A drogterjesztés és a kábítószerek használata egyre szélesedő problémát okoz szinte az egész világon. A hagyományos ópiumszármazékok mellett megjelentek a szintetikus drogok, amelyeket magánlaborokban készítenek, vagyis egyre ellenőrizhetetlenebb hatású kábítószerek jönnek létre. A tudatmódosító szerek terjedése szinte járványszerű méreteket öltött, azt is mondhatjuk, hogy egy olyan betegség, egy olyan ragály pusztításának vagyunk tanúi, amelyet maga az ember hozott létre.
Harry Truman elnök 1945. szeptember 20-ával megszüntette az amerikai szuperügynökséget, az OSS-t (Stratégiai Szolgálatok Hivatala), mert vele együtt sokan féltek attól, hogy a nagy hatalmú, központosított hírszerző szolgálat egy belső állammá válik, amely fenyegetést jelent a demokratikus intézményrendszerre. A félelem nem volt alaptalan, mert az 1947-ben létrehozott Központi Hírszerző Ügynökség az 1950-es évekre valóban önálló életre kelt, és konkrétan beleszólt az USA külpolitikájának irányításába azáltal, hogy a számukra kedvező elnököket segítették hatalomra, vagy éppen kiiktatták azokat, akik veszélyt jelentettek a működésükre. Az OSS fénykorában közel húszezer ügynököt alkalmazott a világ majd minden pontján. A szervezet vezetői hatalmas, szinte korlátlan pénzek fölött rendelkeztek, és megszokták, hogy komoly hatalom van a kezükben. Ráadásul az OSS vezető rétege az amerikai elitből került ki, Wall Street-i ügyvédek, milliomos bankárok, üzletemberek csemetéi közül, akik elvből elítélték a kommunizmust. Ami önmagában nem lett volna probléma, de ők már a saját törvényeik szerint akarták irányítani a világot. Truman döntése azonban pénzügyi alapjaiktól fosztotta meg az intelligens és önhitt figurákból álló társaságot, akik ezt nem akarták annyiban hagyni és kapóra jött nekik, hogy a világban több helyen is felütötte fejét a kommunista fenyegetés. Hozzá kell tennünk, közel sem olyan mértékben, hogy az indokolta volna a hidegháborút. A veszélyt a rövidesen létrehozott CIA kezdte globális méretűvé fokozni.
A kommunisták hatalomra kerülése a Távol-Keleten leginkább Kínában vált valós fenyegetéssé az 1940-es évek végén.
Az OSS vezetői igyekeztek ezt megakadályozni, ezért már a II. világháború idején is támogatást adtak Csang Kaj-sek nemzeti csapatainak. Az itt tevékenykedő OSS-iroda vezetője, bizonyos Paul Helliwell arra figyelt fel, hogy a Kuomintang (Nemzeti Forradalmi Hadsereg) nyers ópiummal (heroinnal) fizet a fegyverekért és a hírszerzési adatokért. Helliwell korábban maga is ügyvéd volt és a CIA egyik legnagyobb titokban tartott ügynöke lett, akinek a neve egyetlenegyszer merült fel a milliónyi CIA-iratban az 1970-es években, onnantól viszont egyre jobban felfigyeltek rá. Az egyik kutató szerint Helliwell volt az egyetlen CIA-karriertiszt, akiről biztosan tudták, hogy a kábítószer-csempészetet az amerikai külpolitika eszközeként szervezte meg. A hirtelen pénzszűkébe került volt OSS-ügynöknek tehát az az ördögi ötlete támadt, hogy a Délkelet-Ázsiában könnyen beszerezhető kábítószert az USA-ban kellene teríteni, és az így szerzett pénzen folytatni tudják a titkos akcióikat. Helliwell egyeztetett a korábbi főnökséggel, William „Vad Bill” Donovannel, Allen Dullesszal és James Angletonnal, akik rábólintottak az üzletre, és több módon támogatták a terv megvalósulását.