A királynő uralkodásának hetvenedik évét megünneplő platinajubileumi ünnepségek látványos keretek között zajlottak az Egyesült Királyságban. Sok tudósító megjegyezte, mennyire jelentős és jóleső esemény volt, amikor II. Erzsébet uralkodó megjelent a Buckingham-palota erkélyén, miután 2021 tavaszától kezdve egyre kevesebb utazást és szereplést vállalt. Az Egyesült Királyság szempontjából tehát szinte csak öröm és megkönnyebbülés jutott a platinajubileum kapcsán.
Történelmi sajátosságok
A brit uralkodó államfői tisztsége a történelmi sajátosságok révén azonban 14 egykori gyarmatra is kiterjed, és ezekben az országokban jóval kisebb volt a lelkesedés. A királynő helyett a „platinaév” jegyében Vilmos herceg és Katalin hercegné látogattak el több országba a karibi térségben, elsősorban azzal a céllal, hogy javítsák a monarchia megítélését. Az út gyakorlatilag a visszájára sült el. A látogatás célországaiban nagy nyilvánosságot kapott és élénk diskurzust szült például az a tény, hogy ezeken a szegény és konfliktusokkal terhelt helyeken sokszor drótkerítésen keresztül fogott kezet gyerekekkel a hercegi pár, illetve hogy nyitott tetejű Land Roverjükben zötykölődve ugyan nem szándékosan, de kínos pontossággal sikerült megidézniük a gyarmati időszak kormányzóit, valamint az 1926-os Balfour-deklarációt követően főképviselői minőségben, de sokszor változatlan helytartói nagyképűséggel tevékenykedő brit politikusokat.
Cynthia Barrow-Giles, a jamaicai fővárosban működő University of the West Indies egyetem politikatudományi professzora erre reagálva úgy nyilatkozott az AP hírügynökségnek, hogy a britek „úgy tűnik, egyszerűen vakok, ha a karibi térségbe tett királyi látogatásokra adott zsigeri reakciókról van szó”.
Ez az egykori gyarmatok által emlegetett érzéketlenség azonban az Egyesült Királyságon belül is megmutatkozik: sok karibi bevándorló nem kapott munkát, lakhatási lehetőséget, egészségügyi ellátást. Sokakat vissza is toloncoltak, mert nem voltak rendben a dokumentumaik. A brexit időszakában gyakran vádolták az Egyesült Királyságot kettős mércével azok a közép- és kelet-európai munkavállalók is, akiket az Egyesült Királyság az Európai Unióból való kilépéssel egyszerűen megfosztott volna munkavállalói lehetőségeiktől. Eközben viszont a nemzetközösségi területekről kimondottan bátorították a munkaerő beáramlását. A legtöbb szakértő kiemelte, hogy a Nemzetközösség működőképességét nagyban meghatározta az, hogy II. Erzsébet személyes ügyének tekintette a tömörülés szolgálatát és támogatását. Sorsdöntő lehet tehát, hogy III. Károly trónra lépésével milyen változások jöhetnek.