Habár a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) legfrissebb adatai alapján 2017 és 2021 között majdnem öt százalékkal esett vissza a nemzetközi fegyverkereskedelem a 2012–2016-os adatokhoz képest, az ukrajnai háború kirobbanása, valamint a nemzetközi biztonsági rend ebből is adódó átalakulása miatt az elkövetkező időszakban erőteljes fegyverkezésbe foghatnak a világ országai, a globális fegyverpiac mintegy hét százalékkal nőhet 2022-ben. A SIPRI statisztikái alapján az elmúlt öt évben folyamatosan növekedett az európai államokba érkező fegyverek, hadi eszközök száma, ezzel pedig a kontinens a globális fegyverkereskedelem tizenhárom százalékát tette ki a vizsgált időszakban. Oroszország ukrajnai invázióját követően az európai országok szinte mindegyike a védelmi kiadások növelését tűzte ki célul, Lengyelországtól kezdve a balti államokon át egészen Németországig. – Az Oroszországgal folytatott kapcsolatok súlyos romlása fontos mozgatórugója az európai fegyverbehozatal emelkedésének, különösen igaz ez azokra az államokra, melyeknek hazai védelmi ipara nem tudja teljesíteni a hadsereg igényeit – fogalmazott Pieter D. Wezeman, a SIPRI intézet vezető kutatója.
Amerikai sikerek Ukrajnában
Európán kívül az ázsiai és csendes-óceáni térség államai is élen járnak a fegyverkezésben: a világ tíz legnagyobb fegyverimportőréből hat ország – Kína, Ausztrália, Dél-Korea, Pakisztán, India, valamint Japán – itt található. Ezzel szemben az elmúlt évek drasztikus emelkedését követően a Közel-Keleten, valamint Afrikában is mérséklődtek – vagy legalábbis kiegyenlítődtek – az importtendenciák. A SIPRI adatai szerint az elmúlt öt évben a fegyvereladások közel 39 százaléka köthető az Egyesült Államokhoz. Ez egyáltalán nem meglepő tény, tekintve, hogy 2022-ben a világ tíz legnagyobb hadiipari vállalatának rangsorában az első öt helyet mind amerikai cégek foglalták el. A világ vezető védelmi ipari vállalata, az amerikai Lockheed Martin 2021-ben több mint 64 milliárd dollár bevételre tett szert.
A Forbes magazin cikke szerint Washington fegyverexportpiaca 2022-re legalább 103 országra bővült, az amerikai hadi eszközök legnagyobb felvásárlója pedig Szaúd-Arábia volt. Az Egyesült Államok 2016–2020 között egyébként a közel-keleti régióba szállította a legtöbb fegyvert, eladásainak 46,7 százalékát tették ki a térség államai, ezt követte a csendes-óceáni régió, valamint Európa.
A fegyverexport-statisztikák nem csak a konkrét fegyvereladásokból tevődnek össze, a Washington által nyújtott logisztikai, kiképzési, karbantartási szolgáltatások is idetartoznak. Joe Biden amerikai elnök egyébként választási kampányában éppen arra tett ígéretet, hogy a Trump-adminisztrációval ellentétben elnöksége alatt az emberi jogokat tiszteletben nem tartó országok irányába csökkentik a fegyvereladásokat. Ezzel szemben Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek és több öböl menti állam még mindig az Egyesült Államok kiemelt fegyverkereskedelmi partnere a régióban.
A térség azért is fontos Washington számára, mivel itt is egyre inkább fokozódik a kínai jelenlét, a nagyhatalmak között egyensúlyozó államok pedig nem ódzkodnak attól, hogy Pekinggel is üzleteljenek. Ezt jól mutatja az is, hogy Abu-Dzabi kihátrált a Washingtonnal kötött, F–35-ös ötödik generációs vadászgépek beszerzéséről szóló megállapodás mögül, többek közt az Egyesült Államok kínai befolyásszerzéstől tartó aggályai miatt.
Február 24-e óta az Egyesült Államok és a nyugati szövetségesek figyelmét Ukrajna katonai támogatása és felfegyverzése köti le, Washington már 25 milliárd dollárnyi felajánlást tett Kijev részére, többek közt a legmodernebbnek számító Himars rakéta-sorozatvető rendszereket és NASAMS légvédelmi rendszereket adott át. Az amerikai technológia Ukrajnában mutatott sikerei több európai országot is arra ösztönöznek, hogy a jövőben haderejüket ezekkel a harceszközökkel erősítsék meg. Az elmúlt hetekben több államban – köztük Svédországban és Lettországban – is bemutatták a Himars rendszert, amerikai tisztviselők szerint pedig már meg is kezdődtek az előzetes tárgyalások néhány partnerrel a beszerzésekről. A trendeket figyelembe véve az elkövetkező években tehát valószínűleg tovább fog bővülni az Egyesült Államok európai piaca, a hagyományosan amerikai technológiákra támaszkodó államokkal, mint Lengyelország vagy Románia, újabb üzleteket üthet nyélbe Washington.