Újabb bizonyíték látott napvilágot az ember természetkárosító tevékenységéről. A Stockholmi és a Zürichi Egyetem közös kutatása során a tudósok kimutatták, hogy a világon bárhol vagyunk, nem biztonságos inni az esővízből, mivel rákkeltő anyagokat tartalmaz. Ian Cousins, a Stockholmi Egyetem professzora szerint ez a fejlett világban nem probléma, hiszen ott az emberek hozzá vannak szokva a vezetékes, sőt sok esetben a palackos víz fogyasztásához, ám a fejlődő országok jelentős részében az esővíz szolgál az ivóvízellátás alapjául.
A perfluor- és polifluor-tartalmú alkil anyagokat (PFAS) széles körben használjuk. Több mint 4700 mesterségesen előállított vegyi anyagot jelöl a megnevezés. Használják például serpenyők tapadásmentesítésére, ruhák vízállóvá tételére, tűz megfékezésére (megtalálhatók a tűzoltók által használt habban ugyanúgy, mint a mikrohullámú sütőben készített popcorn csomagolásában). Rendkívül ellenálló anyagok, ezért is hívják őket „örök kemikáliáknak”.
Már 2015-ben is kétszáz tudós tiltakozott használatuk ellen a madridi nyilatkozatban, leszögezve, hogy here- és veserákot, pajzsmirigy-alulműködést, gyulladásos bélbetegségeket okozhatnak a PFAS anyagok.
Azóta más tanulmányok májkárosodást, illetve termékenységi problémákat is csatoltak a listához. A nyugati világban árult termékeken azonban legtöbbször nincs feltüntetve a csomagoláson, hogy milyen és mekkora mennyiségű PFAS felhasználásával készült a termék, így a tudatos vásárlók is nehezen tudják a PFAS anyagokat elkerülni. A stockholmi és zürichi kutatók eredményei pedig azt mutatják, hogy a harmadik világ állampolgárainak esélyük sincs a PFAS-bevitel csökkentésére.