ezt beleszúrják a páciens karjába, majd hirtelen ráhelyezik a gőzben melegített poharakat, s az adott terület vákuum hatására vérezni kezd.Színes történeteken keresztül kapunk ízelítőt a fodrász és a borbély szavak kialakulásának történetéből, a két mesterség mindenkori feladataiból.Amíg a fodrász szónak sikerült megtartania egyöntetű jelentését, addig a borbély kifejezés jelentős változáson ment keresztül. Az utóbbi mesterséget űzők ugyanis kezdetben sebészeti beavatkozásokat, foghúzást és köpölyözést is vállaltak. Azonban egy XVIII. század végi törvényi szabályozásnak köszönhetően e funkció és a hozzá tartozó tevékenységek lassacskán kikoptak a szakmából.

A szakma hamar kiismerte a szépségipar működését és a nyilvánosságban rejlő lehetőségeket is.Már a XIX. század végétől általánossá váltak a fodrászbálok, amelyek reprezentatív társadalmi eseménynek számítottak.Ugyancsak a látványos alkalmak sorát bővítették a fodrászversenyek, amelyeken a legújabb női frizuradivat debütálhatott a nagyközönség előtt. A borbélyok számára viszont nem a vizuális lehengerlés volt az első, náluk a precíz és gyors munka került a figyelem középpontjába. Éppen ezért gyakran tartottak borotválási versenyeket.

1932-ben még világrekord is született, amikor a Gellért Szállóban megrendezett megmérettetésen Fehér László­ mindössze 41 másodperc alatt borotválta meg modelljét.„A budapesti borbélyok tehát a világ minden borbélya körül a leggyorsabban borotválnak” – adta hírül a korabeli sajtó.
Ha viszont a kézzelfogható számadatokat keresnénk, azokban is bővelkedik a kötet.

A kezdetekkor, 1872-ben Pesten 334, míg Budán 14 borbély működött. Ez a szám a fodrászokkal kibővülve az 1930-as évekre 6610-re emelkedett, majd 1990-re 4378-ra csökkent. Ezek az adatok nyilvánvalóan összefüggésben állnak az urbanizációs folyamatokkal.

Pest-Budán az összlakosságot tekintve 1872-ben egy borbélyra átlagosan 772 lakos jutott, ami 1930-ra 152-re csökkent, míg 1990-ben 461-re nőtt.A kötet első számú érdeme kétségkívül az, hogy a társadalomtörténészek által kevésbé preferált témát a felkutatott források tükrében a lehető legalaposabban tárja az olvasó elé. Bár a módszeres és teljes feldolgozása még várat magára, a tíz fejezetre tagolt kötet vállaltan e hiátus betöltéséhez járult hozzá.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Flickr)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.